אפוטרופסות

בחורה עם מחשב נייד

כאשר אדם אינו יכול לנהל את ענייניו הפרטיים- בין אפ רפואיים, משפטיים או כיוצא בזה- יש להגיש בקשה לאפוטרופסות ולמנות עבורו אדם אשר יכול לנהל את ענייניו ולהיות האפוטרופוס שלו.

באילו מקרים ניתן להגיש בקשה לאפוטרופסות?

  1. כאשר בית המשפט החליט והכריז שאדם כלשהו הינו פסול דין ולא יכול לעמוד למשפט.
  2. כאשר מדובר בקטין אשר אין לו הורים שמסוגלים לתפקד כהורים מבחינה חוקית, שבית המשפט הכריז עליהם כפסולי דין או שאין הורים בחיים.
  3. כאשר מדובר באדם בוגר אך מוכר כאדם עם צרכים מיוחדים ברמת תפקוד נמוכה שאינו יכול לדאוג לעצמו ולנהל את ענייניו.
  4. כאשר מדובר באדם זקן אשר הגיע למצב נפשי ופיסי שאינו יכול לדאוג לעצמו ולא יכול לקבל את ההחלטות לגבי הטיפול בו בעצמו.
  5. כאשר מדובר במטופל הנמצא תחת אישפוז בבית החולים ויש להחליט לגבי תהליך רפואי והוא נמצא לא כשיר לעשות זאת.

בכל אחד מהמקרים ניתן להגיש בקשה לאפוטרופסות עם הסייגים המתייחסים לכל מקרה ומקרה.


אולי יעניין אותך עורך דין צוואה בתל אביב


מי רשאי להגיש בקשה לאפוטרופסות?

על מנת להיות ממונה כאפוטרופוס יש לעמוד באחד מהתנאים הבאים:

  1. כל אדם בודד אשר לו קשר לאותו אדם- בין אם הוא בן הזוג, קרוב משפחה או עורך דין אשר המשפחה ממנה או ממונה כי אין קרוב משפחה אחר.
  2. כל מוסד- עמותה או תאגיד, חברה או ארגון.
  3. האפוטרופוס הכללי- הממונה מטעם משרד המשפטים על כל תחום האפוטרופסות. מבחינת החוק גם האפוטרופוס הכללי יכול להתמנות להיות אפוטרופוס של אדם אחד.

כיצד מגישים את הבקשה לאפוטרופסות?

את הבקשה יש להגיש לבית המשפט לענייני משפחה אשר דן ומחליט בתחום זה. יש לגשת לבית המשפט לענייני משפחה שנמצא בתחום מגוריו של האדם עבורו מבקשים את המינוי. את הבקשה עצמה יכול להגיד רק קרוב משפחה מדרגה ראשונה כגון הורה, אח או בן זוג. בנוסף יכול להגיש את הבקשה היועץ המשפטי לממשלה.

בבקשה עצמה יש לוודא שכל הפרטים של האדם עבורו מבקשים את האפוטרופסות ברורים ונכונים- שם מלא, תעודת זהות, פרטי התקשרות ופרטיהם של כל קרובי המשפחה מדרגה ראשונה. כמו כן חשוב לציין את הסיבות לבקשה לאפוטרופסות ולפרט כמה שיותר מדוע מוגשת הבקשה, לצורך מה, ולכמה זמן צריך אותה. יש לפרט מיהו האדם אותו מבקשים למנות כאפוטרופוס ומדוע דווקא אותו ואת העמדה והדעה שלו בעניין ואת האישור של קרובי המשפחה מדרגה ראשונה שהם מאשרים שהם מוכנים שאותו אדם יהיה אפוטרופוס.

בכל תחום ובכל מקרה ישנם תתי חוקים ובקשות שונות ולכן חשוב לבדוק לפני הגשת הבקשה כמו כן כמה העתקים צריך, כיצד להגיש ותשלומי האגרה הנדרשים לצורך כך.


קראו גם על התנגדות לצו קיום צוואה