אקווריום | תיאטרון חיפה |ביקורת

תיאטרון תנועה בשילוב אמנות ה ליפסינק Lip sync חדשני ומרגש. קולות המבוגרים המוקלטים מושמעים בדיבוב ליפסינק דרך השחקנים, שמנסים להעביר חוויה של חיים שלמים. ההצגה בוחנת את הפער בין הגוף הצעיר לקול המבוגר, צורות מחשבה ודיבור, הבדלים ודמיון בין הדורות. הקול מקבל משמעות. הגוף מקבל צורה חדשה.

 

בריכת שחייה כאקווריום 

דמיינו שאתם בבריכת שחייה אומנותית ואז יש קבוצה של מבוגרים, הקבוצה הזו גם מתאמנת ומופיעה בבריכה. כשהם מתאמנים, אתם מקשיבים לשיחות שלהם, זה נשמע מוזר אבל ההצגה "אקווריום" היא ניסוי חדשני בתיאטרון. במקום טקסט, מחזה, מילים, יש אוסף של הקלטות דוקומנטריות,  אנשים בני הגיל השלישי.

השחקנים 

השחקנים על הבמה  מספרים על משפחה, סקס, גורל, מחלות, מצפון ועוד. הם מתווכחים, מתאהבים והכל בתוך המים. אלא שכשהם מדברים לא יוצא מהם קולם הטבעי, כי אם דיבור של בוגרים קשישים.

השחקנים של הקבוצה החיפאית הצעירה מבצעים את ההקלטות הדוקומנטריות בטכניקת ליפסינק – כלומר ידובבו את הקולות הקשישים, אבל בגופם נשארים צעירים. הם נדירים , הבת שלי בת העשרים שיחקה ולמדה תאטרון בתיכון ומאז היא צמודה איתי ומעבירה איתי את הביקורת . חששתי שהיא לא תאהב ואז היא אמרה " אמא ואוו, את מבינה כמה זה קשה בלי לדבר באמת ורק לעשות עם השפתיים ".  השחקנים כל כך מדויקים אבל הכיתוב למעלה פחות, למשל סיפור שם על שנת 1937 הקול אמר 1936 והשחקן אמר 1936 .

 

הבריכה היא המקום של הקשישים לצד השוחים האתלטים. השחקנים מגלמים אדם חדש, מעין "אדם שלישי", שהוא שילוב בין הצעיר למבוגר. הקול מאבד את משמעותו. הגוף מקבל צורה חדשה, והתוצאה מצחיקה ומרגשת. הצעיר נמצא במבוגר והמבוגר בצעיר.

זהו תיאטרון חדשני שלא נראה עוד כמותו .a

 ארז ביטון (מימין), רון ריכטר, קרן אור, מיטל נר, חן גרטי, נגבה מאור, ולדיסלב פסחוביץ וארז שהרבני. צילום: יואב איתיאל,

 

 ההפקה 

בהתחלה התלבטתי , סוף היום אני עייפה . ללכת או לא , זו היתה השאלה ובנוסף הפרומו היה על סיפורים של אנשים מבוגרים, חשבתי שיהיה משעמם אבל יצירתיות כזו זו גאונות לשמה.

אני שמחה על החלטת תיאטרון חיפה לקיים את ההצגה אקווריום, צריך אומץ כדי להביא משהו שונה חדשני ושיהיה יצירתי , מצחיק ואיכותי . שאפו ענק  – אהבתי.

ההפקה בוחנת את המתח בין הגוף הצעיר לקול המבוגר, היא בוחנת צורות מחשבה ודיבור, הבדלים ודמיון בין הדורות.

sss

 הבמאית רוני ברודצקי

 

להצגות נוספות השבוע בתאטרון חיפה לחצו כאן  להצגה אקוורים  במקומות נוספים לחצו כאן 

לקריאה על הצגות מומלצות :

הכותבת : אנג'ליקה אגבבייב מנכ"לית angel for business , כתבת תוכן, מרצה ומחברת הספר "דרך המלאך". חובבת תיאטרון וספרות.

עוד מאת אנג'ליקה אגבביב  ביקורת על הצגות בתיאטרון חיפה :

4.48 פסיכוזהאיש הכריותאנשים טוביםהצגות ילדים בחול המועד, על מי ועל מה, יש רופא באולם.

 

 

 

אנג'ליקה אגבייב
האנשים והעסקים שאני מעריכה ואוהבת, הם כאן מהזווית שלי.על המלאכים שפגשתי בדרך וקטעים ספר על "דרך המלאך" שיראה אור בקרוב.