אמיצה

בחורה עם מחשב נייד

בטור אישי שמתפרסם היום בעיתון הניו יורק טיימס, חושפת השחקנית אנג'לינה ג'ולי כי עברה כריתת שד מניעתית כפולה לפני כחודש (התהליך הרפואי המורכב אותו היא מתארת, התחיל בפברואר והסתיים באפריל), לאחר שגילתה כי היא נשאית של הגן BRCA1 שמעלה משמעותית את הסיכון לפתח סרטן שד וסרטן השחלות. במקרה של ג'ולי הסיכון היה 87% לסרטן השד ו-50% לסרטן השחלות, אבל אחוזי הסיכון הם אינדיבידואליים ועומדים בממוצע על 65% לאלה אשר נושאות את הגן הפגום.

בפתח הטור המרגש מזכירה ג'ולי בת ה-37 את אימא מרשלין, אשר נפטרה ב- 2007 מסרטן השחלות בגיל 56 לאחר מאבק של כמעט עשור במחלה. היא מספרת כי ילדיה שלה – שלא את כולם זכתה האם המנוחה להכיר – נהגו לשאול אותה אם גם לה זה יכול לקרות והיא תמיד הרגיעה אותם שלא ידאגו … אך משהבינה כי היא נשאית בעצמה וכי הסיכון גדול ומשמעותי עבורה, החליטה למנוע אותו מראש ולעבור כריתה כפולה.

ג'ולי מדגישה כי הייתה זו החלטה לא קלה ואני מעריכה שמדובר באנדרסטייטמנט של השנה. יפיפייה שכמוה, מי שהעולם כולו סוגד לה ולדמויות שהיא מגלמת על המסך בזכות המראה המהמם שלה, סמל סקס ואחת הנשים היפות בעולם, עם ילדיה הפוטוגניים והבעל המושלם בראד פיט (וגם אורחת קבועה וזוהרת בבלוג האופנה שלי). לקבלת החלטה כזאת נדרש ממנה בודאי אומץ בלתי רגיל, שג'ולי מכנה בפשטות "הבחירה הרפואית שלי" וזו גם הכותרת שהיא נתנה לטור האישי והחושפני שלה בניו יורק טיימס.

כי הסיכון אומנם מרחף מעל נשים כל הזמן ומהרגע שהן מגלות כי הן נשאיות של הגן הפגום (BRCA1 ויש  BRCA2) גם לא מותיר להן הרבה ברירה, ועדיין נדרש אומץ רב כדי לא לחכות, כדי לבחור לא לחיות עם העננה הזאת ברקע של החיים וכדי להחליט לתקוף לפני שהוא יפתיע ויתקוף אותך. ג'ולי כותבת כי עתה אחרי הניתוח, פחת הסיכון שלה לפתח סרטן שד ל -5% בלבד וכי היא יכולה היום להגיד בביטחון לילדיה, שהם כבר לא צריכים לחשוש כי יאבדו אותה בגלל סרטן השד. מדבריה עולה כי השיקול המרכזי לעבור את הניתוח עכשיו ולא לחכות, היה בגללם ולמענם.

אבל האומץ לעבור את הניתוח הקשה הוא לא ההחלטה האמיצה היחידה של ג'ולי. ההחלטה לחשוף את סיפורה האישי ולכתוב על כך בפתיחות, מדהימה ממש דווקא בגלל מי שהיא ומה שהיא מייצגת. מדובר בנדיבות אמיתית של ג'ולי, לחלוק ולשתף אחרים במשהו מאוד פרטי ואישי בחייה – גם אם בעל פוטנציאל לפגוע בדמותה המושלמת חיצונית כבובת פורצלן – מתוך הנחה שיש מי שתוכלנה לשאוב מזה כוח. ג'ולי כותבת כי היא מקווה שכל מי שקוראת את הדברים, תבין שיש לה אופציות וכי הטור יעודד נשים, בפרט כאלה עם היסטוריה משפחתית של סרטן השד והשחלות להיבדק, להשיג מידע רפואי רלוונטי ולהגיע להחלטה הנכונה בנוגע למצבן הבריאותי.

החיים –  מסכמת ג'ולי את הטור שלה – רצופים באין ספור אתגרים, אך דווקא מאלה מהם שמתאפשר לנו לקחת שליטה ולטפל, איננו צריכים לפחד. והאומץ של ג'ולי לא לפחד, אכן מעורר השראה ומרשים יותר מכל סרט הווליוודי שבו כיכבה אי פעם. אנג'לינה ג'ולי, עוד תאלץ כנראה לעבור בעתיד הלא רחוק גם ניתוח להסרת השחלות. היא מציינת שעברה קודם כל את הניתוח בשדייה מאחר והסיכון במקרה הזה היה גדול ודחוף יותר, אבל כבר עכשיו בעצם החשיפה האישית שלה, היא תורמת תרומה ברוכה ומשמעותית לנשים בכל רחבי העולם, אשר מתמודדות גם הן עם הנושא ויכולות להזדהות עם כל מה שהיא עוברת.

(לחברתי ס. נשאית של הגן BRCA1 שעברה כריתת שד מניעתית כפולה לאחר שחלתה בסרטן השד, שעומדת לעבור בקרוב ניתוח מניעתי להסרת השחלות ושהייתה משועשעת הבוקר שהיא ואנג'לינה כמעט אחיות תאומות, לחברתי היקרה ג. שחלתה בסרטן השד והחלימה אחרי טיפולים קשים ולעוד נשים אמיצות רבות כמו אנג'לינה ג'ולי ואחרות, שמשתפות אותנו במה שעבר עליהן, למען נדאג כולנו להיבדק ולטפל בעצמנו)

>> לקריאת המאמר של אנג'לינה ג'ולי ב- NYTimes

ג'ולי כותבת כי היא ברת מזל שיש לה בן זוג אוהב ותומך כמו בראד פיט, אשר לא מש מצידה לכל אורך התהליך המורכב שעברה וגם בעת הניתוח עצמו: "גם בזמנים הקשים הצלחנו למצוא רגעים של צחוק ביחד. ידענו שזהו הדבר הנכון לעשות למען משפחתנו וידענו גם שזה יקרב בינינו וכך באמת היה" (צילומים: GettyImages)

מתוך הבלוג של אלישבע כספי

אלישבע כספי
קוראת ווג מתמידה בערך מגיל שמונה (עם שתיים וחצי מילים באנגלית, בלבד) אשר משתגעת על ירחוני אופנה ועיצוב מילדות, עוד מהימים בהם היה אבא חוזר מנסיעותיו בחו"ל עם ערימת מגזינים, ומביא לה את ריח העולם הגדול. למדה ועשתה תארים (LL.B במשפטים ו- MBA במנהל עסקים) אז היא גם עו"ד, אבל מעדיפה לעסוק במה שהיא אוהבת באמת, כתיבה ואופנה ביחד ולחוד.