אני גאה להציג את דינה דיין – אישה חרדית לממשלה

"אם נצליח לתרגם בין חילוניות וחרדיות, אם נצליח להבין אחד את השני,נוכל לבנות חברה מתוקנת שלא תצעד בצעדים לקראת פיצוץ"

דינה דיין

את דינה דיין הכרתי כשהתחלנו בהקמת מקאן וואלי שמצפה רמון. 

דינה, אישה חרדית דוקדורנטית למגדר, אישה משכילה, מסבירת פנים, מיוחדת בנוף הישראלי בזכות הפתיחות ורוחב הלב.

אישה כמו דינה אני מאוד רוצה לראות בממשלה.

ביקשתי מדינה לכתוב לי כמה מילים על עצמה ואני גאה להציג את משנתה:

קיר זכוכית מפריד בין החברה החרדית לחברה החילונית בישראל. רבים מהחרדיות והחרדים הצעירים עומדים מצידו האחד של הקיר ועיניהן כלות. אם הם רוצים להצליח הם צריכים לשבור קודים ומוסכמות שבמקרים רבים יוציאו אותם אל מחוץ למחנה איליו נולדו. 
אל המציאות הזו נכנסו במהלך העשורים האחרונים מאות אלפי ״חוזרים בתשובה״ רבים מהם ניסו ומעטים הצליחו להיטמע לגמרי בחברה החרדית. אני אחת מהם. 
היום אחרי כמעט 20 שנות תשובה אני מבינה שאנחנו סוכני שינוי- יש לנו את היכולת לדבר בשתי שפות שונות כל כך, השפה החילונית והשפה החרדית ובמקרים רבים אנחנו יכולים לתרגם ביניהן.  
למה זה כל כך חשוב? 
זה חשוב כי נשים חרדיות נמצאות היום בצומת הכרעה קריטי. והן צריכות כוחות נפש גדולים כדי לצאת מהמקום איליו הן נקלעו- להיות אישתו של תלמיד חכם ! (בדרך כלל המשמעות היא לפרנס לבד משפחה ברוכת ילדים) נשים רבות כל כך מנסות להבין איך אפשר לשנות את המציאות המוזרה הזו שמעולם לא הייתה חלק מעולמה של היהדות.
לעם ישראל היו מנהיגות, נביאות ושופטות. נשים ניהלו גם באירופה שלפני השואה את המסחר, את המשק ואת ענייני הציבור. אז איך הגענו למצב הנוכחי שבו נשים נכלאות בתוך עולם שלא מאפשר להן לצאת מחיי עוני כפויים וממציאות מדכאה. נשים חרדיות צריכות למצוא את קולן בחזרה. 
זה חשוב גם כי בשנת הלימודים הבאה 25 אחוזים מהילדים שיתחילו ללמוד בכיתה א׳ ילמדו במסגרות חינוך חרדיות. מסגרות אלה מלמדות רק לימודי קודש ! בוגרי המסגרות הללו לא מקבלים תעודת בגרות. 
ילדים צריכים ללמוד כלים שיאפשרו להם להתפתח ולגדול להיות אנשים מצליחים בעולם התעסוקה התחרותי- מתמטיקה, אנגלית ועברית (כפי שאורתודוסים רבים בארצות הברית מבינים) זאת באמצעות בניית תוכניות לימוד מותאמות לציבור החרדי. 
צריך לאפשר לחרדים צעירים (ויש רבים כאלה) להתגייס לשירות משמעותי בצה״ל (לא בכוח אלא בצורה חכמה ומכילה באמצעות בנייה של תוכניות ייעודיות לחרדים שלוקחות בחשבון ומכבדות את אורח החיים היהודי אורתודוכסי)
אז למה בעצם חברי הכנסת החרדים לא משנים את המציאות הזו? הסיבה היא פשוטה, חברי הכנסת החרדים מייצגים את הממסד הרבני, את הישיבות הגדולות אבל לא את כלל הציבור.
החברה החרדית בכללותה היא סיר לחץ שנמצא על סף פיצוץ. רבים אינם בוחרים כיוון שאינם מרגישים שחברי הכנסת החרדים מייצגים אותם (את הנתון הזה אפשר לבדוק בקלות- אם כולם היו בוחרים אמורים היו לשבת בכנסת 30 חברי כנסת חרדים)  
אז איך אפשר לעשות שינוי?
השינוי יבוא מלמטה, סוכני השינוי בחברה החרדית: נשים, צעירים, חוזרים בתשובה ועוד מוכנים כבר לחולל אותו, זו רק שאלה של זמן. 
אם נצליח לתרגם בין חילונית וחרדית, אם נצליח להבין אחד את השני,נוכל לבנות חברה מתוקנת יותר שלא תצעד בצעדים לקראת פיצוץ. 
עד כאן משנתה של דינה בתמצות ראוי.
ולמה אני בעניין?
כשנחשפתי למאבק של החרדיות להיבחר ליבי יצא אליהן, אך הן אמרו לי מיד שהן לא רוצות את עזרתי כי הן חייבות לרתום את הרחוב החרדי לטובתן. מיד חשבתי על דינה. כי דינה רוצה ומוכנה ללכת בדרך אחרת, להצטרף למפלגה "חילונית" ולםרוץ דרך לחרדיות.
אני רוצה את דינה בממשלה.
חנה רדו
מחפשת פתרונות להגברת התעסוקה בפריפריות. פתוחה לכל רעיון לשינוי המציאות בישראל. מאמינה בשיוויון מגדרי.עובדת במקאן תל-אביב 24/7. www.hanarado.info