אמא קומי

יודה (כך במקור) בן ה-12 ואימו, ורד , המורה לחשבון, מתגוררים בדירה קטנה בתוככי שוק מחנה יהודה, דיירי השוק ובעלי הדוכנים בו הם למעשה המשפחה הקרובה היחידה של יודה ואימו.
יודה אינו יודע הרבה על אביו , פרט למה שסיפרה לו אימו – שהוא היה רופא והוא מת. אבל יום אחד מספרת לו אימו שבעצם אביו לא מת.
וכאן מתחיל מסעו ההזוי של יודה בעקבות אביו.

אמא קומי
 מאת :אלדד כהן
הוצאת ידיעות ספרים , 328 עמודים
imakumi

אקדים ואומר – ספר נחמד מאד, עם טעמים וריחות ומראות ירושלמיים מענגים.
יודה הוא ילד מסור, נבון מאד, ובעל הרגלים כפייתיים הגורמים לו לחוסר בטחון. רק בשוק , בהמולתו ובאוירה המשפחתית שבו , הוא מצליח למצוא נשמות קרובות שיעזרו לו בהמשך:
סרן הלום קרב ממלחמה שהסתיימה שבע שנים קודם לכן, ממשיך להסתובב במדי הצבא שלו ומעמיד עצמו כאחראי על השוק ובטחונו, שחקנים צרפתים של מופעי רחוב , שהם למעשה מתנדבים בחפירות ארכיאולוגיות בעיר העתיקה, נערה מדליקה מבית הספר של יודה המשתפת איתו פעולה בתכניותיו האבסורדיות, אנשים  בודדים הממתינים לאהוביהם האבודים במרכז העיר , הפסיכיאטר התל אביבי , ואחרים.
אף אחת מן הדמויות , אפילו לא יודה (המספר) ואימו (המורה היפה) אינה מתוארת לעומק וכולם סטריאוטיפים רדודים  שתסמונת ירושלים דבקה בהם בצורה זו או אחרת.
העלילה, כמו גם הרקע הלא כל כך ברור שלה,  מובאים מפיו של יודה בן ה-12, ולא ברור אם זהו ילד המנסה להישמע בוגר או מבוגר העושה את דרכו אל השפה הילדותית.
גם לאחר קריאת הספר לא ברור לי לאילו קוראים פונה הספר ועל שום מה נבראה לו עלילה כה הזויה.
אז נשארנו עם הקסם של ירושלים. זה שתמיד נעים ומחמם לב
אלדד כהן הוא סופר ומחזאי ישראלי שגדל בירושלים. סיפורים ומונולוגים שכתב זכו בפרסים ובאהדת הקהל. ספריו הקודמים: "תסתכלו עלי" (1998), שזכה בפרס ליצירת ביכורים מטעם משרד החינוך; "לפחות היית מת בצורה מסודרת" (2003); וספר הילדים "מנגינה כחולה עם תלתלים" (2012)
הספר "אמא קומי" נקרא כספר דיגיטלי באפליקציית EVRIT

לקריאת הפרק הראשון לחצו כאן

 

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.