אמא אל תבכי – מה קורה לתינוק שאמו סובלת מדיכאון אחרי הלידה?

איך משפיע דיכאון בעת ההריון או לאחר לידה על התינוק? על ההריון ? הנחיות חדשות לרופאים – רופאי ילדים וגניקולוגים בארצות הברית – ממליצות על איתור וטיפול בנשים הסובלות מדיכאון וחרדה בהריון ולאחר לידה . בארץ יש טיפות חלב שמשקיעות מאמצים באיתור לאחר הלידה.

בחורה עם מחשב נייד

כשאמא עצובה – כל הבית עצוב. והדבר נכון כפליים כשמדובר באמא לתינוק. למצב רוחה של האם יש השפעה רבה על התינוק: היא אינה זמינה רגשית לתינוק וגם כשהיא מטפלת בו ייתכן שתגובותיה יעידו על אדישות כלפיו, התעלמות מצרכיו האמיתיים. כשהאם  שקועה בעצמה ותגובותיה אליו איטיות ומעורפלות, כשהיא  חסרת שקט וחרדתית  או אז היא  מגיבה אליו בהתנהגות שאינה מתחשבת במצבו הרגשי, למשל, כשהיא מרימה אותו בפתאומיות, או נוגעת בו אוטומטית, ללא חיבה, אמפתיה ורוך, משל היה בובה. תינוק שמרגיש שקולו לא נשמע, שאינו מקבל התייחסות, עלול לוותר על הבכי והבעת אי שביעות רצונו כדרך תקשורת עם אימו ולהימנע ככל האפשר מהאינטראקציה איתה , וכך הוא עלול להפוך אדיש ומתבצר בשתיקתו.

יש לציין שדיכאון אחרי לידה מכה גם בגברים וחשוב שבני הזוג כמו גם המערכת הרפואית יתייחסו גם אליהם.

10 סימנים לדיכאון לאחר לידה http://saloona.co.il/hana/?p=19

דיכאון בהריון

אם האם החלה לסבול מדיכאון כבר במהלך ההיריון ולא טיפלה בו, עלולות להיות למצבה השלכות על ההיריון, התפתחות העובר, משקל הלידה ואפילו על סיבוכים בלידה: סיכון גובר להפלה טבעית, ללידה מוקדמת, ללידת תינוק במשקל לידה נמוך ועם היקף ראש קטן יותר, ולקשיים רגשיים וקוגניטיביים אצל הילדים. דיכאון בהריון קשור עם קשיי ויסות רגשי של תינוקות בעתיד, ולאחרונה אף נמצא קשר בין דיכאון האם בהריון לבין קשיי שינה אצל תינוקות רכים. אחד ההסברים לקשר בעייתי זה הוא שהביטויים הגופניים של מתח, חרדה ודיכאון ובהם דפיקות לב מואצות, קשיי נשימה, עלייה בהפרשת קורטיזול (הורמון שמשתחרר כתגובה למתח) בדם ועליה בלחץ הדם, מייצרים סביבה תוך-רחמית מזיקה ומשפיעים על מהלך ההריון, הלידה והתינוק. הסבר פסיכולוגי לקשר זה מתייחס לכך שנשים הסובלות במהלך הריונן מחרדה ומדיכאון אינן דואגות לעצמן באופן מיטבי (למשל, מעשנות, שותות או מנסות להפיג את מצב הרוח באמצעים שעלולים לפגוע בעובר).  http://saloona.co.il/hana/?p=60

השפעות לטווח ארוך

ככל שהדיכאון עמוק יותר השפעותיו השליליות על התינוק והתפתחותו חזקות יותר.  כאשר הדיכאון פורץ בחדשים הראשונים לאחר הלידה ונמשך יותר משישה חדשים עולה הסיכון להשפעות ארוכות טווח מבחינת ההתפתחות הקוגניטיבית של הילד והתפתחותו הרגשית. הילד יהיה אז בסיכון לסבול –  כילד וכמבוגר – מעיכוב ברכישת שפה ודיבור, עיכוב קוגניטיבי, הפרעות רגשיות והפרעות התנהגות.

בתפקיד מונע

לכן, פרסמה לאחרונה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים במגזין הרפואי,  PEDIATRICS   דו"ח קליני המדבר על חשיבות איתור בעיות נפשיות בקרב נשים בהריון ולאחר לידה.  זו הפעם הראשונה שארגון רופאי ילדים מכיר באחריותם של רופאי ילדים על איתור נשים הסובלות מחרדה ודיכאון בהיריון ולאחר לידה , שכן למצבן הנפשי השלכות רציניות לגבי התפתחותו ובריאותו של התינוק. המלצות דומות פורסמו גם על ידי ארגוני רפואה אמריקאים העוסקים ברפואת נשים, במיילדות ובפסיכיאטריה.

חלק מקופות החולים בארץ מיישמות גישה זו ומעבירות שאלונים לאמהות המבקרות במרפאות טיפת חלב ובהתאם להם מציעות עזרה מתאימה.

כחלק ממסע  קידום המודעות בארצות הברית לדיכאון אחרי לידה והדרכים להתמודד איתו פירסם הוול סטריט ג'ורנאל  ב-  16 במאי 2011  מאמר בנושא.  http://blogs.wsj.com/juggle/2011/05/16/when-mama-aint-happy

תוכלו גם לקרוא את מאמרי:"דיכאון לאחר לידה – זה יכול לקרות גם לך"

כדי לצמצם את הפגיעה בתינוק ולהחליש את השפעותיו השליליות של הדיכאון, רצוי שהאב יקח על עצמו את תפקיד המטפל העיקרי והמשמעותי בתינוק, כמו גם דמויות נוספות שקרובות לתינוק ויכולות ליטול על עצמן את תפקידי האם. וכמובן, רצוי שהאם תפנה לטיפול מקצועי.

ד"ר חנה גילאי גינור. קראו עוד על דיכאון אחרי לידה באתר "הורותא"