אפקט השוקולד/עידן גורדון

אפקט השוקולד/עידן גורדון

הוצאה: מלח הארץ הוצאה לאור, מהדורה ראשונה 2013

593 עמ'.

הסתקרנתי לגבי הספר "אפקט השוקולד" בעקבות הדף של הספר שכל הזמן קפץ בעמוד הבית.

מה כל כך מיוחד לגבי הספר?

חשבתי הרבה מה לכתוב על הספר הזה, אך אנסה כמיטב יכולתי להעביר לכם את החוויה שלי מ"אפקט השוקולד".

בספר "אפקט השוקולד" עידן לקח אותי להכיר אנשים רבים, ומדינות רבות תוך כדי תובנות החיים, תסכולים, סגירת מעגל.

הרי מה יש לנו בחיים, בית עבודה בית, ואולי צריך לגוון? לראות עולם, חברים חדשים-ישנים אשר גרים במקומות מסוימים בעולם.

כל הדמויות הראשיות בספר הם ישראלים. כן, העם הישראלי במיטבו.

הדמות המספרת כבר מהחלק הראשון, על שינוי משמעותי, מעבודה לעבודה, ואז להולנד, אך מה צופן לדמות שם? ומה בעצם אלון שגר באמסטרדם רוצה שהוא יבוא אליו כי לא אומרים דברים מסוימים בטלפון?

רועי שמנסה למצוא משמעות לחייו בארצות הברית, ומקבל שטר של 10$ ומחליט שאולי הגיע הזמן לחתוך ואולי למצוא יהלומים, כי אולי זה מה שהוא צריך לעשות.

בסופו של דבר במקום למצוא יהלומים במיאמי, הוא מתחיל לעבוד בפלאפל של מימון, אבל על השטר הוא עדיין שומר, מלא בספקות שאולי אין שם יהלומים. אולי יש?

מאיה הפסנתרנית מסיאטל, מתוסכלת מהלבד, ומשתפת את חברתה רונית שבאה לבקר אותה. אך רונית לא ציפתה לכמות מידע על חייה של מאיה, כמות התסכול לצד אהבתה למוזיקה. רונית מבינה שמאיה השתנתה.

מיכה שבא לביקור בארץ, ורואה את אהובתו לשעבר בקיבוץ, מנסה למצוא שייכות ולא מוצא, ומחליט לחזור לארצות הברית שם הוא מוכר כמייקל. אך מי הוא זה בעצם מייקל ואיך הוא קשור למאפיה?

10$ שעובר מיד ליד, עובר ארצות רבות, עד שמגיע לידי הגיבור הראשי. זוכרים שכתבתי על סגירת מעגל? אז איך ה-10$ קשור? כל זאת ועוד בספר.

לא רציתי שהספר ייגמר, נהניתי מאוד מקריאתו, ובספר הזה, הכריכה יכולה לספר הרבה על הספר, כמו מפה. ואיך הסיגריות וקפה שחור קשורים? הם קשורים מאוד. כשתקראו, תבינו.

בספר יש 9 חלקים: פעם… כשהעננים היו מצמר גפן, היהלומים, נפשי שלי, הקראנץ' של עלי השלכת, מאפיולוגיקה, מנהטן בלבן, תחת השמש, בוטנים, זיתים שחורים וכלום בפוטנציה, ים הגעגועים ואיי השוקולד. מצורפים בפרקים גם שירים שקשורים לחלקים.

זהו הספר הביכורים של עידן גורדון – שאפו.

מומלץ בחום רב!!!

"הבנתי שלפעמים אדם חייב לעבור כשלון, ליפול ולהיות קטן, לעבור שפל, ורק אז הוא מסוגל לעלות, להמשיך ולהתקדם לשלב הבא." (עמ' 65).

על גב הכריכה:

"ישנה הרגשה והיא התחלה, של משהו

פנימי שנעור. כמו מוזיקה בסרט שעולה

בקצב ומרמזת שבעוד רגע מתחיל האקשן"

אפקט השוקולד הוא מסוג הספרים ששואבים אותך לתוך עולם משלו.

העלילה אורגת מקצבים ודמויות בסיפור מלודי, גאוני ומקורי. אתם מובלים למסע מחוץ לקונבציה, בחיפוש מרענן ועמוק שחוצה מדינות ויבשות.

בספר תפגשו בין היתר מאפיונר מזדקן שמחפש אמת, פסנתרנית מתוסכלת בסיאטל, מוכר שום נוזלי אניגמאטי במזרח אירופה, ופילוסופיית החיים על השקשוקה-החריפה-אש של מימון בפלאפל המרכז מנהטן.

ידו האמונה והכשרונית של גורדון מצליחה לצייר קלאסיקה עוצמתית עוצמתי ומשנת פרספקטיבה.

חוויה חדשה, מרתקת וחזקה.

את הספר ניתן למצוא בחנויות, או דרך האתר:

http://www.effecta.co.il/catalog