אמא – מזל טוב

יום הולדת – בדרך כלל מתלבטים אז איך חוגגים השנה? מועדון? משפחה? חברים? מסיבת-הפתעה? מה קונים השנה מתנה? געגועים לא קונים….הלוואי שהיה אפשר לחבק באהבה, לגעת , עוד דקה אחת של קפה בדיוק כמו שאת יודעת לעשות…..עוגה? כבר יש מ"אקלייר"…

בחורה עם מחשב נייד

להגיד לך מזל טוב? מוזר לאחל לך כשאת לא כאן…אז מה? לחגוג לך? את מה בדיוק ? לחפש לך מתנה? מה את רוצה השנה? מה ישמח אותך אהובה? יש בך עכשיו שמחה? יש בך עכשיו מנוחה? את אוהבת את מה שאני עושה? יש לך יומולדת – לא יודעת איך לומר לך…לפעמים מילים לא אומרות מאום…או…לא מספיק.
אני מנסה לזכור את הקול שלך – מה היית אומרת עכשיו . בטח היית אומרת "מזג אוויר השתגע.", את המגע שלך – היינו מדברות על סבתא ותמיד אמרת שהעור שלך בזכות הקרם של סבתא, את המבט שלך – יש משהו מלטף ומחבק במבט
שלך שלאן שאני לא אלך אני אקח איתי את המבט הזה, את המשקפיים שלך שיש כמעט בכל חדר בבית – את בכל חדר אצלי בנשמה, בכל סמטה בבית הקטן הזה, לוקחת את החיבוק שלך למרות שלא תמיד היה נכון, לפעמים היה

מאמרים » משפחה » אחר » יום הולדת שמח, המון איחולים וברכות !

לא במקום, אבל רוב הזמן היה בדיוק במקום ובזמן – אמרת שאת לא רגילה לחבק "כי פולנים לא היו מחבקים ואת לא רגילה…אבל חיבקת והרגשתי מה זו אהבה…

כשאני יושבת ליד הנרות ביום שישי כשאני מדליקה ומברכת אני נזכרת איך הייתי שואלת אותך למה לוקח כל – כך הרבה זמן ואמרת לי שאת מברכת את כל מי שאת מכירה כי כולם זקוקים לטוב ולברכה ורק בסוף היית מברכת את כל המשפחה.

אז ביום שישי אני עושה את מה שהיית עושה . השבוע גם חנוכה ולפני החג הזמנתי את נרות חנוכה. כל שנה הייינו אנחנו מאבדות אותה את החנוכייה אבל בסוף האבידה נמצאת. בדיוק כמו השנה…לא השתנה כלום במחלקות "אבידות ומציאות". חיפשתי באינטרנט את ברכת החג ואמרתי אותה…החנוכיה באמת דולקת עם כל הנרות הצבעוניים אבל אין צבע אמיתי. זה אולי לא נשמע אמיתי – אבל זה ככה. נשבעת.

חיים מ"אקלייר" שלח לי סופגניות – הוא שכח שאני לא אוהבת…אבל תראי כמה הוא נשאר חמוד ובמחוות הקטנות – גדולות האלה הוא מרכך לי קצת את החג. הבית כמו תמיד מסריח כולו מהשמן שהוא מטגן, וכמו מבצר כל החלונות סגורים ובכל זאת כל הסרחון נכנס.

אפילו יוליה העוזרת מתלוננת – אפשר לחשוב שיש לי שליטה. חודש בשנה את יודעת אמא, זה פשוט כך. הוא אמר לי אתמול: נכון שלאמא שלך יש יומולדת באיזור חנוכה? והכין לי במיוחד עוגה עם נר והביא הבייתה ככה….שיהיה לך קצת שמח – אני יודע שזה קשה לך והיא אהבה מתוק..וגם חג….

אין לי ניסים בחג הזה. נכון, כל שנה מברכים וכאילו מאמינים – זה בערך כמו שמאמינים בסנטה קלאוס…הנס היחידי ואולי לא נס זה ה  Black Friday שבאמת היו מחירים ששווה לקנות…זה היה וואלה נס למרות שאת היית אומרת לי "לא צריך מתנה, יש לי הכל – כבר אמרתי לך…"

כל שנה הייה הויכוח המסורתי הזה של "לא צריכה כלום"…אני הייתי שומעת אבל מרגישה צורך להחזיר ולהעניק לך קצת מהאהבה וטיפות האושר שהענקת לי. המתנה הכי גדולה בשבילי  היא שנולדת ואת אמא שלי. אין מתנה יותר גדולה מזו. להיות מבורכת וברת – מזל כמוני אין בעולם הזה. ככה אני מרגישה.

אימוש – לא דיברו כאן בבית על יום הולדת. כל אחד שמר לעצמו את יום ההולדת שלו, כל אחד חגג את יום ההולדת שלך בדרכו שלו ומולך. תמיד התכווצת מול מתנה כי "בשביל מה" – בשבילי המתנה הייתה סוג של נתינה ומזל טוב גם בשבילי. ה-מזל טוב היה ברכה ענקית שזכיתי שתהיי אמא שלי. זו המתנה – את רואה? אולי בכל זאת זה היה סוג של נס…

אימוש, את יודעת ? אני חושבת שאת אמא מדהימה בעוצמתה הרגשית ובאומץ הפיזי שלה. רק עכשיו אני מנסה להבין למה ואיך – ואין לי תשובה. עברת מהמורות שאין בלתי רגילות, עשית את זה באומץ שבעיניי הוא בלתי-נתפס, בלתי-הגיוני, לא קיטרת, לא התלוננת ואני לא זוכרת שראיתי המון דמעות…אמא'לה שלי – את גיבורה מהרוח, את גיבורה מהכל – יש דברים שרק עכשיו אני לומדת ואני כנראה לא אפסיק ללמוד אותך אף פעם כי את באמת כמו נחל איתן..כמו דרך שאין לה סוף, כמו דרך ראשית עם סמטאות שבתוכן תגליות והפתעות.

לא יכולה היום לחבק אותך ולתת לך מתנה ביד, רק להגיש לך בחיבוק דרך המילים. הלוואי שהיייתי יודעת שאת נוגעת באותיות וקוראת את המילים. מקווה שבמקום שאת נמצאת דואגים לך וזוכרים את יום ההולדת שלך (כי את הרי לא תזכירי) – את הרי לא רצית כלום ולא היית צריכה כלום – אולי אני הייתי צריכה חיבוק אחד ממך – זו הייתה מתנה משותפת. דיל? חיבוק אחד משותף – מסכימה?

סתם שתדעי ככה ותחייכי – הבנק , פלאפון, כל המועדונים שהיית שייכת אליהם – כולם זוכרים החודש (בתחילת החודש …..) – לאחל לך יום הולדת שמח ו"החודש מגיע לך בהנחה מיוחדת…"- עוד לא עדכנו אותם הא?

אז אולי נפתח מועדון מעריצה אחת : אורלי…אני לא נותנת הנחות אבל אני מעניקה אהבה וזוכרת  כ -ל   יום אחד  בשנה, בלי מועדונים..

יום הולדת שמח אימוש שלי.