אם אתם באילת או בדרום אל תפספסו!

לחוויהה המדברית הזו הגעתי במקרה ונשבייתי. הצגה משובחת שמתרחשת תוך טיול לאור ירח – דבר כזה עוד לא ראיתם, אל תפספסו את ירמה לאור ירח של תיאטרון אלעד, משהו טוב ממש ליד אילת.

רחל הזנפלד בחוויה מדברית

החוויה התחילה בכך שהגענו עם האוטובוס בשעות החשיכה לקיבוץ איילות, שנמצא ממש סמוך לעיר אילת.

rjk vzbpks cjuuhv nscrh,

 הגענו קבוצה קטנה של כ- 20 איש והובלנו ע"י אחת מפועלות הבמה של התיאטרון לתוך מרחב מדברי בפאתי הקיבוץ, שם חיכו לנו כסאות ושתייה. אחרי הסבר קצר יצאנו לדרך. מסתבר שלכסאות ולמחזה אין קשר לצפיה בהצגה. ההצגה התרחשה תוך טיול בין הסצנות שהתרחשנו במקומות שונים תוך שאנו מטיילים בעקבות השחקנית הראשית, בדרך כלל, שמובילה אותנו בכל פעם למקום שונה בו מתרחשת הסצנה.

אמנות התיאטרון היא לא המועדפת עליי, בדרך כלל אעדיף ספר או סרט ואפילו מופע מחול על פני הצגה אבל תיאטרון אלעד מקיבוץ איילות חשף אותי לסוג חדש של תיאטרון, הצגה שהיא גם טיול. מחזה ידוע, ירמה של לורקה, שמבוים ומשוחק להפליא אבל גם  קורע את המחיצות בין הצגה לקהל, בין שחקנים לדמויות או בקיצור מכניס את התיאטרון למציאות   גם אם לא הכל היה לטעמי, החוויה הייתה עוצמתית ומרגשת, סך חלקים שיוצרים  אמירה אומנתית חדשנית ומרתקת.

המחזה ירמה של לורקה, הוא מחזה מאוד  חזק, על אישה בשם ירמה שנישאת לבעל שנבחר לה תוך שכל רצונה הוא להביא ילדים לעולם, בעוד אהבתה שייכת לגבר אחר. כבת כפר היא למעשה אינה מיועדת לעשות דבר מלבד לדאוג לבעלה ולביתה. ירמה היא אישה סוערת ומלאת תשוקה והשחקנית שגילמה אותה עשתה זאת בכשרון כה רב, עד כי ממש נרגענו לגלות בסוף ההצגה שהיא אינה עקרה ויש לה ילד, עם בעלה שהוא גם משחק את בעלה במחזה.

רחל הזנפלד בחוויה מדברית

וכאן גם המקום לספר שאנסבל השחקנים הייחודי הזה שמרכיב את תיאטרון אלעד הוא מקבץ של אנשים שהחליטו לייצר משהו אחר במקום אחר. התיאטרון קרוי על שמו של חלל לבנון השניה אלעד דן, שהוא אחיו של אחד המקימים של התיאטרון בועז דן עם דנה יצחקי, שחקנים מוכשרים גם הם. על הקבוצה מנצח שי פיטובסקי, שהיה מנהל צעירי הבימה ובחר לעבור לקיבוץ איילות וולייצר את הדבר החדש הזה.

אם אתם באיילת בררו על אפשרות לחוות את החוויה הזו,  תאטרון אחר מרגש ומאתגר. מירי רגב לתשומת לבכם, זה בדיוק נקרא לייצר אמנות משובחת  בפריפריה.  ירמה לאור ירח  מומלץ מכל הלב, גם למי שלא ממש מחובר לתיאטרון. לוח ההצגות כאן