אנתרופולוגיה, תרבויות וידע נשי – סודות הלידה

סודות הלידה הוא ספר מסע אתנוגרפי שלוקח אותנו לטיול על אמהות, לידה וכוח נשי.
ידע אצור בגוף ונפלאות הבריאה

"אישה פשוט יודעת. לפעמים אנחנו פשוט יודעות מה לעשות בלי להבין איך אנחנו יודעות את זה, איפה לנדנו את זה ולמה צריך לפעול ככה" סודות הלידה, עמ' 33.

ציפי מונט, אנתרופולוגית, מיילדת ותלמידה נצחית לוקחת אותנו למסע בין דפי הספר; מסע בין שבטים שחכמתם כה רבה והיא הבסיס והרוח לידע קדום שאסור שיישכח. מונט, רוקמת אהבה דרך סיפורים על התנסויות אישיות, שיחות מרתקות ועדויות על ומתוך לידות, בהן היתה שותפה צופה ושותפה פעילה. לידות בהן הכוח הנשי הוא הכוח הבורא, הכוח שיוצר חיים.

מונט לוקחת אתנו הקוראות להבנה, שאמורה היות ברורה, כי לידה היא ידע אצור בגוף, ידע שהתרבות המערבית כיסתה ואנו מגלות אותו שוב, לאט לאט, כתרבות וכיחידות, ולהיפך. היא מציגה לנו אלמנטים שונים מהלידה – הטקסיות, הצעקות, הכאב, מי בחדר, מי בחוץ ועוד, מנקודות מבט שונות, תרבותיות ואישיות, תוך הנגשת מוזגים אנתרופלוגיים לקורא/ת שאינה מתמצאת בשיח המקצועי – אקדמי.

ניכרת בספר אהבתה של מונט לנשים, ליולדות, ללידה ולמעבר לאמהות' יש בספר תשוקה ללידה בה היולדת נוכחת, מובילה, משפיעה ומכירה את עצמה, ואת היותה בתהליך טבעי. מונט לא מתנגדת לרפואה המערבית, אך היא מבקשת, ואני מסכימה איתה, שיש לתת ל"טבע" ו"לרוח" להיות נוכחות בחדר הלידה, לצד כל הטוב שיש לעולם המערבי לתת.

נהניתי לקרוא תא הספר, דמיינתי את האוהלים, הנשים החכמות, הלידות; שמעתי את התפילות בשפות השונות, חזרתי לרגעים אל חדרי הלידה בה באו ילדיי לעולם; אני מאחלת למונט ולנו, כנשים, שנדבר על דברים שלא מדברים עליהם, שנזכור שיש לנו כוח עצום ושהגוף יודע, ושנבחר, כל אחת, את מה שטוב לה.

 

WhatsApp Image 2019-03-24 at 13.53.57

 

שרון מיכאלי- רמון
מומחית לחינוך גמיש ומישחוק, חינוך באזורי אסון, מנתחת התנהגות ומנחת מחנכות והורים, מפתחת שיטת התנועה ההדדית ויזמת TOGI http://www.facebook.com/people/Sharon-Ramon/608627297