אני ואתה נשנה את העולם. פרק ראשון

מעמיסים את הציוד והמזוודות

אוהבת את השיר הזה. מאמינה ביכולת של כל אחת ואחד לשנות את העולם. שינוי קטן או גדול, מהותי או תזוזה קטנה. אבל בכל מקרה שינוי. זה מה שקרה לי (גם) הפעם.

לפני כמה שבועות חזרתי ממשלחת הומניטרית לגאנה. בפוסט לפני כמה חודשים סיפרתי על הדרך וההכנות.

מעמיסים את הציוד והמזוודות
מעמיסים את הציוד והמזוודות

על ההתנדבות קראתי בפרסום שצץ לי, בטוח שלא במקרה, בפייסבוק. בתור חובבת התנדבות ומחפשת מדיי פעם לקחת את ההתנדבויות למשהו שונה ואחר, המשלב מקומות ואנשים חדשים, הפרסום אינו מקרי. שלחתי פרטים, התראיינתי והתקבלתי.

בראיון פירטו על מטרת המשלחת, המשימות והרבה על תנאי המחיה – מקלחות משותפות, מים קרים ולרוב גם זורמים, אוכל בסיסי. חזרתי בדמיוני לטירונות שלי בג'וליס בחורף 1989.

לקחתי לי את הזמן להתלבט עד לרגע הזה שפשוט מחליטה כן וזהו. מפה לא מתלבטת יותר.

סופרת את הימים לאחור

אז נפגשנו כקבוצה ללמוד יותר על המדינה והכפר, על הפעילות הצפויה לנו, על כללי ההתנהגות ופרטי הדרך, על המטלות שיש עלינו לקיים בארץ – גיוס כספים וחסויות, הכנת תוכן חינוכי, פעילויות ספורט לoutdoor, תוכניות שיפוצים – כל מה שבעצם נעשה שם.

עוד הבנתי במפגשים שרוב חברי המשלחת הם צעירים מופלאים שרובם בעשור השלישי לחייהם – חיילים משוחררים, סטודנטים וכאלו שרק התחילו את העבודה הרצינית עם סיור התואר. מצד אחד ועיקרי – גאווה גדולה לראות כי בחרו להשקיע משאבים יקרים של כספים וזמן למען מסע שכזה. מצד שני – מעט חששתי שמה לי ולהם. אמנם מבלה את רוב חיי, במסגרת העבודה, עם אלפי סטודנטים, אבל לא שבועיים אינטנסיביים.

לשמחתי, עוד שלוש נשים נהדרות בחרו כמוני. כולן מאותו צפון בו גדלתי ובגרתי. כנראה שזה מה שמיד יצר קשר ייחודי לנו. מה עוד, כמו שכבר ידוע, כולם במדינה מכירים את כולם, אז גיליתי על חברות משותפות ומשם הרומן רק יכל לפרוח.

המשובחות בשנים
המשובחות בשנים: ענת, שלומית ודינה.

יום לפי הנסיעה היה יום כיפור. הרבה שקט מסביב ובנשמה. הרבה זמן לחשוב מה באמת התנאים שמחכים לי ואיך באמת זה להתקלח כמה פעמים ביום במים קרים, מה יהיה לגבי המלריה, עם מי אהיה בחדר, מה ומה ומה ומה….

כבר בשדה התעופה כל החששות התחלפו בסקרנות ובתחושה שמשהו גדול ממנו עומד לקרות. הנוכחות של כולם, מצב הרוח, אווירת המשימה והשליחות – כל אלו גורמים לי להבין שחוויה גדולה לפני.

הבית שלנו לשבועיים הקרובים
הבית שלנו לשבועיים הקרובים

בפרק הבא: גאנה הגענו

תמר בדרכים
אישה של מלא דברים בעוצמות שונות. הרבה שיווק, מעט ייננית וצלמת. מחייכת, לא פחות מתנדבת. הרבה שוקולד וקמח לבן בצורות שונות, לא מספיק תיירת. אוהבת....