אמהות ופמיניזם- הילד יכול להצטרף לפגישה?

לפני שלושה חודשים יצאתי לחופשת לידה, וכמו בהרבה חופשות לידה מצאתי את עצמי בתהיות ולבטים, ואני כשאני מתלבטת- לומדת.

החלטתי להשתמש בחופשת הלידה שלי כזמן למידה והעמקה בתחומים בהם אני עוסקת וללמוד תחומים שזרים לי ואני חלשה בהם, אך אני חושבת שיש בהם צורך להתפתחות שלי.

לפני שבוע וחצי הגשתי מועמדות לסדנת ניהול קהילות של commagain הנפלאים (קהילה שהכרתי לאחרונה); יום לפני הסדנא, אמא שלי שאלה אותי- את הולכת עם מורן?

ואני, בטבעיות- ברור!

ברור? את לא מכירה את האנשים, אולי הם לא בעד, זה לא באמת מקובל ועוד מיני משפטים בכיוון.

Pic_01

אז, שלחתי מייל ושאלתי האם זה בסדר שאגיע עם תינוק, לא הגיעה תשובה. בבוקר הסדנה התקשרו אליי ואמרו שבשמחה. מודה ששמחתי והחשתי פעמיי לכיוון הסדנה.

בסדנה, שהיתה מרתקת (אך זה לפוסט אחר) שאלה אותי אחת המשתתפות מדוע אני מגיעה עם תינוק, האם זה לא מפריע לי? האם זה לא פוגע לי בלמידה? האם בשם הפמיניזם צריך לאשר זאת?

אני מודה שהופתעתי.

פמיניזם? מהות אמהית? בחירה עצמאית? לדעתי התשובה היא נורמות מערביות שגויות, שקשורות מאוד להיות המערב כל כך פטריארכלי, אבל לא רק.

השאלה שעלתה למרחב הסדנאי יצרה מיני שיח על הנושא, שהופסק בפתאומיות בשל המשך הסדנה.

ואני, אני שואלת אתכן- תינוקות יכולים להגיע לכנס?

ברור שלא ילדים שרצים ומדברים, אבל תינוקות.

זו שאלה גם באקדמיה- יש מוסדות שתומכים בהכנסת תינוקות לשיעורים, יש שמספקים פעוטון או גן בצמוד; זו שאלה במקומות עבודה- בהם התשובה היא יותר מורכבת שכן הרבה מהמענים של מקומות עבודה מייצרים כלובי זהב' וזו לדעתי שאלה שיש לשים על השולחן לגבי השתתפות במופעים ציבוריים ובסדנאות- אם זה לא מפריע מדוע לא?

מדוע תחושת "מרחב נקי" חשובה כל כך, ובייחוד לנשים?

ישנן תרבויות שבהן זו הנורמה- הן בדרך כלל מסורתיות יותר, כמו אפריקה והמזרח- שם התינוקות הם כמעט חלק מהאמא בתחילת חייהם (בתמונה אמא בצ'אד)

Pic_02

כיצד יכול להיות שכאשר שרה בממשלה או שחקנית ידועה מגיעה עם תינוק זהו צעד פמיניסטי, ובחיינו זה כמעט ההיפך?

אשמח לשמוע את דעתכן.

 

PIC_03

 

 

 

 

 

שרון מיכאלי- רמון
מומחית לחינוך גמיש ומישחוק, חינוך באזורי אסון, מנתחת התנהגות ומנחת מחנכות והורים, מפתחת שיטת התנועה ההדדית ויזמת TOGI http://www.facebook.com/people/Sharon-Ramon/608627297