"אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים"

נכון, אך למה לעתים לא קל לנו לצאת למסע לעבר השאיפות שלנו? למה חלקינו עושים זאת וחלקינו – מהססים. מציעה לכם להכיר מודל מצוין שמסייע לנו להביט על מסע החיים שלנו מנקודת המבט של "מסע הגיבור"

קסם

אני רוצה לדבר אתכם על הגיבורים. לא גיבורים "אמיצים" שעושים דברים יוצאים מן הכלל, לא גיבורים מהסרטים, וגם לא גיבורי העל.

אלא על כל אחד ואחת מאיתנו שמתפקד כדמות משמעותית בחייו.

האם קל להם לראות את הגיבור או גיבורה בעצמכם? תהיו מוכנים להצהיר בקול רם או לפחות בלחש מול המראה "אני הגיבור/ה בחיי!" 

על מנת לסייע לכם להתחבר למיינדסט של הגיבור/ה ביומיום,  אציג לכם מטאפורה הידועה כ "מסע הגיבור" 

הסבר קצר מוויקיפדיה: 

"בספרות, מסע הגיבור הוא מבנה נפוץ של סיפורים רבים המגוללים את סיפורו של גיבור שיוצא להרפתקה, זוכה בניצחון לאחר משבר מכריע, ואז חוזר לביתו. המבנה הוצג בידי יוסף קמפבל בספרו הגיבור בעל אלף הפרצופים, שתיאר את העלילה הבסיסית כפי שיתואר בהמשך . קמפבל וחוקרים אחרים, כמו אריך נוימן, תיארו את סיפורם של בודהה, משה, ישו ועוד כעוקבים אחר מבנה מסע הגיבור. מבקרי הרעיון טוענים שהוא כללי מדי בשביל להיות בעל ערך הקבלתי."

ניתן להשתמש במודל למסע הגדול של החיים או למסעות הקטנים שאנחנו עושים ביומיום (הגשמת חלומות ומטרות )

קמפבל תיאר 17 שלבים במסע הגיבור. בהמשך,  לא כולם בהכרח משתמשים בכל השלבים.

אני אשתמש כאן במודל שמתבסס על המודל של כריסטופר וולגר (2007) בעל 12 שלבים אך אפשט אותו ל 10 שלבים.

שלב 1 – עולם רגיל

במילים אחרות- שיגרה או אזור הנוחות. כאן האנשים עסוקים ביומיום שלהם, בית, עבודה, משחקים, בילויים, קניות. בלי לשאול שאלות גדולות ובלי לשאוף למקומות מאתגרים.

שלב 2 – קריאה

הכוונה לקריאה- אותו קול פנימי שמתחיל לחלחל לאט ומסמן לנו, בדרכים שונות, שאנחנו מאד רוצים להשיג/ליצור משהו (קונקרטי) או/ו הגיע זמן לשנות את המציאות הקיימת (אך עדיין לא ברור למה בדיוק).

השלב הזה מתחיל שונה אצל כל אדם, לפעמים זה מתחיל מכאב- תחושת החמצה, חרטה – על מה שיכולנו לעשות. מחשבות "אני שווה יותר, יכול יותר, רוצה יותר". לתעים ממש דחף לעשות משהו ממשעותי, גם עבור עצמינו וגם עבור האנשים.

שלב 3 – סירוב/דחיית הקריאה

הכוונה להתעלמות שלנו מה"קול"/ההרגשה/"הסממנים" ושיכנוע עצמי שזה לא אפשרי, שטויות, לא רלוונטי, מאוחר מדי, לא הזמן, לא יכול, פוחד, בודד, אין תמיכה, אין זמן, כסף, משאבים ועוד ועוד.  המון המון קולות של פחד, מחויבויות לאחרים, חוסר ביטחון, נסביות ועוד

זה שלב לא קל, כי מצד אחד האדם כבר לא ממש יכול להמשיך בשגרה, להיות שקוע בהשרדות היומיומית, אך לצד זה יש המון ספקות, התלבטויות, פחדים שבאים מבפנים ומבחוץ.

שלב 4 – פגישה עם החונך/ים

בשלב הזה אנחנו פוגשים אנשים ("מנטורים" לא בהכרח מקצועיים, אלא "מהסביבה" שלנו) שמצליחים בדרך זו או אחרת לגרום לנו להקשיב לקריאה, בלי לדחותה.

(כאן יפה הפתגם "כשהתלמיד מוכן-מורה מגיע"). בשלב הזה תחושת המסוגלות שלנו עולה ואנחנו מוכנים ל…לצאת למסע, או לפחות לשקול או לבדוק.

שלב 5 – חציית הסף

זאת נקודה חשובה, "אל חזור". ברגע שחוצים אותה, לרוב "לא יכולים" (במובן המטאפורי) לחזור אחורה לעולם הרגיל, ומחליטים לצאת למסע.

כאשר בהמשך המסע הגיבור/ה פוגשים מכשולים, ועולה בהם רצון לוותר/להפסיק את המסע, אך בפנים עמוק הם יודעים- שהם לא יכולים כבר ועליהם להמשיך. זה נובע בדיוק מאותה נקודה קריטית של החלטה לצאת למסע, לחצות את הסף (לצאת מהדלת של הבית הנוח שלנו). כל אחד חוצה את הסף בדרכו- מישהו בצעדים ענקיים, מישהו בריצה, מישהו עושה פסיעה קטנטונת ונעצר- ומביט /בודק את "מה יש בחוץ". אך ברגע שחצה את הסף- המסע החל. והקצב- לא בהכרח מצביע על האיכות (לא הכרח מהר זה טוב), אלא על עצם קיום התהליך. זה הרגע הקסום שבו הגיבור יוצא מ"ידוע" ל"לא נודע/מסתורי/לא וודאי"…

בגדול – המשאב הכי חשוב כאן זה האומץ, אומץ להעיז, לסמוך על עצמך, על העולם והאנשים מסביב- שלא משנה מה, את/ה תסתדר/י.

שלב 6 – אתגרים/שדים

זה השלב מאד קשה שמטרתו העיקרית לבדוק האם יש לנו "תעצומות הנפש" הנדרשים להמשך המסע. זה מין שלב שצריך להוכיח שאנחנו "ראויים" למסע הגדול. מבחנים, מכשולים, קשיים, והמון המון פחדים ואפילו "חרטות" באים בשלב הזה. משך השלב- לא ידוע…. וזה קשה. אחרי שגיבור בחר להתמסר למסע ו"להגשים" את מטרותיו (החלטה מוארת)- השלב הזה יכול להיחוות כחושך. ולפעמים ישנו "פיתוי" לזנוח את המסע ולחזור אל "עולם רגיל".

שלב 7 – מלאכים/מפגש עם אלוהות

השלב שבו גיבור מתחבר למשאבים חיצוניים ופנימיים וחווה את עצמו כ"כל יכול" ומוסגל להמשיך במסע. זה השלב שבו הגיבור יכול לחוש "הכל וורד" ולקצור פירות ראשונים של מאמציו. . יכול לפגושאנשים נכונים, ליצור שותפויות, לקבל תמיכה, ללמוד דברים חיוניים, להשתכלל ולהתחזק במגוון דרכים. אך כל זה כהכנה לשלב הבא… השלב העיקרי במסע…

שלב 8 – האתגר/המבחן הגדול

זה השלב המכריע במסע, שלב שבו ישנו "הגשמה" של מה שלמענו נעשה המסע. בדרך כלל זה הצעד המשמעותי בעשייתו של האדם, כשהאדם מתמודד עם אתגרים באמת קשים ו"צומח" ו"גדל" באופן ניכר.. . השלב הזה יכול ממש להפחיד. ולא מעט אנשים נרתעים ממנו ולא מגיעים אליו במסע להגשמת המטרה/החלום.

שלב 9 – הניצחון/החגיגה/הגמול

השלב מאד חשוב , שלא מעט אנשים שרודפים הצלחות פוסחים עליו. למשל- אדם התאמץ ועבד לא מעט זמן על החלום, וברגע שמשיג- ישר רץ לחלום הבא, בלי לחגוג את ההצלחה, להכיר בכוחותיו, לטפוח לעצמו על השכם ולטעום את הטעם הנהדר של סיפוק. השלב הזה אם מתקיים- מעצים את האדם ומסייע לו להיפתח למסעות ולאתגרים גדולים יותר בעתיד. שלב של "גדילת המוטיבציה".

שלב 10 – חזרה הביתה

זה השלב בו ה"מעגל" הנוכחי התסיים ואדם משלים את התהליך. הוא יכול לספר לאחרים, להדריך, לקדם, להפיץ וכדומה- תובנות של מסעתו. שלב של רגיעה וסגירת המעגל.

 

בנימה אישית:

כשאני מסתכלת כעת על מסע החיים שלי, בפן הקריירה, אני יכולה בבירור לראות את השלבים של המסע שלי להגשמת החלום. אני זוכרת בבירור את שלב הקריאה, כשהקול הפנימי החל לבצבץ ובהתחלה ללחוש ואז לצעוק- את מחפשת משהו… זה לא זה… את נועדת למשהו אחר… באת עם המטרה…

וגם שלב הדחייה של הקריאה, של כמה שנים שניסיתי להשתיק את הקול, וחיפשתי וודאות לפני יציאה למסע, בלי לדעת, שאין דבר כזה… יציאה למסע וודאי בהגשמת חלומות גדולים.

ועוד יותר זוכרת פגישות עם כמה אנשים בעלי משמעות שסייעו לי בצעדים הראשונים. ולהאמין- שאני מסוגלת…

וגם חציית סף, אותו רגע שבו התחלתי להבין מה אני רוצה… ושזה אולי לא יהיה פשוט, אך "אין לי דרך אחרת" , זאת הדרך שלי. לא אני בחרתי בחלום, אלא הוא בחר בי… וממש זוכרת איך לפני שנה פגשתי את השדים האמיתיים, והפחדים, אחרי שהכרתי אותם- צמחתי והתקדמתי משמעותית.

והשלב של השדים עוד לא נגמר… לפעמים יש מלאכים ופגישות עם "אלוהות", אך עדיין השדים והפחדים קיימים יותר בחיי. ועוד יותר מרתק היה לזהות משהו שידעתי בשנה האחרונה, שהשלב של האתגר הגדול הוא עוד לפני. ושאני עוד, לצערי, לא בשלה אליו. לא הכרתי עוד , לא התעמתי עוד עם מספיק שדים ולא התמודדתי עם הפחדים שיכולים לסייע לי להיות מוכנה ל"צעדים גדולים".

והאמת- היה לי כיף להתסכל על המסע של החיים בתחום הקריירה עד עכשיו דרך המודל הזה. ולהבין יותר, שכל מה שאני חווה זה טבעי, ואני בדרך, וללא ספק- אגדל ואהיה מוכנה לפגוש את האתגר הגדול ולחוות "הגשמה".

ובאיזה שלב אתם במסע בתחום הקריירה? אולי אתם מצליחים לזהות בוודאות, אולי בערפול, אולי בכלל לא מבינים מה "כל הקישקוש הזה". אני ממליצה בחום להתסכל על הקריירה שלכם דרך המודל הזה. ולהבין קצת יותר, להירגע, להתעצם ולהמשיך במסע.

בהצלחה לכולנו! לכל הגיבורים וגיבורות! במסעות גדולים וקטנים.

חיי הנאה וותשוקה, יומיום♥

התמונה העליונה : pixabay

רוצים לקרוא עוד- עשו עקוב אחרי הבלוג “MWAY- תשוקה, חיים, שליחות”

מוזמנים לעקוב בפייסבוק “משחיקה לתשוקה בעבודה” 

#דיגיטליות_בעסקים

mway_Facebook_828x315b_6