"אם ביכולתך לחלום דבר כלשהו, תוכל גם לעשותו"

ביום שני האחרון זפזפתי בין ערוצי הטלוויזיה בחיפוש אחר תכנית מעניינת ואז… הוא תפס אותי – תחילת הפרק השני בתכנית דוקומנטארית על וולט דיסני. צפיתי כמובן בפרק ובשני הפרקים הנוספים ואני כאן כדי לספר.

ןוולט דיסני
וולט דיסני

פתאום הם נכנסים לחיינו כשהם עושים את הבלתי יאומן – דברים גדולים מהחיים המשנים לחלוטין את פני ההיסטוריה. ביל גייטס הביא לנו את מערכת ההפעלה שבזכותה עובדים המחשבים כפי שהם היום. סטיב ג'ובס חולל את מהפכת "הטלפון החכם" כשהמציא את האייפון. מארק צוקרברג החזיר את כיכר השוק היוונית אל המאה ה-21 כשהמציא את פייסבוק, ואישה אחת בריטית העונה לשם ג'יי.קיי רולינג, אם חד הורית נתמכת סעד, חוללה מהפכה בספרות הילדים. כמובן שיש עוד דוגמאות רבות.

והעיניים שלנו? העיניים שלנו נשואות אליהם. אנחנו מעריצים אותם ורוצים להיות בדיוק כמוהם כשנהיה גדולים. כמובן שהנטייה הגדולה של רובינו היא להאמין שהם פשוט היו במקום הנכון ובזמן הנכון; שהמזל שיחק לידם. צפייה אחת בסדרה הדוקומנטארית בת הארבע חלקים על וולט דיסני, האיש והאגדה, ומבינים: המזל אולי משחק תפקיד קטן, אך אין תחליף לעבודה קשה (לפעמים קשה מאוד), אומץ והמון ממנו, אורח רוח וכמובן חלומות.

הסדרה על חייו ופועלו של וולט דיסני שודרה השבוע בערוץ 8 של yes ועקבה אחרי 45 שנות פעילותו – החל מיצירת מיקי מאוס, העכבר האהוב בכל הזמנים, דרך חבריו למסע גופי, פלוטו ודונלד דאק, וכלה בסרטים באורך מלא שהפכו לקלסיקה. הסדרה מסתיימת במותו של וולט דיסני בערב ה-15 בדצמבר 1966, בהיותו בן 65 בלבד. המוות שלו היה מהיר וטראגי – סרטן ריאות. הקרובים אליו בכו מוכי תדהמה, והעובדים באולפנים בברבנקס שבקליפורניה נותרו המומים ויתומים. אני חייבת להודות שלא הזלתי דמעה ולא הצטערתי ואסביר. עד לימיו האחרונים היה עסוק דיסני בלחיות את החלומות שלו ולהגשים אותם.

וולט דיסני
וולט דיסני

הוא ראה את דיסנילנד ואת דיסניוורלד מתממשים הלכה למעשה כנגד כל הסיכויים. שלוש שנים לפני מותו הצליח לקטוף בפעם הראשונה את הפרס על הסרט הטוב ביותר בטקס פרסי האוסקר עם "מרי פופינס" כמובן, זאת לאחר שקטף פרסי אוסקר רבים, אך תמיד שאף לפסגה. הוא חתום על סרטים שוברי קופות כמו "שלגיה", "Song Of the South", "פנטזיה", "סינדרלה" וכמובן סרטים רבים שיצרו האולפנים שלו לאחר מותו כמו "ספר הג'ונגל", "בת הים הקטנה", "מלך האריות". אני חושבת שאם דיסני היה חי היום – הוא היה גאה מאוד גם ב"לשבור את הקרח". כן, דיסני אמנם מת, אך לא הצטערתי כי הוא דאג לכך שהמפעל האדיר שבנה ימשיך ליצור ולשגשג גם 39 שנים כמעט לאחר מותו.

מהו סוד ההצלחה? צפיתי בסדרה הדוקומנטארית ולא הייתי צריכה לחשוב יותר מידי כדי לפצח את השאלה "איך לעזאזל הוא עשה את זה?" התשובה פשוטה: הוא עבד קשה, לפעמים גם עשרים שעות ביממה. הוא נלחם באיגודי קולנוע ושחקנים שאיימו למוטט את האולפנים שלו והמרידו נגדו את איש האנימציה הקרוב אליו ביותר. הוא נלחם בהפגנות ענק ובשביתת עובדיו כנגד שכרם של העובדים הזוטרים. הוא נלחם בשפל הכלכלי שפקד את ארצות הברית ב-1929, בתקציבים, בבנקים הגדולים שסרבו בתקופות מסוימות להשאיל לו כסף. חשוב מכך הוא נלחם באחיו הבכור רוי , שלא אחת אמר לו כי החלומות שלו בלתי אפשריים ועוד ימוטטו אותם כלכלית.

שום דבר מאלו לא הכריע את דיסני. הוא היה "טיפוס". איש עקשן, ממולח, בעל כושר ביטוי יוצא דופן, שידע להפעיל את כל המשאבים שעמדו לרשותו כדי להשיג את מה שרצה יותר מכל. הוא תמיד התקדם עם הזמן, התאים את עצמו לשינויים החלים בחברה גם אם באיחור קל, נמנע עד כמה שאפשר מלעסוק בפוליטיקה (למרות שבתקופה מסוימת היא הגיעה גם אליו).

יותר מכל, דיסני היה ילד בנפשו. הוא האמין מאוד באומנות שלו, בדרך שלו ובמה שהוא עושה. הוא רצה להעניק למשפחות ובעיקר לילדים מקום שבו יוכלו לחלום, לבלות, לכייף.

אני מאמינה שיהיו שידורים חוזרים של הסדרה בערוץ 8 של יס או שהיא נמצאת ב-V.O.D. חפשו אותה, היא שווה צפייה!

ןוולט דיסני
וולט דיסני