אפשר גם אחרת : מנהיגה בזמן קורונה, ג'סינדה ארדרן

בחורה עם מחשב נייד

 

מנהיגות בזמן משבר היא סיוט אמיתי לכל מנהלת לא כל שכן לראש מדינה שבריאות כל אזרחיה מוטלת על כתפיו או על כתפיה. כמי שעוסקת בפיתוח מנהיגים ומנהיגות אני עוקבת בדריכות ובסקרנות אחר מנהיגי העולם ואחר הסגנונות השונים בהם הם עושים פעולות די דומות עבור אזרחיהם ואיני יכולה שלא להתפעל ממנהיגותה מעוררת ההשראה של ג'סינדה ארדרן, ראשת ממשלת ניו זילנד.

jesindaardren_optimized

ארדרן, בת ה- 40, משלבת בנאומיה ובמעשיה בהירות, נחישות חמלה וסולידריות חברתית. היא נותנת    לאזרחיה בדיוק את מה שהם זקוקים לו ברגעים אלה: עובדות והנחיות. ביום שני האחרון פנתה ארדרן        לניו-זילנדים  והסבירה שהאומה נכנסת לסגר בן ארבעה  שבועות. היא שתפה אותם בדילמה שעמדה בפני    ממשלתה בהגיעה להחלטה קשה זו ובקשה שותפות בהגנה על המדינה בעת הקשה הזו. בעודה מדברת      היא החזיקה מסמך הנחיות לאזרח בן  ארבעה שלבים של  הבידוד החברתי והסבירה שניו זילנד תיכנס     בתוך 48 שעות לבידוד, היא הסבירה מדוע הוחלט לעשות כן וכיצד זה עתיד להתרחש. עם זאת הרגיעה   "המרכולים יוותרו פתוחים בכל השלבים וכן אף בתי המרקחת, תנו לנו זמן להצטייד ולמלא אותם ואנחנו   נדאג לכם למזון ותרופות זמינים כל העת".

החלטה קשה עמדה לפתח הממשלה, הוסיפה ארדרן "התרחיש הגרוע ביותר הוא בלתי נסבל על פי המודלים הבריאותיים וזה סיכון שאיני יכולה לקחת על עצמי". אמרה ולא יספה, לא הפחידה ולא הכבירה בתיאורים, שכן אין צורך, המדיה עושה את העבודה, ובעולם הגלובלי הניו-זילנדים מחוברים למדיה ויודעים היטב מה קורה באירופה. היא בחרה לתת עובדות, לשתף את הרגשתה, לבקש שותפות ולהרגיע.

היא סיימה את הנאום שלה ב"לכו הביתה והיו אדיבים זה לזה, בדקו מה שלום שכנכם (בטלפון), את אכיפת החוק השאירו לנו".

ארדרן התמנתה לתפקיד לאחר התפטרות ראש הממשלה ב- 2017 והצליחה להיבחר לתפקיד בקמפיין מהיר של שבעה שבועות. היא גלתה שהיא בהריון ראשון מיד לאחר כניסתה לתפקיד ובשנה האחרונה התמודדה עם מצבי משבר בזה אחר זה: פיגוע טרור קיצוני נגד האוכלוסייה המוסלמית בקרייסט צ'רץ' שגבה את חייהם של 51 בני אדם, התפרצות קטלנית דל הר געש וכעת משבר הקורונה שלו השלכות כלכליות מרחיקות לכת.

היא נקטה בצעדים דרסטיים לאחר מעשה הטרור באוכלוסייה המוסלמית וערכה רפורמה בחוקי הנשק בארצה תוך הטלת איסור על מכירה כלי נשק אוטומטיים וחצי אוטומטיים בתחומה. כן, דרשה מהרשתות החברתיות להסיר את סרטוני הרצח מהרשת.

אחת החוזקות שלה הוא היכולת המילולית – רגשית הגבוהה לתקשר במילים פשוטות וברורות את האירועים הקשים למרות ההלם והעצב.  כך, באירוע הטרור נחרטו מילותיה בזיכרון הקולקטיבי עת אמרה דקות לאחר הפיגוע על הנפגעים, שהיו רובם מתפללים מוסלמים " אלה היו אולי מהגרים לניו-זילנד  אולי פליטים, הם בחרו בניו-זילנד להיות ביתם ואכן זהו ביתם, They are us, והרוצח הוא לא" .

המנהיגות שלה מעוררת סקרנות בכל העולם, היא משלבת חמלה , יושרה,  קהילתיות, עוצמה ונחישות.  חלק מנאומיה נפתחים במאורית, היא הצהירה כי בתה תדע לדבר מאורית  וכל זאת למרות שהמאורים מהווים רק 15% מאוכלוסיית המדינה. כל נאומיה מתורגמים לשפת הסימנים והיא מקרינה אוטנטיות משום שהיא מדברת על סולידריות חברתית כל ימות השנה ולא רק בעתות משבר.