אמונה לחיים באומנה

לחלום, לפעול ולקבל

לפני 6.5 שנים נפתחה לי הדלת לחצר האחורית של מדינת ישראל, הודות לאור שלום ולילדת המשאלות שלי .  מאז הלב שלי נמשך בסקרנות להבין וכמיהה לעזור ולשנות . להבין איך יכול להיות שבמדינת ישראל יש 10,000 ילדים פגועים, חבולים שאין להם עורף משפחתי, כיצד ייתכן שנתוני המועצה לשלום הילד מספרים שכל ילד חמישי חווה התעללות נפשית או מינית והזנחה ?  ברור היה לי שאני לא יכולה לשבת מהצד, לבכות על הילדים ולהמשיך בחיי.

בחלקת האלהים הקטנה שלי החלטתי להשמיע את קולם של הילדים, לסייע לעמותת אור שלום לגייס משפחות .. שינויים גדולים קורים דרך פעולות קטנות .

לפני קצת פחות משנה, באחד הארועים החברתיים של גבירה שתמיד מלווים במשהו טעים ובגד חדש לקולקציה, הושיבה אותי זאת עם כדור האש בעיניים, וסיפרה לי על ארגון המשך למעגל נשים טאנג'ט ישראל שהיא מקימה יחד עם ליאת ולנשטין מיוחדת במינה ונשים מכובדות נוספות ומה היא רוצה ממני ? שאצטרף !!  אני מלאה בהתנדבויות ועשייה חברתית בין קריירה, בית, זוגיות וילדים … אין לי זמן ובכלל אין לי סבלנות למעגלי נשים (סליחה, בנות) תגידי מה את רוצה ואני אעשה, כך עניתי אך זאת לא וויתרה . היום אני כבר יודעת שאין אף אחד ואף אחת שיכולה עליה, עדיף לענות על מבוקשה ולהתקדם.    אחרי שהצטרפתי, פגשתי נשים חזקות, מלאות ברצון לתת ולהעניק לאחר, כולן עצמאיות , יצירתיות אך בענווה גדולה מעוררת פליאה .  הבנתי מיד שהשלם גדול מסך חלקיו .  כוחי הוכפל פי כמה וכמה ביכולת להרים פרויקטים (תודה חברות יקרות) , להניע ולחולל שינויים אצל אלה שזקוקים לנגיעה וליטוף, שמיכה חמה או תנור, חיבוק ותשומת לב (כבר מזמן הוכח מדעית שזה תורם לבריאות ואריכות ימים) הצגתי בפניהם את עמותת אור שלום ושאלתי האם מעניין אותן ורוצות לעזור והן מיד התגייסו. פנינו לאירית מנהלת האומנה באזור השרון , ביקשנו ממנה לחלום…. מה את רוצה עבור משפחות וילדי האומנה ? והיא בביישנות ומבוכה לאט לאט העיזה יותר ויותר להגיד בקול את המחשבות שבראשה . וככה יצאנו לדרך עם מספר מטרות . מסיבת פורים ל 50 משפחות אומנה וכל חודש מפגש בוקר בבית קפה עם ארוחת בוקר לאמהות אומנה וזאת רק ההתחלה .

לראות את התמונה הרחבה
לראות את התמונה הרחבה

אני חייבת לעצור, לשתף את מי שקורא, מה זה להיות אמא אומנה . אמא אומנה  היא אישה מנהלת בית, רובן בזוגיות, וילדים ביולוגים שלכל אחד הצרכים שלו, (כולנו מכירות) , רובן עובדות ורוצות לפתח קריירה ולהתקדם ובנוסף היא ומשפחתה פתחו את ביתם וליבם לילד או ילדה שהוצא בצו בית משפט מהבית שלו עקב התעללות והזנחה. הילד או הילדה מגיע עם נשמה שרוטה, ילד בן 3 או ילדה בת 6 (ובכל גיל) שבמעט שנים שלהם בחיים למדו לא לסמוך על מבוגר, רגשית לעתים מנותקים, מנטלית מגיעים ללא הבנה בסיסית של מיומנויות אלמנטריות  (שפה, הגיינה, מוטוריקה)  הילד הזה או הילדה זקוקים לחום ואהבה, אך הם לא בוטחים במבוגרים ופיתחו התנהגויות מאוד שליליות , מה שמקשה לתת להם ולהעניק להם טיפול מיטבי . ונוסיף לזה שרובם פעם בשבוע צריכים להפגש עם ההורים הביולוגים שלהם במרכז קשר תחת פיקוח של עובדות סוציאליות , כדי לשמר את הקשר ולתת הזדמנות להורה הביולוגי להוכיח מסוגלות ותפקוד הורי. מה שמחזיר את הילד/ה בטלטלה למשפחת האומנה ולפעמים לוקח שבוע שלם להחזיר אותו לאיזון ושוב מגיע זמן מפגש עם ההורה הביולוגי וכו'.. ככה הרוטינה . אהה ועוד אלמנט, לפעמים משפחת האומנה בקשר עם ההורים הביולוגים ובלי להתכוון אמא אומנה הופכת גם למנטורית ומעודדת לאמא הביולוגית מתוך דאגה ורצון לשקם את הילד … באמת, זה רק טיפה בים המורכבות וכל סיפור עומד בפני עצמו ולא דומה לאחר.  ויחד עם זאת יש רווח עצום להציל ילד/ה ולתת לילדים הביולוגים דוגמא מעשית של אצילות נפש ועזרה לזולת.  יש סיפוק אדיר בהצלחות קטנות ובעיקר יש משמעות ענקית לחיים ומסע כמשפחת אומנה משנה חיים, מצמיח ודוחף את המשפחה להיות כל הזמן בנקודת צמיחה והתפתחות וזה מדהים. 

חוזרת לעשייה של טאנג'ט ולמה אני כותבת על זה ?  חשוב להמשיך להעלות למודעות את הצורך במשפחות אומנה (כרגע 100 ילדים מחכים למשפחות באור שלום)  ובשביל שיהיו יותר משפחות לקחנו על עצמנו לעזור לעמותה לתחזק את האמהות המדהימות האלה, לתחזק בתשומת לב, להעניק להן רגעי "פאוזה" למלא את המצברים, לאפשר להן לפגוש אחת בשנייה ולעשות וינטלציה על מה שהן חוות ועם מה הן מתמודדות  ולהיות שם בשבילן , לעזור ולתמוך במה שאפשר.

לחלום, לפעול ולקבל
לחלום, לפעול ולקבל

אנחנו מאמינות שעלינו לפזר את השליחות ולפתוח דלת לכל מי שרוצה לתת להן ולהעניק לאמהות ולמשפחות בכל אופציה … הרבה פעמים מגיעים אלינו אנשים טובים שמבקשים לתת לא יודעים איך להגיע ומה לעשות ולמי להתקשר ולמי לפנות … אנחנו כתובת .  רוצה לעזור לנו לפנק בארוחת בוקר את האמהות או אולי מכירה מישהו שירצה לתת לנו צעצועים, משחקים או כל דבר אחר לילדי אומנה …? דרכינו אפשר.  למסיבת פורים שאנחנו עושות למשפחות נשמח לליצן, קוסם או כיבוד … לוקחות על עצמנו להיות שליחות מצוה שלכם . 

לימים קסומים ובטוחים

גליה

galiabh@yahoo.com

galiabayaar.com