אני לילי – לוחמת סייבר בחברת החשמל

מזה שנים שלילי לייבוביץ' עובדת במחלקת אבטחת מידע ולוחמת סייבר של חברת החשמל. לטעמה, כדי להצליח בתפקיד, צריך להשקיע בעבודה, להתרענן כל הזמן בלימודים ובמידע וגם – לא פחות חשוב תמיכה משפחתית הדדית. זהו סיפורה המפורסם לרגל חודש הנשים המצויין בימים אלה בחברת החשמל

בחורה עם מחשב נייד

מזה שנים שלילי לייבוביץ' עובדת במחלקת אבטחת מידע ולוחמת סייבר של חברת החשמל. לטעמה, כדי להצליח בתפקיד, צריך להשקיע בעבודה, להתרענן כל הזמן בלימודים ובמידע וגם – לא פחות חשוב תמיכה משפחתית הדדית. זהו סיפורה המפורסם לרגל חודש הנשים המצויין בימים אלה בחברת החשמל

לילי לייבוביץ'

לילי לייבוביץ, חברת החשמל

לילי (ליליה) לייבוביץ היא מנהלת פרויקטים במחלקת אבטחת מידע ולוחמת רשת (סייבר) באגף מערכות מידע ותקשוב של חברת החשמל. היא בעלת תואר ראשון בכלכלה וסטטיסטיקה מאוניברסיטת חיפה ותואר שני במנהל עסקים בשלוחת אוניברסיטת דרבי.

לילי נשואה ללב, רואה חשבון, אמא לבת – אסנת (בוגרת תואר שני בתחום מדעי התנהגות, העובדת בחברת ישקר) ולבן  – יונתן (מוזיקאי וסטודנט למוזיקולוגיה ומדעי החברה).

ו…היא כבר סבתא מאושרת לשני נכדים קטנים ומקסימים ( כמובן).

זהו סיפורה:

עליתי לישראל  בגיל 15 עם  הוריי ואחותי בשנת 1974 ממינסק, בירת בלורוס. כיום אני גרה עם משפחתי בנשר, שליד חיפה.

אני עובדת באגף מערכות מידע ותקשוב של חברת החשמל מזה 32 שנה.

מכיוון ששאפתי לעבוד בתחום הטכנולוגי, עוד בטרם נכנסתי לחברת החשמל, עשיתי במשך שנה קורס הסבה למחשבים בטכניון. בשנת 1982התקבלתי לעבודה בחברה, כמתכנתת במחלקה לפיתוח מערכות מידע לתכנון תחנות כוח.

בשנת 2002 עברתי למדור אבטחת מידע של החברה. גם במקרה זה השלמתי לימודים מקצועיים כדי להקל על השתלבותי בתחום. תחום אבטחת מידע היה חדש יחסית באותה עת, והועסקו באותה תקופה בחברת החשמל אז רק שישה עובדים – מחצית מהם היו נשים.

במהלך השנים נושא אבטחת המידע ולוחמת הרשת (סייבר) התפתח, וכיום הוא זוכה לסדר עדיפויות מרכזי בחברת החשמל כמו גם בעולם. זאת, עקב ההתפתחויות של איומי סייבר בארץ ובעולם וניסיונות תקיפה בלתי פוסקים. חשוב לזכור, שחברת חשמל אחראית על תשתית לאומית קריטית וחייבים להגן עליה בצורה מייטבית.

כחלק מהתפתחויות אלו, לפני למעלה מחצי שנה, הפך אותו מדור קטן בחברת החשמל למחלקת אבטחת מידע ולוחמת רשת (סייבר) (בניהולו של דורון אלבוים), וכיום הוא כולל הפעלת מרכז בקרת סייבר ארצי.

המחלקה היא חלק ממגזר הסייבר, הטכנולוגיות והבקרה  באגף מערכות מידע ותקשוב בחברת החשמל. הרחבת הפעילות בקרב תוקפי הסייבר, גם מחייבת הרחבת הפעילות בחברת החשמל, וכך, אנו צפויים להתרחב בקרוב ולקלוט עובדים נוספים – חלקם מקורסי איגום  סייבר המתקיים בחודשים אלה באתר חפציבה של החברה.

בעבודתי, אני עוסקת בניהול פרויקטים והטמעת פתרונות אבטחת מידע בחברה, ביניהם הטמעת מערכת ממוחשבת לניהול מרכזי של הרשאות משתמשים, גיבוש מדיניות ונהלי אבטחת מידע במערכות מרכזיות של חברת החשמל, חסימת שימוש במדיה נתיקה ויישום פתרון להלבנת קבצים בחברה ועוד.

איזון בין צרכי בית, משפחה וקריירה אינו פשוט

כהתחלתי לעבוד בחברת החשמל הייתי אימא צעירה. תנאי העבודה בחברה איפשרו את השילוב של עבודה לצד משפחה בצורה טובה. עם השנים, האחריות בעבודה גדלה, ועימה גם השקעת שעות רבות, כולל לעיתים עבודה בשעות חריגות בלילה ,לצורכי תחזוקה בתשתיות מחשוב. זה לא פשוט, אבל העבודה חשובה לי והמשפחה שלי ידעה לתמוך בי כל השנים – וממשיכה לתמוך גם כיום.  עיסוק בתחום המחשוב מצריך למידה מתמדת, שגם אותה צריך לשלב בסדר היום, וללא התמיכה והעידוד של המשפחה זה היה בלתי אפשרי.

השקעה בעבודה והתפתחות אישית חשובה לכולנו, גברים ונשים. האיזון בין צרכי הבית והמשפחה לעיתים אינו פשוט כלל. עסקתי בנושא זה במסגרת לימודיי לתואר שני במנהל עסקים, כשבדקתי והוכחתי, במסגרת כתיבת התיזה לתואר השני, את הקשר החיובי והישיר בין שעות עבודה גמישות לשביעות רצון בעבודה.

בתקופה זו עברנו בחברת החשמל לשעות עבודה גמישות יותר (עד עז תחילת יום עבודה היה בשעה שבע בדיוק), והרגשתי שאכן יש איזון יותר טוב בין בית ועבודה. היום אני מנצלת גמישות זו כדי לסייע לילדיי בבקרים עם הנכדים.

אני חושבת, שניסיוני בפיתוח ובהטמעה של מערכות מידע בחברת החשמל, היכרות של תהליכים עסקיים בחברה והחשיבות שאני מייחסת ליחסי אנוש טובים בעבודה מול עובדים אחרים, כל אלה תורמים רבות לעבודה שנמצאת תחת אחריותי.

במהלך שנות הוותק שצברתי בחברה, למדתי, שמבחינת היכולת לקדם נושאים ופרויקטים, אין כל הבדל בין גברים ונשים בחברת החשמל וגם מסלול הקידום האישי אינו מותנה במגדר.

אני מקווה ואשמח שעוד נשים מוכשרות יתגברו את תחום אבטחת מידע ולוחמת הרשת בחברת החשמל – זהו תחום מתפתח, מאתגר וחסר גבולות.

 וכמה מילים בפן האישי:

אני אוהבת ספרים בתחומי ענין שונים. לפעמים קוראת כמה ספרים במקביל בעברית, באנגלית וברוסית – הרי כל ספר מספר סיפור אחר.

מאוד אוהבת לבקר במוזיאונים לאומנות ( אבל לא רק) בארץ ובחו"ל. ספגתי אהבה זו לאמנות מהבית. אחותי הגדולה היא ציירת מוכשרת ורסטואראטורית (משחזרת יצירות אמנות) ובבית הוריי תמיד היו ספרי תולדות האמנות וביוגרפיות של אמנים.

אני אוהבת לטייל בארץ ובחו"ל, אוהבת לבשל ולארח.

ועוזרת  (בהתנדבות כמובן) בטיפול בנכדים – לוקחת אותם בכל בוקר לגנים ומרכזת פניני לשון שהם מפיקים.

לילי (ליליה) לייבוביץ היא מנהלת פרויקטים במחלקת אבטחת מידע ולוחמת רשת (סייבר) באגף מערכות מידע ותקשוב של חברת החשמל

מזה שנים שלילי לייבוביץ' עובדת במחלקת אבטחת מידע ולוחמת סייבר של חברת החשמל. לטעמה, כדי להצליח בתפקיד, צריך להשקיע בעבודה, להתרענן כל הזמן בלימודים ובמידע וגם – לא פחות חשוב תמיכה משפחתית הדדית. זהו סיפורה המפורסם לרגל חודש הנשים המצויין בימים אלה בחברת החשמל

 

נשות חברת החשמל
יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל.חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך השבועיים הקרובים, נעלה פה בבלוג 'נשות חברת החשמל', בלוגים אישיים של עובדות ומנהלות בחברת החשמל שבחרו לשתף אותנו במסלול הקריירה שלהן ועל הדרך גם מעניקות טיפים לנשים אחרות. 10 בלוגים, 10 סיפורים מלאי השראה של נשים שבחרו ללכת בדרך שלהן, בעוז ובאמונה. קריאה מהנה!