אנחנו על המפה (של היין)

ביקור בתערוכת היין "טועמים עולם"


IMG_2552

ליסבון, פורטוגל. ישבנו לאכול ארוחת צהרים במסעדת Alma המעוטרת בשני כוכבי מישלן. הכי מובחר שיש. אחרי שבחרנו את המנות ניגש אלינו הסומלייה. בעוד שעיינתי בספר היינות הכבד כדי לבחור את היין המתאים לארוחה הוא שאל מאיפה אנחנו – כששמע ״מישראל״ עיניו נצצו פתאום מהתרגשות ששמורה לשתיינים מקצועיים:
״Oooooh you have very good wines”
והחל ממש למנות את איזורי גידול היין שיש לנו בארץ. החזה שלי מיד התמלא בגאווה לאומית. עם מקצוענים לא מתווכחים, אז כמובן שאמרתי לו שהוא צודק.
הוכחה ניצחת לצדקתו קיבלתי שבועיים אחרי בדמותה של תערוכת היין השנתית של ״צור – יינות עולם״ – יבואן והיצואן של יינות כשרים, שהרימו אירוע מושקע שכולו אלכוהול איכותי בנמל תל אביב, והזמינו אותי לבוא לדגום יינות מהקטלוג. תיכף חגים לא? ומה אנשים עושים בחגים? שותים  – קצת כדי להשתחרר ולדפוק את הראש וקצת בשביל להצליח להעביר בקלות את השהות מסביב לשולחן החג עם האחיינים המעצבנים והדודה שלא סותמת.
וואו, זה מה שיש לי להגיד על ה-tour de force הזה של תערוכה, כמה אלכוהול! איך אפשר בכלל להשתתף באירוע כזה בלי לאבד את הראש? תדמיינו שאתם בחתונה, רק במקום בר אחד – יש עשרים ברים, ועוד מלא דוכני אוכל והכל נראה מזמין כך שאתם לא רוצים לפספס שום דבר.
באופן מוזר, או שלא, בין כל השפע הזה של יינות מכל העולם – הרגליים שלי הובילו אותי דווקא ליקבים הישראלים. כנראה הקול של הסומלייה מליסבון עדיין הדהד לי בראש. טעמתי אחד, שניים, שלוש.. תענוג. בהתחשב בזה שיש לי קיבולת מוגבלת באלכוהול – שתי כוסות יין ואני נרדם – הצלחתי לא רע. החליפה הלבנה שלבשתי בהתרסה נשארה צחה ונקייה, ואפילו הגעתי ל״שלב הבונוס״- דוכן הליקרים.
אני מת על ליקרים. אלכוהול ומתוק זה שילוב מהשמים. בהיותי הרפתקן כמובן שישר ביקשתי לטעום את זה שהיה נראה לי הכי מעניין – ליקר הולנדי בשם Vermulen Advocaat. בום! אהבה משלוק ראשון. ליקר על בסיס ברנדי שמזכיר בטעמו קרם פטיסייר. יאמי!! בלוטות הטעם המאושרות שלי אמרו לי תודה, והמוח התמלא בתחושות טובות ומלטפות, כמו ענני צמר גפן מתוק.
טוב – זה הזמן להתקפל. צריך לדעת מתי לעצור ויפה שעה אחת קודם, אף אחד לא רוצה לצאת מאירוע מתנדנד כמו בריטני ספירס ממועדון לילה בניינטיז. הביתה הגעתי בשלום, ואפילו נכנסתי לדירה הנכונה – לילה טוב אירופה!

בין היינות החדשים שהושקו באירוע:
Herzog Lineage Cabernet Sauvignon
Herzog Lineage Pinot noir
Herzog Lineage Choreograph
Herzog Alef
Tzafona Riesling
Tzafona Chardonnay
Tzafona Icewine Cabernet
Koenig Cre'mant
Champagne Baron De Rothschild Rose
Domanie Ternynck Pinot noir
Domanie Ternynck Chardonnay
Chateau Piada Sauternes
Chateau Clarke
Chateau Mayne Guyon
Chateau Montiviel Pomerol
Ramon Cardova Albarino

בין היינות שהושקו ביקבים ישראלים:
פסגות גוורצטרמינר,
שילה שור מרלו,
שילה פריוולג',
עמק יזרעאל אייקון,
עמק יזרעאל גוורצטרמינר

בין היקבים שהשתתפו
שילה פסגות ועמק יזרעאל (ישראל) ובגזרת הבינלאומיים:
Herzog California; Hagafen California USA ; ELVI Spain;  Chateau Lascombe – France;  Chateau Leoville Poyferre France; Drappier – France ; Les Marronniers France; Barons Edmond & Benjamin De Rothschild France; Tsafona – Canada; Goose Bay New Zealand; Ramon Balboa Spain; Koenig  – France; Chateau Malartic Lagraviere  – France ; Chateau Giscours  – France; Bartenura – Italy;

פרטים נוספים באתר צור עולם של יין: http://www.zurage.com


IMG_2551
IMG_2548 073a0570 small IMG_2549 IMG_2547 IMG_2545 073a0606 small 073a0558 small IMG_2550

צילום Yarive Epshtein