אני,טוניה

ההורים שלי מעולם לא הרימו עלי יד. זה נכון אם אני לא סופרת את הפעם האחת והיחידה שאבא שלי הפליק לי בטוסיק כשאחותי ואני רבנו והרעשנו והפרענו את מנוחת הצהריים המקודשת בבית ופשוט הוצאנו אותו מדעתו..

ההורים שלי מעולם לא הרימו עלי יד. זה נכון אם אני לא סופרת את הפעם האחת והיחידה שאבא שלי הפליק לי בטוסיק כשאחותי ואני רבנו והרעשנו והפרענו את מנוחת הצהריים המקודשת בבית ופשוט הוצאנו אותו מדעתו..

ובכל זאת יש בי רגישות גבוהה לכל מה שקשור לאלימות ואני נמנעת לצפות בסרטים שמראים אלימות על המסך, ואם במקרה יש איזו סצינה כזו אני עוצמת את העיניים.

הערב יצאתי עם חברה לסרט וכששאלה אותי לאיזה סרט נלך, אמרתי לה, סרט נחמד, רומנטי,קליל  או איזה דרמה טובה, רק בלי אלימות .

כשעמדנו בתור לקנות כרטיסים חייכה אלי דמותה של טוניה מהתמונה, בבגדי החלקה על הקרח, ונזכרתי במעומעם שקראתי השבוע המלצה על הסרט בפוסט של מישהי בפייסבוק.

אז קנינו כרטיסים ל"אני , טוניה".

מכירים את זה שכשמנסים לברוח ממשהו אז הוא רודף אחריך ?

נו, רציתי סרט קליל בלי אלימות… והסרט הזה בהחלט לא עמד בהגדרה.

ויחד עם זאת- זה סרט טוב לכל הדיעות! (מועמד ל 3 פרסי אוסקר). משחק מעולה, מחזיק מתח, עם סיפור אמין,  שמשלב "ראיונות"  רטרוספקטיבייים של הדמויות לצד סיפור העלילה בזמן אמת ומבוסס על סיפור אמיתי שקרה לפני כ25 שנה בארה"ב.

העלילה אודות ילדה קטנה  ממשפחה אלימה,ענייה וחסרת השכלה, שלא חוותה אהבה בבית, גודלה על ידי אם קרה , בוטה , אלימה מאד ושאפתנית שדירבנה אותה באופן מתעלל, להגיע להישגים בהחלקה על הקרח מגיל 3.

Figure skating

טוניה שכל כך צמאה לאהבה,  מוצאת מפלט בהחלקה על הקרח. מפלט מהבית העני, מהאם המתעללת, מהעוני, מקום בו היא יכולה להרגיש שהיא מעל אחרים בזכות כישוריה יוצאי הדופן, בזכות הנחישות וההתמדה שלה שמביאים אותה על סף הצלחה כבירה! (האשה הראשונה שעשתה קפיצה משולשת באויר בזמן החלקה) ושמזמנת לה ולו לרגע אשליה של אהבה גדולה מהקהל.(אבל גם אכזבה גדולה כשהיא מגלה שהשופטים לא אוהבים אותה ונמנעים לתת לה ניקוד גבוה  שמגיע לה על סמך כישוריה המדהימים, בגלל שהיא לא מייצגת את ה"דמות" האמריקאית האידאלית שהם רוצים להעלות על נס.. במילים אחרות כי היא ענייה, פשוטה והמונית בעיניהם)

החסך הזה באהבה מוביל אתה גם לבחירה לא מוצלחת בבן זוג, ואחרי שהיא נישאת לו מתגלה כבעל מכה (ברחה מאלימות של אמה היישר לזרועותיו של בעל מכה).

והוא באמת אוהב אותה ומתוך רצון להוכיח לה את אהבתו בוחר לפגוע במתחרה שלה לאולימפידה, והתכנית שלו יוצאת משליטה ומיתדרדרת למצב שהרשויות מתערבות ומי שמשלמת את המחיר היקר ביותר היא לא אחרת מאשר טוניה.

סרט שמעורר הרבה מחשבה על  המחיר שמשלמים ילדים ממשפחות אלימות, על  חוסר הישע שלהם, על הנטיה שלהם לחזור על דפוסים הרסניים שלא במודע, וגם על החברה שמעוניינת לטפח פסדה יפה ולטאטות מתחת לשטיח מה שאינו תואם אותה.

לטוניה היה פתח מילוט-ההחלקה על הקרח. ולפחות לתקופת מה היא חוותה תחליף למה שחסר לה באמצעות הנחישות , הכישרון, וההצלחה שלה. לא לכל הילדים שגדלים בבתים כאלה יש את האופציה הזאת וזה מה שנשאר איתי בסיום.