אפשר גם לצחוק במוזיאון

מוזיאון תל אביב מציג פעילות מצחיקה, חינוכית ותרבותית לילדים – מומלץ בחום

האם קרה לכם שביקרתם במוזיאון ורציתם שהדמות שבתמונה תצא אליכם, תציג את עצמה, תספר על הצייר ולמה הוא התכוון כשצייר אותה ?
האם וויתרתם על ביקור במוזיאון עם ילדים, כי חשבתם שהם לא ימצאו עניין בציורים, בפסלים ובמייצגים או שלא ידעתם איך לתווך בין היצירות ובין הילדים ? (עוד על ביקור מוצלח עם הילדים במוזיאון, תוכלו לקרוא בפוסט קודם שלי על מוזיאונים עם ילדים).
מוזיאון תל-אביב מצא דרך מקורית, מיוחדת ומקסימה, שבה גם ילדים, שמבקרים לראשונה במוזיאון, רוצים להשאר עוד ועוד ושמות של ציירים כמו קלוד מונה, אדגר דגה, פאבלו פיקאסו, ואן גוך ודון פרננדו הם לא עוד סתם שם חסר משמעות, אלא דמות של צייר.

מכחול אמן ואיש סקרן

כמה זמן ילדים וגם מבוגרים יכולים לעמוד מול תמונה ולהתבונן בה ? האם דמיינתם סיטואציה, שהילדים שלכם יהיו מרותקים לתמונה ? במופעי הגלריה של מוזיאון תל-אביב זה קורה בדרך של מופע הומוריסטי ומרענן, שהילדים לוקחים בו חלק והם רואים ציירים ודמויות מהציור יוצאים מהתמונה ומשתלבים בסיפור ממש לנגד עיניהם.
המופע אינו מתקיים באולם, אלא באחת הגלריות של המוזיאון, שם הילדים והוריהם יושבים על השטיחים והופכים להיות חלק מהסיפור. המפגש של הילדים מתחיל, כשהם יושבים ברחבה המרכזית של המוזיאון ופתאום משום מקום מגיח מר נחליאלי ומציע להם להצטרף אליו לביקור בגלריה. הילדים נוהרים אחריו וכשהם יושבים בכניסה לאחת הגלריות, מגיח גם דון פרננדו (צייר מהמאה ה-17). הוא מחליט להציב בפני מר נחליאלי תעלומה, שאם לא יפתור אותה תוך שעה, הוא יכרות את אוזנו. הילדים (ואנחנו איתם) מצטרפים אל מר נחליאלי לעזור לו לפתור את התעלומה.

דון פרננדו ומר נחניאלי

מההתחלה הילדים מרותקים למר נחליאלי, שאינו נראה כמו עוד מדריך של המוזיאון, אלא דמות מהאגדות ולדמות הנוספת המחליפה תפקידים. הם מתבלים את דבריהם בהמון קטעי הומור, מדברים אל הילדים בגובה העיניים ומשלבים הרבה ביטויים מעולמם. הילדים והמבוגרים צוחקים כל הזמן. תארו לכם קבוצת מבקרים במוזיאון, יושבת וצוחקת והשומרים לידם ולא מעירים על השקט גם כשמושמעת מוזיקה, כחלק מהמופע .
הסיפור של "מכחול אמן ואיש סקרן" מלמד את הילדים על תקופת האימפרסיוניסטים, שהציגו מציאות חולפת (המאה ה-20). האימפרסיוניסטים אמרו, שכיוון שכבר המציאו את המצלמה ואפשר להנציח רגע באמצעות צילום, צריך להכניס לציור אלמנט חדש – התנועה. האמנים שקדמו להם (הדמות של דון פרננדו מציגה אותם) קראו לזה קשקוש והתייחסו אל הציורים שלהם כאל התרשמות פרטית של האומן.

איך הסיפור מוצג ? מר נחליאלי מציג לילדים את התמונה "הרועה (על פי מייה)" של וינסנט ון גוך ומסביר להם ש-ון גוך לא יצא מהקווים (בלשון הילדים) ולעומתה את תמונת "חבצלות המים" של קלוד מונה, שצייר כתמים של צבע, שמקרוב נראו כמו קשקוש, אך כשמסתכלים עליהם ממרחק, מבינים את התמונה. הילדים למדו על האופן בו ציירו האימפרסיוניסטים וכל ההסברים מלווים בהמון הומור עשוי היטב, שגורמים לילדים להיות שקועים בשחקנים לכל אורך המופע (הבנות שלי זכרו הרבה פרטים גם כששיחזרו בבית את המופע). כשדון פרננדו הפך למונה, מר נחליאלי הסביר לילדים גם על פרספקטיבה ועל חוסר הרצון, שהיה לגלריות השונות בפריז לקבל את האימפרסיוניסטים.

מונה ומר נחניאלי עם תמונת "חבצלות המים" של קלוד מונה

אחרי מונה, הגיע אדגר דגה. הרקדנית של דגה יצאה מהתמונה ואומרת לו, שהוא הבטיח לה שיצייר אותה בחדר החזרות. דגה הזמין כמה ילדים להשתתף בחזרות. הוא לימד אותם לעשות תנועות ריקוד : לעמוד בעמידה ראשונה, לסגור את הידיים כמו סוגריים (לא כמו שמחזיקים אבטיח וכולם מתגלגלים מצחוק, כולל המתנדבים), ושוב עם הרגליים רלווה ופסה ולסיום פרח גדול עם הידיים. עם המוזיקה הילדים רקדו את כל הריקוד ולבסוף קדו עם תנועות פרפרים. היה ממש קסום. בסיום החזרה הרקדנית של דגה היתה חייבת לראות איך הוא צייר אותה (ובלשונה "היא חולה על עצמה").
הבכי מימיננו הוביל אותנו אל יאנה נזנקומה, שסיפרה את סיפור חייה והתאהבותו של הצייר אלכסיי פון יבלנסקי בה. הוא צייר אותה בלמעלה מ200 ציורים, עם פרח, בלי פרח, עם כובע, בלי כובע, עם חולצה (וכמובן שאחד הילדים השלים את המשפט "בלי חולצה", אבל לא צוייר כזה ציור). אז למה יאנה בוכה ? ישבנו מול תמונה שנקראת "אישה בלונדינית", למרות שבתמונה היא מאוד צבעונית. מר נחליאלי הסביר, שאלכסיי צייר אותה ע"פ המראה הפנימי שלה, שאהב ולא ע"פ המראה החיצוני שלה. (אדום מסמל אהבה וחום, כחול מסמל אצילות, ירוק- פריחה וצמיחה, צהוב – שמש וחום וכן הלאה).
לבסוף הצלחנו לפתור את התעלומה, כשהגענו אל הציור של פאבלו פיקסו, "מוסקטר עם מקטרת", שהציג את דון פרננדו בגיחוך. האם מר נחליאלי שרף את התמונה לבקשתו של דון פרננדו והרג את הצייר ? כמובן שלא, אבל בזכות הילדים, ניצלה אוזנו ודון פרננדו הכתיר אותו לאביר.
מר נחניאלי ו"מוסקטר עם מקטרת" של פיקאסו

מתי, איפה וכמה ? כל מופעי הגלריה מתקיימים במוזיאון תל אביב לאומנות (שד' שאול המלך 27 ת"א), בשעה 11:00 בבוקר. מחיר כרטיס לילד 55 ש"ח. כרטיסים בקופת המוזיאון- טלפון 03-6077020
שעות פתיחה: יום ראשון – סגור; ימי שני ורביעי: 10:00 – 16:00; יום שלישי וחמישי: 10:00 – 22:00שישי: 10:00 – 14:00; שבת: 10:00 – 16:00
מכחול אמן ואיש סקרן (לגילאי 6 ומעלה) – בתאריכים 20.8.12, 22.8.12, 23.8.12 (אם לא הספקתם לבקר בקיץ, כדאי לכם לעקוב אחרי מופעים נוספים בחופשות הבאות)
האשה שגרה בתמונה (לגילאי 6 ומעלה) – (מספר את סיפורן של הנסיכה מבבל מציורו של ון דונגן ופרדריקה בר, מציורו של קלימט) בתאריך 21.8.12 (אם לא הספקתם לבקר בקיץ, כדאי לכם לעקוב אחרי מופעים נוספים בחופשות הבאות)
צפיפות החומר – על התערוכה הזו כבר המלצתי. המוזיאון יזם גם שיח גלריה לילדים ב-23.8.12 ב-17:00 (הכניסה לילדים למוזיאון הינה חופשית, אך יש להירשם טלפונית מראש בקופת המוזיאון. השיח יתקיים במתחם התערוכה באגף החדש ע"ש שמואל והרטה עמיר).
סיורים מהנים והמשך חופשה נעימה