אני אדם אופטימי אז בואו נעזור להם

הבניין הנטוש היה ביתם עשרות שנים, דורות על גבי דורות הפכו את החללים החשוכים לקום עליו חוזרים אחרי לילה עמוס טעימות . עכשיו הם שוכבים בתוך ההריסות מדממים מפוחדים.

image

תמונות – keren lassry פייסבוק

אני חייבת להתוודות, אני אוהבת עטלפים, אפילו מאוד אוהבת. כן אני יודעת, הם שחורים ומעופפים בלילה, ונכון יש להם ציפורניים ושיניים חדות והם מצווחים בחושך. אבל יש להם גם אפון קטן ומתוק. ועיניים גדולות, ועטלפה עם פה מלא בננה הוא מחזה חמוד ביותר. אחת עשרה שנים להכין כמעט כל יום שבעה קילוגרם  סלט פירות לחבורת עטלפים משפיעה עליך אין מה לעשות. (כן, כן בגלגול הקודם שלי עבדתי עם חיות בר)

image

לכן כאשר התגלגל לי ל"פיד" פוסט המספר  שעמותת עטלף, קבילה את האישור לפנות להקת עטלפים ענקית (מהגדולות בארץ אני מניחה) מבניין נטוש לפני הריסתו אופטימיות נחתה עלי. קודם כל שמחתי כי קיימת עמותה כזו אשר מצילה ומטפלת ביונקים המדהימים האלו (פרטים על המדהימים בהמשך מבטיחה), שנית שימחה אותי העובדה כי לשם שינוי במקומותינו, המחשבה להתייחס לבעלי החיים באה לפני הריסת הבניין ולא לאחריו.  אך המציאות לא השאירה לי זמן רב לאופטימיות.

image

יום לאחר שהתחלתי לעקוב אחרי העמותה הסתבר שהקבל הביא דחפורים ובלי לתאם עם העמותה החל שובר את קירות המבנה, המבנה קרס על כל אלפי העטלפים אשר בתוכו. הגרסאות למה שקרה שונות כמובן, העירייה טוענת שההמלצה לקבלן הייתה לפתוח פתחים בקיר הבניין על מנת להכניס אור מה שיבריח את העטלפים ויאלץ אותם למצוא מקום חדש, במהלך פריצת הקיר קרס הבניין הישן (מבנה שמעולם לא הסתיימה בנייתו והיה נטוש עשרות בשנים) . גרסת מצילי החיות מדברים על הריסה של הבניין תוך הפרת ההסכמות איתם , על הרס רב ומראות קשים של בעלי חיים  מתים, פצועים ומפוחדים. על משטרה שבאה לגרש אותם לא כי מסוכן אלא כי זה מפריע לקבלן.

אני לא יודעת מה האמת, ייתכן והפעולה נעשתה ללא כוונת זדון או התעלמות מבעלי החיים, אם כי ניתן היה לעשות זאת ביתר חוכמה (לפעול בערב או בלילה שעה שהעטלפים לא בבניין, לתכנן ביתר זהירות שבירת קירות בבניין ישן ומט ליפול , תיאום טוב יותר עם העמותה וכו') . ייתכן והפעולה נעשתה בזדון תוך התעלמות מבעלי החיים על מנת לחסוך זמן או כסף, ובמקרה זה יש להעמיד את העבריינים לדין.

מבחינתי אין זה משנה ,המשטרה צריכה לחקור את מה שקרה ולפעול לפי הממצאים אבל האופטימית שלי ראתה את  ההתגייסות המדהימה. כל כך הרבה מתנדבים רצו לעזור, להציל לטפל להעביר למקום מבטחים.  את הרשת שגעשה, על מה שנעשה. את העובדה שהעטלפים לא ננטשו לגורלם. אני רוצה לחשוב שההתגייסות הווירטואלית והאמתית, תגרום למודעות שאנחנו חולקים את המרחב העירוני עם יצורים אחרים ולטוב ולרע אסור לנו להתעלם מהם. אני מקווה שהרעש שנוצר סביב הטרגדיה תביא להבנה כי עלינו להתחשב בבעלי החיים בבנייה בתכנון חיינו בעיר ומחוצה לה.  ותביע לשיתוף פעולה בין הקבלים המתכננים העריות לעמותות בעלי החיים השונות .

ואני רק מחכה לשמוע ומקווה שמחר רשות הטבע והגנים  וגני החיות יתגייסו לעזור למאות הניצול הקטנים. יתנו תמיכה בידע, בטיפול וטרינרי ובאוכל. כי כך פועלים אוהבי בעלי החיים. זכור לי טוב שיתוף הפעולה בין צה"ל הרט"ג וגן החיות התנכ"י . להפיכת המוצבים הנטושים בערבה למקלטי עטלפים. כי עטלפים הם מדהימים באמת .

 אתם מוזמנים גם לעזור לעמותה בהסעות, בתרומה כספית או אפילו תרומה של פירות לחבורת הניצולים

 

בינתיים כמה עובדות על עטלפים (עד לפוסט המלא )

  • ·         קיימים כ900 מינים של עטלפים – הסדרה השנייה בגולה במחלקת היונקים
  • ·         מתוך כלל המינים רק שני מינים אוכלים דם (ערפדים) הם קטנים ביותר (גודלם שניים שלושה ס"מ) ואינם שותים דם רב ונמצאים רק בדרום אמריקה
  • ·         עטלפים מבלים את כל חייהם הפוכים, ועושים הכל כאשר הם הפוכים – טוב למעט צרכים כי זה ממש מלכלך.
  • ·         יש עטלפים אוכלי חרקים שהם מדבירים מעולים
  • ·         יש עטלפי פירות שהם מאביקים חשובים
  • ·         יש עוד הרבה אז…….נפגש
סיפורי הדרור
בגיל 42. יצאתי למסע ... עם ארבעים נשים מופלאות. אחת מהן אמרה לי אם את כותבת אם יש לך מה להגיד לכי לסלונה... מאז סלונה ואני עברנו המון תהפוכות. אבל עדין אני כותבת. ועדין יש לי מה להגיד אז אני פה ומקווה שאתן רוצות להקשיב.