אמש במחול: "ארץ-הנפילה" של גיל קרר, היצירה טובה, הביצוע פחות

גיל קרר כוריאוגרף מוכשר, יצר יצירה עדינה כהרגלו, מצוינת ומעניינת, ל5 רקדנים והוא אחד מהם. היצירה עוסקת בתיאור משלחת המגיעה לכדור הארץ לחקור ולחוות את החיים על פני האדמה ולהתנסות בכח המשיכה. תנועת הרקדנים נעשית בסלאו מושן כיאה לתנועה בחלל. הם נופלים וקמים, ונוגעים ונשכבים בתנועות איטיות מלוות במוזיקה המדמה קולות הנשמעים בחלל. הבמה נקייה, הספוטים מאירים מהצדדים והתלבושת האחידה של הסרבלים השחורים מעידים על קבוצה שאין בה מקום לביטוי הפרט. כך הם נעים בקבוצה אחידה ודבקים זה בזו.

ארץ--- קרדיט- שמעון בוקשטיין

צילום: שמעון בוקשטיין

היצירה שראיתי במרכז סוזן דלל, מורכבת מקומפוזיציות מצוינות הנוצרות על הבמה , התאורה מינימליסטית ומייצרת את תחושת הראשוניות הבראשיתית. יצירה טובה, אך אבוי… הרקדנים לא טובים. בתנועה המורכבת מסגנון סלאו מושן, כאשר התנועה צריכה להיות מושלמת, רואים כל ליקוי ביצועי. ביצירה הזו, הליקויים רבים. בין הרקדנים לא בלט ולו אחד, שיודע לעשות את העבודה כפי שצריך. אין גמישות, אין תנועה זורמת, אין מקצועיות. ניסיתי לדמות בתמונות מסוימות, לו היתה כאן להקה אחרת, מקצועית ומדויקת, לבטח הייתי מתפעלת מהיצירה. נראה כי היצירה נחתה מהחלל במפתיע על הרקדנים והם לא הספיקו להתאמן עליה. ארץ-נפילה, היא יצירה עם פוטנציאל אדיר שצריכה למצוא בהקדם, להקה מבצעת ומדויקת.

"ארץ- הנפילה" היא יצירתו הראשונה של קרר באורך מלא עבור אנסמבל של רקדנים, והופקה בשיתוף מועצה אזורית מנשה אשר תומכת בקרר ככוריאוגרף עצמאי. לאחר שנים של יצירה עצמאית פורה שקיבלה הכרה בעולם גיל יעלה לראשונה את יצירתו בבכורה באולם הגדול בסוזן דלל, ציון דרך משמעותי בהתפתחות ובחשיפה לקהלים רחבים יותר.

מאת: גיל קרר / רקדנים: שחף אלימלך, אלמוג לובן, מור מזרחי, מרגרידה מסיירה וגיל קרר

פיתוח תוכן וליווי אמנותי: ענת צדרבאום / ניהול חזרות וליווי אמנותי: אלון קרניאל ואלכס שמורק  מוסיקה ועיצוב פסקול: אורי אבני, strings מאת יחזקאל רז

תאורה: יואב בראל / תלבושות: שיר נאה / תפירה ותדמיתנות: רחל בת שם

עיצוב גרפי: אביגיל ריינר ושלומי נחמני – The Studio / ייעוץ: עינת יניב אסטליין

ניהול כללי: אורית שטראוך

בתמיכת משרד התרבות והספורט ובשיתוף מועצה אזורית מנשה

גיל קרר, כוריאוגרף, רקדן יוצר ומורה למחול. מאז שנת 2012  יצירותיו של גיל הופיעו בישראל, קרואטיה, שבדיה, צרפת, האיים הקנריים, סינגפור, מלזיה, ניו-יורק , איטליה, ספרד, רוסיה, דנמרק, אנגליה, יוון, דרום קוריאה, גרמניה, ליטא, הונגריה, אוקראינה, קפריסין ואורוגוואי. גיל גם השתתף בתוכניות שהות אומן בישראל, איטליה, האיים הקנריים, בלגיה ואורוגוואי. בנוסף גיל מלמד מחול עכשווי, קונטקט ורפרטואר. את דרכו המקצועית התחיל בלהקת המחול הקיבוצית הצעירה שם רקד במשך שנתיים. בהמשך השנים עבד עם כוריאוגרפיים רבים, ביניהם רייצ׳ל ארדוס, נמרוד פריד, ניב שיינפלד ואורן לאור, מאיה ברינר ודנה רוטנברג. בנוסף השתתף בהפקות של האופרה הישראלית, תאטרון גושן , תאטרון אורנה פורת ובהפקה מיוחדת של האמנית אניסה אשקר. בשנים 2009 -2011 רקד בלהקת המחול ורטיגו בניהולה האומנתי של נעה ורטהיים כיום עובד עם הלהקה כמורה ויוצר בסדנא להכשרת רקדנים. ב2011  החל ליצור והופיע בבכורה עם היצירה 'dive' -סולו שיצר במשותף עם ענת צדרבאום. הסולו זכה במקום הראשון בתחרות הכוריאוגרפיה בפסטיבל מחול שלם 2011, ובמקום השלישי בתחרות הכוראוגרפיה ILDANCE בשבדיה בשנת 2012. בדצמבר 2012 העלה בבכורה את היצירה 'חלקים' כהזמנה מפסטיבל מחול שלם 2012 וזכה בפרס עידוד היצירה. ב 2014 העלה בבכורה את הדואט "בינינו" בפסטיבל זירת מחול אשר זכה לביקורות משבחות מהקהל, המנהלים האומנותים והמבקרים והוזמן להופעות רבות בעולם .ב2015  הוזמן ליצור עבודת  טריו ללהקת המחול Maya Dance Theater  מסינגפור ומופע סולו בביצועו אשר נוצר והועלה בבכורה באורוגוואי. ב2016 העלה לראשונה מופע מלא המורכב משלוש מיצירותיו בתמיכת מועצת הפיס לתרבות ואומנות וזכה גם הוא לביקורות מפרגנות . ביוני2017  העלה בבכורה את הדואט Nice To Beat You אשר נוצר בשיתוף עם הרקדנית קורינה פריימן (הקיבוצית, אנסמבל בת שבע, ורטיגו). הדואט הוזמן להופיע בשבוע המחול הבינלאומי בירושלים והוזמן להופעות רבות בעולם לשנת 2019-2018, ביניהם תחרויות הכוראוגרפיה הבינלאומיות בהנובר  ובקופנהגן  – בהן זכתה היצירה בפרס מבקרי המחול בגרמניה ובמקום השני עבור הכוריאוגרפיה בדנמרק. באוקטובר 2018 יצר את העבודה Damage עבור להקת המחול Aura Dance Theater בליטא. בשנת 2019 נבחר להיות אמן אורח בתכנית של קרן שוסטרמן, בה לימד ויצר באוברלין קולג’ שבאוהיו.