אמזלג/ יוסי סוכרי

עיקרו של הספר היא דמותו של עמנואל אמזלג ומוחו הקודח, מוח האינטלקטואל שאינו מסופק, מוח השמאלן ההומניסטי שברוח ההלך של ההווה הישראלי זהו הלך רוח שכמעט ונעלם מהשיח הציבורי

amzalegאמזלג/ יוסי סוכרי

את עמנואל אמזלג, אינטלקטואל מזרחי, אנו פוגשים ערב גירושיו מהדס – רופאה אשכנזייה. גירושים המביאים אותו להתקף חרדה מהקשים שהיו לו. הרקע או האירועים שהביאו לפרידה – לא מסופרים לנו. יש אומנם רמזים שהיוזמה לגרושים הם של הדס אשתו, אולם נראה שלמרות צערו הרב של עמנואל על המהלך, עמוק בתוכו הוא לגמרי בשל לעניין. אף התקף החרדה לא מוצא אותו בלתי מוכן. מסתבר שהתקפים כאלו מלווים אותו כבר שנים רבות ואינם מאובחנים. אלה התקפים נשלטים שנשימות עמוקות ואיזו שהיא מחווה עצמית -כמו קנייה של פריט יקר, גורמים להתקף להתמוסס. עמנואל אמזלג הוא איש שעולמו הרוחני עשיר עד מאוד. במהותו, הוא לוכד את כל מה שאנו מדברים עליו כשאנו מדברים על אינטלקטואלים: השכלתו היא בפילוסופיה והוא מרצה באקדמיה. הוא ליברל בדעותיו ואף מנסה לגדל את ילדיו ברוח הסובלנות והפתיחות ובאופן חברי ומכבד – למשל הסצנה בה הוא נע ונד מגלידריה אחת לשנייה, מזו שבתו אוהבת לזו המועדפת על בנו. מספר פעמים הם עוברים מגלידריה אחת לשנייה בגלל חשבונאות של הילדים על כדורי הגלידה וכמות הטעימות של כל אחד מהם. זהו תיאור כל-כך אבסורדי וכל-כך מעורר השתאות: בתחילתה של הסיטואציה הוא מהרהר בליבו "אולי יש מי שיחשוב אותי לנגרר או לחסר חוט שדרה, הרהר אמזלג שיהיה לו לבריאות. אני אב נאור ונדיב. כזה אני…" אך לקראת סופה של אותה פרשת הגלידה ישנה איזו שהיא התעשתות שבה הוא מרים את קולו על ילדיו . ההתמסרות הטוטאלית הזו וההתעשתות או הנסיגה ברגע האחרון היא דפוס החוזר בחייו של אמזלג. בכלל קיים דיסוננס גדול בין חיי הנפש הפנימים שלו, מחשבותיו, כמיהותיו והרהוריו לבין המציאות, לבין ההתנהלות בחיים, לבין שגרת היום שכוללת ירידה לקרקע המאופיינת באיסוף ילדים, הכנת שיעורים, בישול, כביסות, ביקורי הורים, ענייני פרנסה, ענייני חברה, ענייני זוגיות – החיים מסתבר מורכבים.

עמנואל אמזלג הוא גבר נאה, בן 51 בזמן התרחשות הסיפור. אסתטיקה ויופי משמחים אותו ובגדי מעצבים הם בו זמנית אהבתו הגדולה ואף חולשתו. הוא מקפיד מאוד על לבושו, מבין ומעורה מאוד בעולם האופנה הבינלאומי ומוכן בשמחה להוציא סכומים גבוהים ביותר על חליפות וחולצות של השמות הגדולים בעולם האופנה הבינלאומי. בארון שלו ניתן למצוא פריטים של בתי האופנה של ג'יל סנדר,  ויויאן וסטווד  ועוד שכאלו. נראה שאת אהבתו הגדולה הוא ירש מאימו שהייתה מופיעה לאסיפות ההורים בכיתה בשמלות ארוכות צבעוניות ושונות לחלוטין מלבושן של שאר האימהות, מה שגרם לילד עמנואל, מפח נפש גדול – הוא התבייש בה. בכלל יחסיו עם הוריו הם יחסים מורכבים מאוד. נדמה שעם אימו אף יותר מאשר עם אביו. כשהתגרש הוא חש מועקה גדולה כאשר נאלץ לספר להוריו על גירושיו, על הכישלון הזה, אשר נתפס ככזה אף בעיניהם. אולם המועקה הרבה הזו מגיעה גם עם תועפות של מרירות עזה על כך שאינם מכילים ושאינם מבינים אותו. עמנואל אמזלג הוא איש  של ניגודים וסכסוכים פנימיים רבים. הוא חי תחת תחושה עזה של בגידה במזרחיות שלו, בכור מחצבתו, בשורשיו. הוא כועס על עצמו שמעולם לא טרח להתעמק בשורשי משפחתו, הוא כופה על עצמו את ההתעמקות במזרחיות, בסופרים, משוררים, כותבים מזרחיים, כאלו שלא היו חלק מהשכלתו הפורמלית או חלק ממה שהתעניין בו בעבר.  הימים הם ימי המחאה הגדולה ברוטשילד. מצד אחד הוא מנסה להשתלב, לתרום, להיות חלק אך מהצד השני הוא רואה במחאה הזו את מחאתם של האשכנזים הלבנים המפונקים. אפילו המחאה הזו היא מחאה שסגורה בפני כור מחצבתו, שורשיו ומהותו. נפשו מסוכסכת. גם כאשר הוא מתאהב במי שהיא כל מה שהוא נכסף אליו – בת קיבוץ יפיפייה, שורשית, "מלח הארץ" – אפילו בה הוא ימצא פגמים. אפילו עמה הוא מתחשבן. טענותיו כלפי הקרובים לו אינן נגמרות לעולם. גם יחסיו עם אחותו הם יחסים קשים, מסוכסכים, הוא מסויג עד מאוד מאורח חייה ואינו מתרשם כלל מהישגיה האקדמאיים והמקצועיים. היחסים הקרים הללו, הם נדבך נוסף בסתירות המרובות בין המציאות לבין הייצוג שלה בעולם הדימויים הקולקטיבי של משפחה מזרחית חמה ואוהבת למשפחה אשכנזית קרה ומנותקת. אכן זהו ספר שמציף את מה שכמעט ולא מדובר יותר במסגרת ההתנהלות הישראלית היומיומית המלאה בסכסוכים עזים וניגודי תרבויות, מעמדות ומלחמות על אדמה.

אמזלג הוא גיבור מיוסר. הוא גיבור שנפשו המעונה והשואלת שאלות נעה ונדה בין תחושות עזות של חוסר נחת ושל דילמות מהותיות על החיים ועל האופן שיש לחיות אותם,  לבין רגעים קצרים אך משמעותיים של חיות מתפרצת  בעוז ובשמחה. אמזלג הוא גיבור שאינו משאיר אותנו אף לא לרגע אחד לא מרוכזים. הוא מושך אותנו אליו בחבלי הקסם של אישיותו המסוכסכת. זהו ספר  שבמהלך עלילתו אין שפע התרחשויות אלא התקדמות לינארית של החיים עצמם. עיקרו של הספר היא דמותו  של עמנואל אמזלג ומוחו הקודח, מוח האינטלקטואל שאינו מסופק, מוח השמאלן ההומניסטי שברוח ההלך של ההווה הישראלי זהו הלך רוח שכמעט ונעלם מהשיח הציבורי. זהו אחד הספרים המעניינים והמסקרנים של העת האחרונה – רוצו לקרוא.

הוצאת עם עובד, 179 ע', יפעת מהל-עורכת

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon