אנשים נורמלים

מריאן וקונל באו מאותה עיירה באירלנד. אבל הרקע של כל אחד מהם שונה – היא בת למשפחה עשירה ומנוכרת, והוא בן לאם חד הורית המשמשת כעוזרת בית בבית אמה של מריאן. השניים לומדים באותה כיתה בבית הספר אבל שונים מאד באופיים . היא מסוגרת ומנותקת מבני גילה והוא נער יפה תואר, שחקן כדורגל פופולרי .
האם תיתכן אהבה ביניהם ? האם מערכת יחסים עשויה להחזיק מעמד במעלות ובמורדות של המשך חייהם?
גם הם לא בטוחים.

אנשים נורמלים
מאת: סאלי רוני
תרגום קטיה בנוביץ
הוצאת מודן 2019
231 עמודיםnormalbig

מהוססים הם מתחילים במערכת יחסיהם הסודית בתקופת בית הספר התיכון. בגלל הבדלי המעמדות  ביניהם הם נפגשים בחשאי . כשמגיע הזמן ללכת לקולג' מריאן משכנעת את קונל לבוא גם הוא לטריניטי קולג' המכובד והיוקרתי בדבלין.

"אלן (אחיה המתעמר של מריאן) מכרסם את מפרק אצבעו המורה, זרועו רועדת. בעוד כמה שבועות מריאן תגור עם אנשים אחרים וחייה ישתנו, אבל היא עצמה לא תשתנה. היא תישאר כלואה בתוך גופה. שום מקום שתגיע אליו לא יחלץ אותה מזה. מקום אחר. אנשים אחרים. מה זה משנה ?"

בטריניטי משתפר מעמדה החברתי של מריאן והיא הופכת להיות "אושיה חברתית מרכזית". ושוב מתערער המאזן ביניהם.

"…אם זה נשמע הגיוני, לא יודע. אני עדיין חושב על זה הרבה. מנסה להבין למה התנהגתי בצורה כל כך דפוקה.

היא הידקה את אחיזתה בכף ידו והוא הידק את אחיזתו בחזרה, חזק כל כך עד שזה כמעט כאב, ומחוות הייאוש הקטנה שלו העלתה חיוך על שפתיה.

אני סולחת לך אמרה.

תודה, אני חושב שלמדתי מזה"

התסביכים שלו מקבלים ופושטים צורה.

"העובדה שהוא מוכר כחבר שלה נותנת לו אחיזה איתנה בעולם הברתי , מגדירה אותו כמקובל. גבר בעל מעמד מסוים, ששתיקותיו מעידות על חשיבה מעמיקה במקום על מבוכה"

וגם –

"…הוא לא רדוף על ידי התחושה שהוא לא שייך, ולעולם לא יהיה שייך. הפראות של מריאן דבקה בו לתקופה מסויימת וגרמה לו להרגיש שהוא דומה לה , ששניהם סובלים מאותו פצע רוחני בלתי ניתן לריפוי , וששניהם עולם לא ימצאו את מקומם בעולם"

שניהם מנסים למצוא בני זוג אחרים. מריאן עצמה, אהודה וחברותית מאד חוזרת ו"מענישה" את עצמה בהשפלות מצד בני זוג סדיסטיים שהיא בוחרת . וקונל יוצר קשר הדוק עם סטודנטית אוהבת, יפה וחכמה.

אבל הקשר של מריאן עם קונל הוא כמו הדם הרעיל הזורם בגופם. הכרחי ונורא , כואב ומייסר. האם יחזיק מעמד? האם ישרוד ?

למרות הצטיינותה בלימודים , מריאן חוזרת הביתה, לעיירה. בעוד קונל מתקדם, ומקבל הצעות עבודה מפתות.

"עכשו היא יודעת שבשנים שחלפו קונל הסתגל אט-אט לעולם בתהליך עקבי אם גם כואב, ואילו היא התנוונה, הפכה להיות פחות ופחות בריאה, הושפלה עד לבלי הכר, ולא נותר הם עוד דבר במשותף.

כשהיא נכנסת הביתה השעה כבר אחרי עשר. המכונית של אמה חונה בכביש הגישה וחדר הכניסה קריר ומהדהד"

אהבתי.

נקרא כספר דיגיטלי באתר E-VRIT.
קישור לדף הספר ולקריאת פרק ראשון לחצו
כאן