אני יעל ויש לי רומן עם הסרטן

"אני אישה בריאה עם תקלה", אומרת על עצמה יעל נאמן, שהמחלה הקשה ממנה החלימה, חזרה אחרי 18 שנים. היום, עם השלמת מחזור טיפולים לא קל, היא יוצאת עם שתי בנותיה למסע האתגרי של "מלכת המדבר" לגוואטמאלה

בחורה עם מחשב נייד

"אני אישה בריאה עם תקלה", אומרת על עצמה יעל נאמן, שהמחלה הקשה ממנה החלימה, חזרה אחרי 18 שנים. היום, עם השלמת מחזור טיפולים לא קל, היא יוצאת עם שתי בנותיה למסע האתגרי של "מלכת המדבר" לגוואטמאלה

יעל נאמן


ב-1995 כאשר כמעט מלאה שנה לעבודתי בחברת החשמל ורגע לפני שקיבלתי קביעות, חליתי בפעם הראשונה בסרטן השחלה. זו מחלה מאותה משפחה של סרטן השד, אבל יש הבדל גדול ומשמעותי ביניהן – את סרטן השד אפשר לגלות בשלבים מוקדמים ולכן אחוזי ההבראה ממנו גדולים, ואילו כדי לגלות את סרטן השחלה בזמן, צריך המון מזל. הייתי בת 47, בתי הבכורה כבר למדה לימודים אקדמיים, השנייה בסוף תיכון ובן קטן, בן שש.

אצלי התגלתה המחלה בשלב ג' מתוך ארבעה שלבים – לא טוב בעליל, וגם זה היה כאילו במקרה. הרגשתי כאבי בטן חזקים, והתמוטטתי. כשהגעתי לבית החולים, תוך רבע שעה כבר הבינו מה יש לי על אף שלי לא אמרו דבר. זה היה ערב חג השבועות  – אחרי ביופסיה, האבחנה הייתה  שמדובר בגידול ענק וממאיר. תוך שבוע, עברתי ניתוח גדול להסרת הגידול ואיתו הוצאה כל המערכת הנשית. למזלי הרב מאוד מאוד – על אף השלב המתקדם של המחלה, הייתה רק גרורה אחת מאוד קרוב לשחלות עצמן שהוצאה גם היא בניתוח. הרגשתי שהוציאו ממני את הסכנה, אבל לפי הפרוטוקול הרפואי, הייתי חייבת לעבור טיפולים כימותירפיים.

הטיפולים היו קשים –  וניתנו ב-3 ימי אשפוז בכל פעם, עם כל ה"תענוג" הכרוך בכך, בחילות, הקאות, נשירת שיער (אמרו לי שיש לי גולגולת נורא יפה…) חולשה איומה. אבל במקביל, במהלך הטיפולים, קרו שני דברים משמעותיים מאוד בחיי: קיבלתי קביעות בחברת החשמל, והשאתי את בתי הבכורה.

בחתונה נראיתי בריאה ויפה, עם פאה משער טבעי ויפהפה – מי שלא ידע שזו פאה – לא יכול היה לנחש. רקדתי ושמחתי ובכלל שכחתי מהסרטן.

לכל אורך תקופת הטיפולים המשכתי לעבוד, העובדה והחברים לעבודה סייעו לי להתמודד. אני מרגישה חובה לציין במיוחד שתי נשים בחברת החשמל, שלולא הן, הכול כנראה היה נראה אחרת. נירה זרובבל, ממחלקת משאבי אנוש, והלן לפיד ממחלקת הרווחה – שתיהן גמלאיות היום. הן היו ה"קופידון" שגרם לי להתאהב בחברת החשמל. כמו שתי פיות טובות שכל מילה שאומר מורידה ממה שהיו עבורי באמת.

תוך כדי תקופת הטיפולים החל מחקר בבית החולים שערי צדק אודות הגן האחראי על סרטן השד וסרטן השחלה. הסכמתי להשתתף במחקר, ובעקבות זאת גיליתי שאני נשאית של שני הגנים BRCA2 האחראים למחלות אלה. הגילוי הזה היה מבחינתי נס גדול.

כנשאית 2BRACA המליץ הרופא שלי להמשיך במעקב שוטף, גם אחרי 7 שנים "נקיות", שבדרך כלל נהוג להפסיק את המעקב אחריהן, כי פשוט נכנסים לסטטיסטיקה הכללית. וכך, לפני שלוש שנים,  לאחר 18 שנים שבהן הייתי בריאה, באחת מן הביקורות השגרתיות – גילו שהסרטן חזר  באזור הבטן – מבלי שחשתי בסימנים מוקדמים. לולא הייתי במעקב – אלוהים יודע מתי היו מגלים זאת.

ב-3 השנים האחרונות – המחלה חזרה פעמיים בשני מקומות שונים. בשנים האלה חייתי לצד המחלה, והמחלה חייתה לצדי היה לנו סוג של "רומן". שוב עברתי טיפולים לא קלים, אם כי בניגוד לעבר, כיום לא מאשפזים לשלושה ימים, הכול נעשה באשפוז יום שלאחריו חזרתי הביתה , וגם לעבודה כשהתאפשר.

הגישה שלי לגבי עצמי היא, שאני אישה בריאה עם "תקלה", וכמו ברכב – צריך לטפל בתקלה. אבל אני מרגישה בריאה, שמחה, אופטימית, אוהבת את החיים.

גם הפעם המשכתי לעבוד במהלך הטיפולים. העבודה מהווה עבורי חלק גדול מאוד מיכולת ההבראה, בעיקר כי היא מהווה חלק משגרה – להתלבש, להתאפר, לצאת, לפגוש אנשים, זה מאוד מחזק. אף פעם לא הסתרתי את העובדה שאני חולה. להיפך – דיברתי על כך בפתיחות והדבר סייע לי. לעיתים חוששים שאנשים יהיו במבוכה אבל גיליתי שרוב האנשים מאוד תומכים. הדבר היחיד שקשה לי הוא לחוש שמרחמים עלי – אבל כמעט ולא נתקלתי בכך – כשאת לא משדרת רחמים עצמיים את לא זוכה ליחס כזה. יש לי משפחה מאוד תומכת, שיש לה חלק אדיר ביכולת שלי להתמודד ולהבריא.

אני מאוד מאוד מאמינה ברפואה המתקדמת ואפילו פיתחתי כעס על נשים שמחליטות לא לעשות טיפולים, עם זאת, נעזרתי גם ברפואה משלימה. כך נהניתי מכל העולמות בדרך להבראה.

היום עברו כבר למעלה מתשעה חודשים מסיום הטיפולים. אינני יכולה לומר שאין לי פחדים שאולי זה יחזור. אבל אני מאמינה, שאני מספיק חזקה כדי להמשיך ולומר לעצמי: "אני בריאה עם 'תקלה', ולהתמודד. הפחדים היום הם חלק ממה שאני – אני חיה עם זה יחסית בשלום. אני אדם אופטימי, אוהבת לחיות, לבשל, לארח, ואוהבת הרפתקאות, אשר במסגרתן אני יוצאת למסע "מלכת המדבר" בגוואטמלה בסוף נובמבר עם שתי בנותיי (בנות 42, ו-39). היוזמה הייתה שלהן: "עברנו יחד תקופה קשה ואנחנו רוצות לחגוג את הניצחון" אמרו לי. ועל אף שאינני אוהבת את המילה ניצחון בהקשר הזה, המסר שלי לבנות ולכל מי שקורא את דבריי כאן הוא לשמור על אופטימיות, לאהוב את החיים, כי החיים שווים. על אף שאני "חילונית אדוקה" – בכל בוקר, אני מתיישבת על מיטתי, הופכת את כפות ידי כשצידן הפנימי כלפי מעלה ואומרת: "מודה אני לפניך".  מישהו בוודאי שומע.

יעל נאמן, אם גאה לשתי בנות ובן, סבתא לארבעה נכדים, עובדת באגף השיווק של חברת החשמל.

נשות חברת החשמל
יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל.חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך השבועיים הקרובים, נעלה פה בבלוג 'נשות חברת החשמל', בלוגים אישיים של עובדות ומנהלות בחברת החשמל שבחרו לשתף אותנו במסלול הקריירה שלהן ועל הדרך גם מעניקות טיפים לנשים אחרות. 10 בלוגים, 10 סיפורים מלאי השראה של נשים שבחרו ללכת בדרך שלהן, בעוז ובאמונה. קריאה מהנה!