אמה/ ג'יין אוסטן

ההישג הספרותי הגדול ביותר של ג'ין אוסטן יצא בתרגום חדש במלאת מאתיים שנה לצאת ספר זה לאור. סיפורה של אמה, האישה שאינה מעוניינת להינשא לעולם, אך משדכת לאחרים. האם בסופו של דבר גם לבה ייפול שבי אחרי ג'נטלמן ראוי?

בחורה עם מחשב נייד

3743

"אמה" יצא לאור בדצמבר 1815, שנתיים אחרי "גאווה ודעה קדומה" וארבע שנים אחרי "תבונה ורגישות". ספרה זה של ג'יין אוסטן נחשב להישג הספרותי הגדול ביותר שלה, וזהו הרומן הרביעי שכתבה והאחרון שפורסם עוד בחייה.
הספר זכה לעיבודים רבים לקולנוע, לטלויזיה ולתאטרון.
לרגל מלאת מאתיים שנה לצאתו לאור, יצא ספר זה בתרגום חדש ב-2015 בהוצאת "סנדיק ספרים" ו"אהבות".

הספר הקרוי על שם הגיבורה מגולל את סיפורה של אמה, עלמה אמידה המתגוררת עם אביה החולני, הממאנת להינשא, וזאת לשמחתו של אביה הרואה במוסד זה גורם למסכנות ושמח בבתו כבת לוויתו.
אמה היא הראשונה מבין הגיבורות של ג'ין אוסטין שאינה מעוניינת להתחתן. היא איננה זקוקה לנישואים מאחר והיא בת לג'נטלמן אמיד ועתידה מובטח כלכלית. היא עדיין לא התאהבה וברצונה להמשיך להתגורר עם אביה ולארח לו חברה עד סוף ימיו.
למרות שאמה איננה מעוניינת בחתונה, היא עסקה רבות בשידוכים לאחרים. היא השקיעה מאמצים רבים במציאת שידוך הולם לחברתה הרייט, נערה ללא יחוס שהיא לקחה תחת חסותה כדי לקדמה בחברה. מרוב שהיא מנסה לקדם את מעמדה גם על ידי שידוך ראוי, היא עיוורת למציאות ומשלה את חברתה בבדיונות שווא על אהבה מצד מחזרים, שבעצם אינם מעוניינים בה אלא באמה.

אמה, כמו גיבורות קודמות בספריה של ג'ין אוסטן, הינה יפה, חכמה ודעתנית, אך היא דמות מורכבת והפכפכה. מצד אחד היא נגד נישואים, ומאידך היא מחפשת שידוך לחברתה הטובה, הרייט.
אמה שופטת אנשים על פי מעמדם החברתי וקובעת אם הם ראויים או לא לפי מעמדם (דבר הגורם לביקורת מצד הקוראים כלפיה). מצד שני, אנו רואים בדמותה לא מעט טוב לב, כאשר היא מלאת נתינה לסובבים אותה ובמיוחד הקרבתה למען אביה (הגורמים לנו לחבבה ולהעריכה).
היא לעיתים מתייחסת בחוסר כבוד לאנשים אותם היא רואה כנחותים, אך מאידך, כשהיא מבינה שהיא טועה בעקבות מצפונה ומר נייטלי ,היא תעשה הכל כדי לכפר על כך.

הספר נחשב להישג ספרותי מאחר והוא מכיל רבדים רבים, כשהבולטים שבהם:
* יש בו ביקורת על החברה המעמדית, שמעריכה אנשים לפי הייחוס שלהם ומעמדם. כפי שעושים זאת אמה , בני הזוג אלטון ועוד.
* דיון במקומו ומעמדו של מוסד בנישואים בחברה- אישה איננה צריכה להינשא לפי הספר אם מבחינה כלכלית אינה צריכה זאת. לכן, אמה איננה מאמינה שהיא צריכה להינשא… מאידך,
למרות שיש נימה פמיניסטית בספר, כיאה לדמויות של ג'ין אוסטן, עדיין החברה הפטריארכאלית מכתיבה את ההתנהלות בחברה ועדיין הנישואים הופכים את האישה ל"מוגנת".
* דמותה של אמה שנוייה במחלוקת כחלק ממורכבותה (כפי שציינתי מעלה). היא מלאת פגמים, אך אנו עדיין מצליחים לחבבה ולבקר אותה בו זמנית.

האם אמה תתאהב? אם כן, מי יהיה בר המזל ובאילו תנאים היא תסכים להצעה כזו?

את זה תצטרכו לקרוא בעצמכם… 🙂

קריאה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)