אמונות טפלות על שיניים

חלמת על שיניים נופלות? זה סימן ששיקרת. נולד תינוק עם שיניים? הוא יהיה גאון. כל האמונות הטפלות על שיניים וניתוח חלומות עליהן

"לפיאת השינים שלום", כך היה כתוב על הדף שמצאתי מתחת לכרית במיטתו של הבכור, "אמא שלי לא מוחנה לקנות לגו הארי פוטר כי זה מעוד יקר. את יכולה להבי לי?" חוץ מסימן השאלה, הכל היה שם, אות באות. בן שבע בדיוק, אמצע כיתה א', שן שמינית מתנדנדת והוא כבר לא יכול לחכות. שיט, חשבתי לעצמי, שוב אני יוצאת המרשעת – ועכשיו, גם אם אקנה לו את הלגו השערורייתי הזה, יותר מ-600 שקל בשביל כולה פאקינג שן, היפה-פייה הבלונדינית תקבל את כל הקרדיט.//

אבל אז התעשתתי. בן שבע, ועדיין מאמין. יש! כנראה עשיתי משהו נכון.//

פיית השיניים היא אולי האמונה הטפלה הרווחת ביותר בכל מה שקשור לשיניים, אבל היא לגמרי לא היחידה. בכל התרבויות רווחות אמונות, פרשנויות ומעשיות-נסים הקשורות לשיניים, ולא במקרה: שיניים הן העצם היחידה החשופה בגוף, והן מקור לגאווה וביטוי לכוח, עוצמה ויוקרה. שיניים נועדו לנשוך, לקרוע, לעבד – הן אחראיות על התזונה, אבל הן גם משמשות כלי נשק (בשדה הקרב של גן הילדים, למשל), ומעידות על בריאות טובה. לא בכדי אנחנו משתמשים בהן בביטויים כמו "חוק שיש לו שיניים"; "הקהה את שיניו", ועוד.
..///

בדרך כלל, מעשיות השיניים נוגעות בשני תחומים עיקריים – שיניים אצל תינוקות, ופישרם של חלומות על שיניים. יוצאי מרוקו, מסתבר, אלופים באמונות טפלות בכלל ובפרט כאלה הקשורות לבקיעתן של שיני חלב ולנשירתן, אבל גם היוונים, הסינים וחכמי הקבלה לא טמנו שיניהן בכוס. הנה כמה מהאמונות היותר פופולאריות שקשורות בשיניים.

אמונות טפלות על שיניים

    תינוק עם שינייםהידעתם, למשל, שאם תינוק נולד עם שיניים – שן אחת או יותר – הוא כנראה יגדל להיות ילד חכם במיוחד, חד וחריף? קצת חראם על הציצי, אבל מה זה כמה נשיכות בשביל ההוכחה הניצחת שהגאון-של-אמא הוא גם הגאון של הבלוק? מסתבר שבישראל, אגב, אחד מתוך 2000 תינוקות נולד עם שיניים. כאילו שלא ידענו שאנחנו כאלה...
  • ההון בדרך – נולדת עם רווח בין השיניים, אומרים שאתה עומד להיות עשיר. לבריז'יט ברדו זה עבד.
  • תינוק מול הראי ועוד: אסור להעמיד תינוק מול המראה לפני שבקעה השן הראשונה. זה מביא את הרוחות הרעות ועושה מזל נאחס, והשיניים יבקעו בכאבים רבים. ובינינו, גם אם לא יועיל, לא יזיק; מה יש לו לחפש מול המראה בגיל חודשיים.
  • טיגון – אצל המרוקאים, מכינים שפינז (מין לביבה מטוגנת) כשבוקעת שן ראשונה. אם כבר כואב, לפחות שיהיה בסביבה איזה מזון נחמה שמנוני, ולא רק לתינוק.
  • //

  • מלח ולחשים – וכשנופלת שן לילד, לא מניחים אותה מתחת לשום כר, ולא שומרים באף קופסת זהב מעוטרת בסלסולי נסיכות ומחכים לפייה. לא לא, אצל המרוקאים עוטפים בנייר, בוזקים קצת מלח, ומשליכים, לא לפני שמצווים על הילד לדקלם לחש-נחש, סגולה לחיים ארוכים ולמזל.
  • ..

פשר החלומות

חלומות על שיניים ובעיקר על פה חסר שיניים – הם סיוט נפוץ בכל התרבויות, והפסיכולוגיה המודרנית עוסקת בהם לא מעט. פרויד, נאמן לדרכו, כלל חלומות על שיניים בקטגוריית הקונפליקטים המיניים: במקום לעסוק במה שבאמת מאיים או בעייתי, החולם מדחיק את הקושי ומעתיק אותו לאיבר אחר – השיניים. יונג, לעומתו, האמין שנשים החולמות על שיניים נופלות כמהות לתינוק. אז אמר.
..
היום מקובל לראות בחלום הנפוץ הזה ביטוי לפחדים וחרדות: פחד מכישלון, חרדת סירוס או חשש מאימפוטנציה הן אחדות מהפרשנויות המקובלות. החלומות השכיחים כוללים מוטיבים של שיניים שנופלות בן רגע, שיניים שמתפוררות לאיטן, או שיניים שנופלות בנגיעה. פירוש נוסף, גם אם פשטני, גורס שהשיניים הן ביטוי מוצק למראה החיצוני, וחלומות ממין זה מעידים על חוסר ביטחון באשר למראה שלנו.

..

אבל יש גם פרשנויות פשטניות פחות, ומרחיקות לכת הרבה יותר: בתרבות היוונית האמינו שמי שחולם על שיניים נופלות, מתנדנדות או נרקבות, ראוי שיבדוק היטב את הקרובים לו: אחד מהם חולה קשה ומותו קרוב.
..
הסינים מאמינים שאם חלמת ששיניך נופלות, סימן ששיקרת. ולהיפך – אם שיקרת, שיניך עתידות ליפול (או שאפך עתיד להתארך, כמו שמאמינים האיטלקים…).
לפי הקבלה, שיניים המופיעות בחלום מרמזות על פי רוב על כך שלחולם צפויות בעיות בריאות, ולהיפך: אם חלמת על שיניים צחורת, חזקות ובריאות, צפויים לך הצלחה ושגשוג.

..

חלומות על שיניים בקבלה

בכלל, הקבלה מדקדקת בחלומות שיניים וממיינת אותם בעשרות וריאציות. הנה רק כמה דוגמאות:
..
זהירות – אם חלמת שעוקרים שיניים מפיך, סימן שמי מהסובבים אותך חורש רעה וזומם מזימות עליך, וראוי שתישמר.
..
אתגר – אם חלמת שהיכית מישהו בפניו, אות הוא כי תתגבר על מכשולים שאיימו עליך זה זמן רב.
..
שיניים גדולות – אם חלמת ששיניך נעשות גדולות יותר ויותר – אתה עתיד לקבל עזרה ממקור לא צפוי, ומצבך ישתפר פלאים.
..
חלומות על שיניים נופלות– שיניים טוחנות נופלות, שן שחורה המופיעה בחלום, שן מתנדנדת ולבסוף נופלת – כל אלה הם חלומות מבשרי רע, הצופים חולשה, מחלה, סכנה או מוות של אדם קרוב.
..
המוות הצפוי לך – אבל אם חלמת על נפילת שן רכה, נטולת כאבים – תנוח דעתך. אתה עתיד להיפרד מהעולם בנעימים, ומותך לא יהיה כרוך בייסורים. נו, חצי נחמה.

..
צילומים: Thinkstock