אפריל עם חגיגה של ספרות ושירה בבית הקונפדרציה- הבית למוזיקה אתנית ולשירה בירושלים עם "שעת החסד"

שעת החסד הרי הקודש עמקי החול -אמונה אלון צילום אביטל הירש, פנימה
שעת החסד הרי הקודש עמקי החול -אמונה אלון צילום אביטל הירש, פנימה
שעת החסד הרי הקודש עמקי החול -אמונה אלון צילום אביטל הירש, פנימה

שבוע ספרות מיוחד שיעסוק בהיבטים שונים של חווית המעבר וההגירה בספרות הישראלית, בעריכת המשורר והסופר יונתן ברג ובהשתתפות סופרים ומשוררים

ו- "שווים ערב" בעריכתו ובהנחייתו של בנימין שבילי עם

מחוות למשוררים זלי גורביץ' ונורית זרחי

בית הקונפדרציה- הבית למוזיקה אתנית ושירה

בית הקונפדרציה- הבית למוזיקה אתנית ולשירה בניהולו של אפי בניה- יקדיש חלק ניכר מאירועי חודש אפריל לשירה וספרות ישראליים .

במהלך השבוע שבין -10-7 באפריל, 2019, יתקימו מפגשי "שעת החסד" -שבוע ספרות מיוחד שיעסוק בהיבטים שונים של חווית המעבר וההגירה בספרות הישראלית, בעריכת המשורר והסופר יונתן ברג.

כמו כן יתקיימו שתי מחוות למשוררים זלי גורביץ' ונורית זרחי במסגרת הסדרה סדרת "שווים ערב" בעריכתו ובהנחייתו של בנימין שבילי.

 

"שעת החסד"

סדרת המפגשים בעריכתו של הסופר והמשורר יונתן ברג, תבחן את ההיבטים שונים של חווית המעבר וההגירה בספרות הישראלית, תנועת המעבר של הספרות בישראל ובעולם, בין יבשות ובתים, בין מרחבים גיאוגרפיים ותודעתיים, בין תרבויות וצלילים, בהשתתפות מגוון רחב של סופרים וסופרות, משוררות ומשוררים.

הכניסה לכל המפגשים – ללא תשלום.

מפגשי הסדרה -חגיגה מרוכזת ונלהבת של רוח ועומק, שעל רקע ימי הבחירות הגועשים מציעה אפשרות לבחור בדיון חשוב, מעמיק ומרווה נפש.

חווית ההגירה נמצאת בלב הספרות העברית. מעבר ממקום למקום, ממסורת למסורת, מתרבות לתרבות. הספרות העברית החלה מהגירה של בני ישיבות לעבר ספרות העולם, ומדינת ישראל הוקמה על ידי מהגרים ובני מהגרים. "כאב שתי המולדות" מרחף מעל הספרות העברית כולה.

אבל לא רק המעבר בין יבשות מלווה את הספרות העברית, אלא גם המתח בין המזרח למערב –  הקטבים המרכזיים המרכיבים את התרבות העברית, שעדין מתגוששים בתוכה ואולי גם יצמיחו ממנה שילוב תרבותי יוצא דופן.

מעברים נוספים, בין הדתי לחילוני או בין ירושלים לתל אביב, מעצבים את החברה הישראלית ומובילים אותה שוב ושוב לוויכוחים ועימותים, וישנם גם המעברים הפרטיים- בין הילדות לבגרות למשל. על כל מפגשים:

מפגש ראשון: בין קטבי עולם

יום ראשון, 7.4.19, ב' בניסן תשע"ט, בשעה 19:00

במפגש, שבו יתארח הסופר א. ב. יהושע, נתמקד בספריו "מר מאני" ו"מולכו". נשאל את הסופר  על היניקה מתרבות המזרח ומתרבות המערב, על הכשלים בתרבויות אלו ועל אפשרות השכנת השלום בין המקומות והזמנים, ובין בני העליות והעדות השונות בהווה הישראלי.

מפגש שני: ציפור נודדת

יום ראשון, 7.4.19, ב' בניסן תשע"ט, בשעה 21:00

מפגש זה יתמקד במהפיכת הנדידה מבית המדרש אל ספרות העולם והניתוק מכבלי המסורת בכדי לשוטט ברקיע השפה העברית המתחדשת. בהשתתפות אורית גידלי, אגי משעול ואבישלום פון שילוח.

מוזיקה: עופר כלף

מפגש שלישי: הרי הקודש, עמקי החול

יום שני, 8.4.19, ג' בניסן תשע"ט, בשעה 19:00

במפגש, בהשתתפות הסופרת אמונה אלון, נדון במסע בין החיים הדתיים לחיי החול, נשאל מה קורה באותו מרחב מתוח וכיצד ליישב בין הדתי לחילוני?

מפגש רביעי: בין הזוהר למכולת

יום שני, 8.4.19, ג' בניסן תשע"ט, בשעה 21:00

בערב זה יתארחו המשוררים בני שבילי, רות קרא איוונוב קניאל ואליעז כהן, והוא יעסוק במעבר של השפה העברית מהרוחני ליומיומי ובאפשרות להגר בין הפרוזה לשירה ובין הזוהר לחשבון המכולת.

מוזיקה: מורין נהדר

מפגש חמישי: בין ערי הבירה שלנו

יום שלישי, 9.4.19, ד'  בניסן תשע"ט, בשעה 19:00

המפגש, בהשתתפות הסופר חיים באר, ידון במסע בין ירושלים, עיר הנצח, האבן והאמונה, לבין תל אביב, עיר ההווה, הים, הנעורים והמוזיקה. בציר מרכזי זה נעות האמנות והספרות העברית, ועל ציר זה אולי יוכרע עתידן.

מפגש שישי: כאב שתי המולדות: הילדות והבגרות

יום שלישי, 9.4.19, ד'  בניסן תשע"ט, בשעה 21:00

מפגש זה יציע מבטים שונים על המעבר מילדות לבגרות וישאל כיצד מגשרים בין כוכב הלכת של הילדות לכוכב הארץ של הבגרות. בהשתתפות נורית זרחי, גלי דנה זינגר ורפי וייכרט.

מוזיקה: הדרה לוין ארדי

מפגש שביעי: לנוע בין אדמה לאדמה

יום רביעי, 10.4.19, ה'  בניסן תשע"ט, בשעה 19:00

במפגש זה נארח את הסופר אסף ענברי ונדון בשאלה כיצד להשכין שלום בין המסורת וארון הספרים, המורכבים מאלפי שנות יצירה יהודית, לבין הספרות העברית-הישראלית החילונית החדשה?

מפגש שמיני: אנחנו העתיד

יום רביעי, 10.4.19, ה'  בניסן תשע"ט,בשעה 21:00

בערב האחרון של הסדרה נארח את  רון דהן,  יערה שחורי וג'וליה פרמנטו, ונתמקד בספרות העברית הצעירה והעכשווית, ובמקומות החדשים אליהם היא עוברת.

מוזיקה: מורין נהדר

האירועים  בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות ועיריית ירושלים, האגף לתרבות.

הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי. להרשמה: 02-5399360, שלוחה 4.

"שווים ערב" בעריכתו ובהנחייתו של בנימין שבילי

במסגרת הסדרה "שווים ערב" בעריכתו ובהנחייתו של בנימין שבילי יתקיימו מחוות לעשרה משוררים ומשוררות עכשוויים, שהשפיעו ומשפיעים על השירה העברית של העת הזאת. השפעתם של המשוררים הללו ניכרת בשפת שירתם ובתוכנה, המהווה מקור השראה והשפעה גם על השירה העברית הצעירה.

הערבים הבאים יוקדשו למשוררים שהתגרו במגבלות השפה השירית והרהיבו עוז להתמסר לנושאים רבי משמעות: זלי גורביץ' ונורית זרחי.

ערב לכבוד המשורר זלי גורביץ'

מפגש שיתמקד במשורר המסאי והאנתרופולוג, הקורא, המדבר והכותב היחיד במינו, זלי גורביץ'. בהשתתפות זלי גורביץ', מרחב ישורון, שירה סתיו שירה ולחנים מקוריים עופר כלף

יום רביעי, 3.4.19, כ"ז באדר ב' תשע"ט, 20:30, בית הקונפדרציה. מחיר: 20 ש"ח

 

ערב לכבוד המשוררת נורית זרחי

נורת זרחי, משוררת נוגעת ללב וסופרת ילדים, שהילדות, העצבות, החלומות והמסעות הנפשיים הם נושאים מרכזיים בשיריה המאגיים והסוריאליסטיים. בהשתתפות נוית בראל, יונתן ברג, נורית זרחי מוזיקה: מורין נהדר

יום רביעי, 17.4.19, י"ב בניסן תשע"ט, 20:30, בית הקונפדרציה. מחיר: 20 ש"ח

 

למידע נוסף: בית הקונפדרציה:

טל' 02-6245206, שלוחה 4

 

marina
בלוגרית דיסלקטית עם הפראות קשב וריכוז שכותבת עם שגיאות כתיב לא יודעת מתי כותבים עם "י" ומתי בלי....אבל תמיד יודעת מה להגיד :-))))