אמה – ג'יין אוסטן

'אמה' היא קלאסיקה שנכתבה לפני מעל ל-200 שנה, ועדיין היא ממשיכה להפיל בקיסמה אנשים רבים למרות המרחק רב השנים מאז שניכתבה. מה משך אותי לקרוא את הספר? שילוב של מספר גורמים. הרצון לגלות את סוד הקסם של יצירה שממשיכה להיות בתודעת הקוראים, ממשיכה להיות מתורגמת ומומחזת ליצירות קולנועיות כל כמה שנים. סיבה נוספת היא שהספר נכתב בידי אישה דעתנית ולא מתפשרת. עוד סיבה היא הרצון לחוות עולם אחר, שלא קיים עוד אלא היה קיים לפני מעל ל 200 שנה. וסיבה נוספת, חשובה לא פחות והיא ההוצאה והמתרגם. הוצאת הספרים המשובחת תמיר // סנדיק שכל ספר שהם בוחרים לתרגם ולהוציא לאור, הוא פנינה בעיני ואם הספר נבחר על ידם אזי אני שם לקרוא אותו. ואם שי סנדיק הוא המתרגם אז אחת כמה וכמה. תירגומו מוקפד, קריא, מותאם לרוח התקופה, ובין השורות מורגשת אהבתו ליצירתה של ג'יין אוסטן.

אמה, בחורה שנולדה למעמד של החברה הגבוהה, יפה, מוכשרת, מפונקת, מחוזרת ופמיניסטית (טרם זמנה). למרות כל זאת היא אינה מתנשאת ויש בה הרבה רגישות לזולת. בנות בגילה משודכות לנישואים, אבל היא לא רואה את עצמה מתחתנת. למה לה? אין לה את התמריצים שיש לבנות אחרות להינשא מאחר ויש לה כבר הכל, מעמד, חיי חברה, בית לנהל, כרכרה. לכן חייה עוברים עליה בנעימים, ועם כל זאת היא משועממת ומחפשת לשעשע את עצמה בעיסקי שידוכין. אבל, נסיונותיה לא מוצלחים במיוחד ובסופו של דבר גורמים לעוגמת נפש לכל הנוגעים בדבר ובניהם היא עצמה.

קסמו של הספר מלווה אותו לכל אורכו, קסם שפתח בפני צוהר לצורת חייהם של החברה הגבוהה באנגליה של לפני 200 שנה. המעמדות, התככים, הרכילות, החיטוט בחייהם של אחרים, ההתנשאות, הנשפים, הקודים החברתיים. וכל זה נכתב בצורה שנונה וביקורת סמויה בן השורות.

קסם של ספר, ולכל אלו שאוהבים את ספריה של ג'יין אוסטן וגם לאלו שלא מכירים, זהו ספר שחובה לקרוא.

אמה, מאת: ג'יין אוסטן

Emma – Jane Austen

מאנגלית: שי סנדיק

הוצאת: תמיר // סנדיק, הוצאת אהבות

2015, 560 עמ'

Emma