אניאגרם – הדרך להשתחרר מדפוסים אוטומטיים

בחורה עם מחשב נייד

 

מה זה אניאגרם?

מקור המילה ביוונית – Enneagram ופירושה תשיעון.

האניאגרם הוא מודל מרתק ודינאמי, המציג מפה מדויקת של הטבע האנושי. מודל זה משלב חוכמה מודרנית ועתיקה ומתאר את דרכי ההתנהלות שלנו בעולם.

המודל מתאר תשעה טיפוסי אישיות שונים כאשר כל אחת מהן רואה את העולם מנקודת מבט שונה על החיים. מתוך נקודת מבט זו, "הטיפוס" מפתח לו אסטרטגית פעולה שהיא למעשה מנגנון הישרדותי המסייע לו להתמודד עם העולם.

האניאגרם מאפשר לנו להסיר מעלינו את הקליפות החיצוניות, את מנגנוני ההגנה, להתנתק מהסבל, להתחבר למהות ולאמת הפנימית שלנו על מנת שנוכל להרגיש מאושרים וחופשיים יותר.                                                                                                                                                                                         בנוסף על ההבנה העמוקה של עצמנו, אנו מסוגלים לראות נקודות מבט אחרות של "טיפוסים" השונים מאתנו, להבין אותם ולחוש אמפטיה כלפיהם וללמוד להסתדר איתם.

חשוב לדעת – האניאגרם אינו מתייג שום אדם כ"טיפוס" מסוים ואינו נותן לגיטימציה להסתתר מאחורי "טיפוס" מסוים ולהתנער מאחריות להתנהגות מסוימת בטענה ש"זה אני". לכן, יותר נכון יהיה לקרוא ל"טיפוסים" מנגנונים שבאים לידי ביטוי במצבים שונים, מול סיטואציות מסוימות.

תשעת הטיפוסים נמצאים אצל כולנו, ואין "טיפוס" שהוא יותר טוב או פחות טוב. לכל הטיפוס יש את הייחודיות והעושר הפנימי שלו. לכל אחד מאתנו יש טיפוס אחד ראשי שדומיננטי יותר מהשאר וטיפוסים נוספים שמרכיבים ומכניסים "צבע" אחר לאישיותו.

האניאגרם הוא כלי אבחוני אך בעיקר כלי מיוחד להתפתחות אישית וצמיחה. הכלי מאפשר לנו לנצל את הפוטנציאל הטמון בכל אחד מאתנו, לקדם את עצמנו, לשפר את איכות חיינו ולחיות מתוך חופש ובחירה.

תשעת הטיפוסים על פי האניאגרם:

 תוצאת תמונה עבור אניאגרם

 מתוך ספרו של בני לוז: "האדם החופשי" הוצאת "אלטרנטיבות".

  

ישנם שלושה מרכזים אינטליגנציה שונים באדם – מרכז גופני, מרכז רגשי ומרכז שכלי כאשר לכל אחד מהמרכזים משתייכת שלשה אחרת של טיפוסים המונעים ע"י אותו מרכז דומיננטי.

טיפוסי 8,9,ו-1 – מונעים ע"י כעס.

טיפוסי 3,2,ו- 4 – מונעים ע"י בושה.

וטיפוסי 5,4 ו- 6 – מונעים ע"י פחד.

ההבדל בין הטיפוסים בכל שלשה הוא באופן בו הם מתייחסים למניע, לרגש ולמחשבה.

הכנפיים

לכל אחד מתשעת הטיפוסים קיימות שתי כנפיים, אחת קדמית והשנייה אחורית. לדוגמא:  לטיפוס מס' 1 הכנף האחורית היא 9 והכנף הקדמית 2.

לכנפיים יש השפעה רבה על הטיפוס, הטיפוס מקבל גוון אחר כאשר הוא משתלב עם כנף מסוימת. בדרך כלל, הכנף האחורית נקראת גם "הצל" מאחר ולרוב היא מייצגת את החלקים שאנו דוחים ומתנגדים לו. הכנף הקדמית לעומת זאת, נקראת גם כנף "הגשר" והיא מייצגת את הגשר להתפתחות שלנו – כנף הטרנספורמציה.

אנשים שהם בעלי אותו טיפוס אך עם כנפיים שונות, יכולים להראות כטיפוסים שונים לגמרי מאחר וההבדלים הם משמעותיים מאוד בשל כך.

האניאגרם מאפשר תנועה רבה במודל עד כי ניתן למצוא 27 טיפוסים שונים –כל טיפוס מקבל "צבע" שונה לחלוטין בהתאם לאינסטינקט הדומיננטי.

האינסטינקטים

כל אדם מונע ע"י שלושה אינסטינקטים:

העצמי = הגוף שלי – האינסטינקט של צורכי הקיום שמניע את האדם להתמקד בשמירה על ביטחונו האישי ורווחתו הפיזית. למשל: בית, כסף, אוכל וכד'

האינטימי = בן הזוג שלי – האינסטינקט הבינאישי שאחראי על יצירת דור ההמשך ומניע את האדם להתמקד ביחסים בינאישיים בשלוש רמות התקשורת: מנטלית, רגשית וגופנית, זאת מאחר וכך הוא חש שהוא בא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר.

החברתי=הקבוצה שלי – האינסטינקט החברתי שמניע את האדם להתמקד במעמדו החברתי ולפתח קשרים חברתיים רבים גם בארגונים ומערכות.                                                                                                                                                                                                                                             הסטאטוס והתפקיד בחברה והצורך להיות חלק מחברה מהווים חלק חשוב מאוד בעיניו.

החיצים

האניאגרם הוא מודל דינאמי ועל פי החיצים ניתן להבין את מצבים שבו האדם נמצא בכל עת, אם במצב של מצוקה או לחילופין במצב של ביטחון.

החיצים מספקים מידע על מקור התגובה, ההרגשה והפעילות.

האניאגרם הוא כלי רב עוצמה והשימוש בו נעשה בארגונים בארץ ובעולם בתחומים כגון: הנעת עובדים, פתרון קונפליקטים, תקשורת בינאישית, שירות לקוחות, ניהול וכד' ועובד מצוין גם  במישור האישי.

תמר – גרפולוגיה, הכוונה ואימון תעסוקתי

גרפולוגית מוסמכת ומאמנת אישית

054-7862445

https://www.facebook.com/grapho.tamar/

תמר - גרפולוגיה, הכוונה ואימון תעסוקתי
נעים להכיר, שמי תמר עוזרי, פסיכוגרפולוגית ומאמנת אישית (קואוצ'רית). עוד מימי ילדותי הסתקרנתי לגבי בני אדם, ניסיתי לפצח מה באמת מניע אנשים לחשוב ולהתנהג בצורה כזו או אחרת, מה מפחיד אותם, מה קשה להם ומה עוצר אותם מלהתקדם הלאה. אם לומר את האמת, עד היום אני נפעמת כל פעם מחדש כאשר אני זוכה להציץ לנבכי נפשו של הכותב. כתב ידו של האדם חושף בפנינו הגרפולוגים נתונים מרתקים על הכותב ועל העובר עליו. היום כבר ידוע שרק כאשר נמצאים במודעות אמיתית, רק אז יוכל לבחור האדם את הבחירות וההחלטות הנכונות עבורו, לקדם מטרות ולחולל שינוי בחייו. אני מודה לקב"ה כל יום על הזכות שנתן לי להיות שליחה לסייע, להבין ולתת כלים לכל אלו המעוניינים להתקדם עוד צעד או שניים קדימה. הבלוג הזה נועד על מנת להביא לכם, הקוראים, חומרים מעניינים מתחום הגרפולוגיה והאימון, ומתן מענה אפשרי ככל הניתן לשאלות שיעלו במסגרת הבלוג. הנני בעלים ב- תמר - גרפולוגיה,הכוונה ואימון תעסוקתי, ניתן להתחבר גם לעמוד הפייסבוק https://www.facebook.com/grapho.tamar/ שירותי המכון: גרפולוגיה משפטית, חוות דעת למעסיקים ייעוץ גרפולוגי אישי הכוונה ללימודים ותעסוקה תהליך ליווי ע"י אימון אישי לקידום מטרות אישיות. חוגי בית והרצאות