אני הכי פגיעה כשאני סומכת על מישהו אחר

כששמעתי את חדשות הבוקר, הרגשתי כמו אדם שטובע. המים מכסים את האוזניים ולא שומעים עוד דבר, חוץ מקול המים שעוטפים אותך

הבוקר, עוד לפני שסיימתי לשתות את כוס הקפה הראשונה שלי, היקום שלח לי wakeup call, כאילו להזכיר לי באיזה עולם אנחנו חיים.

נכנסתי לרכב בדיוק כשהתחילה מהדורת החדשות. מיד אחרי עדכונים על מגעים קואליציוניים והציוץ האחרון של ליברמן על הרכבת הממשלה, הגיעה הכותרת "הסיכוי לשנות החלטה על סגירת תיק בעבירות מין – שואף לאפס". אחרי הכותרת הזו הרגשתי כמו אדם שטובע. המים מכסים את האוזניים, ולא נשמע עוד דבר חוץ מקול המים העוטפים. מול העיניים שלי עלו פניה העצובות של מ'.

tovea                                                                                                                                                                                                    (צילום: עצמי)

מ' הגיעה אלי עם אחותה לפני כמעט שנתיים.

בחורה רזה, עם עצמות לחיים בולטות מרוב הרזון, ועיניים גדולות מלאות פחד וסימני שאלה. היא ישבה במשרד שלי, ובכתה. בין הפוגה אחת לשניה היא הצליחה לתאר איך בחור שהכירה באופן שיטחי סימם אותה ואנס אותה במשך יממה. תיאורים קשים של אירועים שחוותה, ככל שידעה לתאר מבעד לעננת הסם שאפפה אותה בעת ההתרחשות. אני זוכרת את עצמי יושבת ומאזינה, רושמת כל מילה שאמרה לי,  ומרגישה איך הלב שלי מתכווץ וגוש של מועקה וכאב נוצר לי בגרון. אבל הראש היה עסוק בחלק המשפטי: איזה פעולות חקירה המשטרה עשתה (ובעיקר לא עשתה), למי אני פונה, מה אני מבקשת ועוד.

ברגע שסיימנו את הפגישה, התחלתי לפעול. בכל כיוון אפשרי. הייתי חדורת מוטיבציה להוציא לאור את האמת של מ'.

ככל שחלף הזמן, הבנתי שהאמת לא יוצאת לאור. היא נשארת בחשיכה מוחלטת, שאף קרן אור לא מצליחה לחדור אותה. החשיכה הזו משפיעה גם על החוקרת בתחנה הנידחת, בה מטופל התיק. החוקרת ישנונית (טוב, יש חושך…מה ניתן לצפות), ולא מעניינות אותה בקשות שלי לבצע פעולות חקירה. אני זוכרת שלא פעם תהיתי, אם הבקשות תוייקו בפח הזבל, או שימשו בסיס נוח להנחת כריך הטונה של "ארומה". כל כך היו אדישים, עד שאפילו לא טרחו להודיע שהתיק הועבר לפרקליטות.

catava

                                                                                                                 (צילום מסך מאתר ynet)

גם בפרקליטות המצב לא היה מזהיר, אבל שם לפחות הרגשתי שמישהו שומע, מקשיב, רגיש לקולה של מ'. הצלחתי אפילו להגיע למצב שמבינים את עמדתי ושולחים את התיק להשלמת חקירה.  הישג שמסתבר, שהוא חריג בנוף. לרגע הרגשתי איזה שביב של תקווה, שהינה אולי החשיכה מתפזרת לאט לאט, וקרן אור ראשונה מבצבצת. אבל כשיצאנו ממשרדה של הפרקליטה, הסברתי ל-מ' את משמעות ההחלטה לשלוח להשלמת חקירה, ואמרתי שאולי אחרי שנה וחצי של תלאות נצליח. בשלב הזה היא אמרה לי משפט שמסכם את העניין כולו: "אני הכי פגיעה כשאני סומכת על מישהו אחר". קיפלה את הטישיו, תחבה אותו לתוך הכיס, הסתובבה והלכה.

הכותבת היא עורכת דין, העוסקת במשפט פלילי-צבאי, ומייצגת נפגעי עבירה.

לאתר האינטרנט ליחצו http://www.hollylaw.co.il/

הולי שוורץ
עורכת דין (סגן אלוף במילואים), בעלת נסיון של מעל ל-20 שנה בתחום הדין הצבאי-פלילי. בעלת משרד בוטיק העוסק בייצוג חיילים מול המערכת הצבאית. כמו כן, אני מעבירה הרצאות בנושא הטרדות מיניות ומעמד האישה בחברה בת זמננו.