אניגמה בישראל – על הלהקה המסתורית שתופיע בישראל ב-2019

בחורה עם מחשב נייד

מי הם ההרכב "הקולות המקוריים של אניגמה" שיגיעו לישראל ל-2 הופעות באפריל 2019? כל הפרטים

 

מתוך מבול ההופעות המגיעות אלינו לישראל ב-2019, יצא לי בעיקר להתרשם מאחת – ההופעה של אניגמה בישראל שתתקיים ב-15 ו-16 באפריל הקרוב בתל אביב וחיפה. זאת בוודאי לא שם שכולם מכירים, בטח ובטח לא הצעירים מבינינו, אבל כשתשמעו את השיר "sadness", אתם כבר תדברו אחרת. זה היה אחד הלהיטים הגדולים ביותר במשך שנים שלא הפסיק לעולם להתנגן בתחנות הרדיו.

אניגמה בישראל כל הפרטים על ההופעה
אניגמה בישראל

ההרכב אניגמה שיגיע לישראל באפריל הקרוב הוא למעשה גלגול חדש של הפרוייקט המצליח משנים עברו. מדובר באיחוד של כמה מחברי הפרוייקט המקוריים שהתאחדו לפני כמה שנים ומאז הם יוצאים לחרוש את העולם בהופעות ובהן הם מציגים את כל הלהיטים הגדולים של אניגמה מכל השנים, ומסתבר שהם זוכים גם להצלחה רבה.

אודות ההרכב אניגמה שיגיע לישראל ב-2019

הוקם בשנת 1990 על ידי זוג מוזיקאים – מייקל קרטו ואשתו לשעבר, הזמרת הגרמניה סנדרה קרטו. מייקל היה האחראי על ההפקה והלחנה של הפרויקט, ואילו סנדרה ביצעה קטעי שירה בכמה מהשירים. השניים הפיקו ביחד כבר שבעה אלבומים.

מייקל קרטו החל את הקריירה המוזיקלית בשנות ה-70 עם שיתופי פעולה רבים כולל שיתוף פעולה עם סנדרה שלימים תהיה אשתו. למרות הנסיונות הקשים, הנסיונות של קרטו לא נחלו כלל הצלחה. היה זה רק בשנת 1990 עם הפרוייקט "אניגמה" שהביא לו את ההצלחה. האלבום הראשון של ההרכב שנקרא "MCMXC a.D" הפך מהר מאוד לסיפור הצלחה והביא עימו גם בשורה מוסיקלית חדשה – שילוב בין מאפיינים של מוסיקה נזירית יחד עם מקצבים ולופים אלקטרוניים.

המוזיקה של ההרכב התבססה על מזמורים גרגוריאנים (מוסיקה של נזירים ששרים לבד ללא ליווי מוסיקלי), בשילוב צלילים הרמוניים מיוחדים, קולות חושניים, ומקצבים בולטים וחיים. קרטו פחד מהביקורות שיגיעו בעקבות החדשנות של המוסיקה והשילוב של מוסיקה כנסייתית שמרנית עם המודרנה, והחליט להסתיר את זהות ההרכב.

החלטה זו מסתבר, רק הוסיפה עוד אלמנט להצלחה הגדולה של אניגמה ובכל העולם החלו חרושת של שמועות וניסיונות למצוא במי מדובר ומי הם חברי ההרכב המסתורי אניגמה. הלהקה הצליחה לשמור על אנונימיות מוחלטת, עד שקרטו תבע את מקהלת Capella Antiqua ממינכן על הפרת זכויות יוצרים. קרטו זכה במשפט, אך כך הקהל הצליח לגלות מי עומד מאחורי המוזיקה המסתורית – ותעלומת "אניגמה" נפתרה חלקית.

ההרכב הוציא שמונה אלבומים שעם השנים הפכו לפחות ופחות מצליחים וקרטו למעשה לא הצליח לעולם לשחזר את ההצלה הגדולה של האלבום הראשון. למרות זאת, הצליח קרטו וחברי ההרכב, לייצר סאונד וסגנון חדש לגמרי שהביא להשפעה מוסיקלית עצומה בקרב הרכבים רבים שבאו לאחר מכן כמו למשל "גרגוריאן" או "דיפ פורסט" ואפשר לומר שהוא ממש המציא ז'אנר משלו.

ההרכב עבר כמה גלגולים שונים ורק לפני כמה זנים כמה מחברי הפרוייקט המקוריים החליטו לחדש את הלהקה והקימו את ההרכב "הקולות המקוריים של אניגמה" שיגיע גם לישראל באפריל הקרוב.

ההופעה בישראל

עתה תינתן הזדמנות לקהל הישראלי ולחובבי הז'אנר לפגוש לראשונה את אנדרו דונלדס, הזמר המוביל של הלהקה מאז 1999 יחד הזמרת והיוצרת הלטבית ליסה לימה והזמר הגרמני אנג'ל איקס שיופיעו כאן בהיכל התרבות בתל אביב ובמרכז הקונגרסים בחיפה ב-15 וב-16 באפריל 2019. מחיר הכרטיסים נע בין 205 ל-405 ש"ח. פרטים נוספים על ההופעה ועל מכירת הכרטיסים להופעה של אניגמה בישראל תוכלו למצוא כאן או בעמוד הבא.