אמא פמיניסטית איז אין דה האוס!

גברת הבלים היא גם אמא בבית וגם פמיניסטית. הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?

אני לא יודעת אם שמתן לב, אבל אנחנו עומדות בפתחה של מהפכה גדולה, המהפכה הנשית. בכל העולם נשים מתחילות להבין שמגיע להן יותר ממה שיש לחברה להציע, ולפחות אותו דבר כמו מה שמגיע לגברים. אנחנו רודפות אנסים ומטרידים בכיכר הפתוחה מכולן, כיכר הרשתות החברתיות. אנחנו דורשות שיתנו לנו להניק בכל מקום ושלא יציקו לנו אם אנחנו לא רוצות להניק, ושבכלל יפסיקו להעיר לנו בנושא כמה ילדים אנחנו בוחרות ללדת.

אחד הדברים שהכי מפריעים לי, באופן אישי, הוא המעורבות של נשים במערך ההצקות האנטי נשי הזה. נשים הן המבקרות הגדולות של סגנון לבוש, משקל גוף, טיפול בשיער גוף ובחירות אימהות מול בחירות קריירה. עכשיו, אתן יודעות כבר שמאז שאני אמא אני עוסקת בקריירה מפוארת של מנכ"לות כלכלה דומסטית. כלומר, עקרת בית. אני בבית כשהילדים שלי מגיעים מבית הספר, מבשלת ארוחות, עוזרת בשעורי בית, מסיעה לחוגים ובין לבין עושה עם הילדים שלי דברים. ורוב האנשים שזה מרגיש להם לא טוב או לא נכון הם נשים. לטעמן של נשים רבות, הבחירה המושכלת והעצמאית שלי היא בחירה אנטי פמיניסטית.

אז מה מגדיר פמיניזם בתחילת המאה ה-21? תלוי את מי שואלים. יש מגוון של פמיניזמים, בדיוק כמו שיש מגוון של דרכים להיות ימני או שמאלני או להאמין באל או לבשל ביצה קשה. בעצם, לבישול ביצה קשה יש כמות דרכים סופית ויחסית מצומצמת. תשכחו מהביצה.
העניין הוא שמדובר בתפיסת עולם. אין כזה דבר רק גרסה אחת נכונה של פמיניזם, וזה אולי מה שמבלבל את הנשים העצמאיות והחזקות שטוענות בתוקף שהן לא פמיניסטיות.

feminist 3
במטרף, במחשב, מה שבא ליד

אני חושבת שאפשר לקבוע בשקט ובלי להסתכסך עם אף אחת, שהמשותף לכל זרמי הפמיניזם הוא התפיסה שנשים הן שוות ערך וצריכות להיות שוות זכויות לגברים. הבעיה היא שמהנקודה הזו הכל מתפצל. יש פמיניסטיות ששונאות גברים, יש פמיניסטיות שלא. יש פמיניסטיות שחושבות שאשה חייבת לפרנס את עצמה ורק על ידי כך להיות בעלת עצמאות כלכלית, ויש כאלה שחושבות שהסכמה משותפת עם בן או בת הזוג היא אפשרות סבירה ומקובלת. יש פמיניסטיות שחושבות שנשים הן טובות יותר מגברים בהגדרה, יש אחרות שלא מבינות מה ההגדרה הזו כוללת בכלל ולמה משווים בין תפוחים ותפוזים. יש עוד המוני הבדלים, אתן יכולות למנות אותם לעצמכן. אני הולכת עכשיו לדבר על עצמי ועל הפמיניזם שלי.

אני פמיניסטית. לגמרי. איך זה הולך עם התפקיד המסורתי של אמא עקרת בית? זה הולך אחלה. זה הולך כי אני בחרתי להיות אמא עקרת בית. אמנם מר הבלים קיווה בתחילת דרכנו שאני זו שאעשה את המיליונים והוא זה שישב לשחק במחשב כל היום, אבל לא כך התגלגלו הדברים. סדר העדיפויות שלי השתנה במהלך החיים, כמו שלרוב קורה בחיים. אני רוצה להיות ההורה בבית, ואני אוהבת להיות ההורה בבית. לא סתם קראתי לעצמי מנכ"לית כלכלה דומסטית. זה המרחב שלי ואני מנהלת אותו. אבל אם זה לא נראה לכן כתנאי מספיק, אז הנה רשימה אקראית ולא שלמה של דברים שאני מאמינה בהם:

  • אנחנו צוות, אני והוא. וכמו בכל צוות, כל אחד מחליט על התפקיד שלו, ועל הדברים המשותפים אנחנו מחליטים ביחד.
  • גברים ונשים הם לא זהים. יש הבדלים פיזיולוגיים ברורים. אין מגדר שהוא באופן גורף "יותר טוב" מהמגדר האחר או מכל מגדרי הביניים.
  • גברים יכולים וצריכים להיות הורה משמעותי במידה לא פחותה מנשים. וכן, זה אומר שמבחינתי אין שום סיבה שמשפחות חד מיניות יתפקדו פחות טוב ממשפחות דו מיניות.
  • אחזקת בית ומשפחה זו עבודה קשה ומתגמלת באותה מידה כמו קריירה מחוץ לבית. אני לא מרגישה שהעבודה שלי פחותה משלו או עילאית על שלו.
  • אחד מהתפקידים הכי חשובים שיש לנו כהורים הוא לגדל ילד וילדה לכדי אנשים טובים, אוהבי אדם, ששופטים מישהו אחר על פי מעשיו ולא על פי מגדר, צבע, נטיה מינית והרגלי טיפוח הגוף. החלק השני של המשימה הזו הוא לגדל איש ואישה שיש להם כבוד לחירות האישית ולמרחב האישי של עצמם ושל אנשים ונשים אחרים. כל אלה דברים שאני מאמינה בהם בעצמי, ומשתדלת לקיים אותם כמיטב יכולתי בעצמי.

 

אני מרגישה שהתפזרתי. בשורה התחתונה, אני עושה מה שאני אוהבת, והמסר העיקרי שאני שולחת לילדים שלי הוא שגם הוא וגם היא יכולים וצריכים לעשות מה שהם אוהבים בלי קשר למה שיש להם בין הרגליים. ואולי זו התמצית של הפמיניזם שלי.

feminist 1+2
מנכ"לית פמיניסטית בשתי פוזות אופייניות

ואיך נראה הפמיניזם שלכן? אני אשמח אם תשתפו אותי בתגובות.

 

זה הכל להפעם. נשיקות עם רוז' מגברת הבלים!

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

 הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
 רגע! הידעתן שיש לגברת הבלים גם ערוץ יוטיוב? מה דעתכן להירשם לערוץ שלי ביוטיוב