אם אקרא לביקורת הזו 'סיפור אהבה מרגש', האם תיכנסו לקרוא?

שני אנשים שאיבדו כמעט את הכל בחיים, ונגזלה מהם חירותם, חיים את חייהם המורכבים, ונפגשים בזכות יד הגורל, או במזל. האם הם מוכנים להאמין שהעולם הזה שגזל מהם הכל, יוכל להעניק להם אהבה כל כך גדולה ומיוחדת?

בעיקר אותך - מיה שרידן, פסל

בעיקר אותך - מיה שרידן

את הספר 'בעיקר אותך' של מיה שרידן (הסופרת של רב המכר 'קולו של ארצ'ר') קיבלתי במתנה מהסופרת מאירה ברנע גולדברג. הוא נח על שולחני ביחד עם ספר נוסף. והכריכה של שניהם לא דיברה אלי. שבועות הייתי בספק אם אקרא אותם בכלל ושקלתי אם כדאי להעבירם הלאה.
ביום הולדתי האחרון רכשתי לעצמי ספר ישראלי חדש שרציתי, ובלעתי אותו בשבוע. ועם הרעב הזה לקריאה, התחלתי את 'בעיקר אותך'. וגם אותו סיימתי בכמה ימים.
הזמן שלי ממש קצר. יש לי מעט שעות שינה מדי לילה. אני קוראת לאט. בכל השנה האחרונה לא קראתי שום ספר. פרט לשניים האלו.
אבל את הספר הזה לא הצלחתי להניח מהיד. הוא הלך איתי ביום. הוא קיצר לי את הלילה. הוא רדף אותי.  אני לא זוכרת מה היה הספר האחרון שגרם לי ליייבב ככה, ממש עמוק מהלב, כמו שעשה 'בעיקר אותך' בשתיים בלילה לפני יומיים.

'בעיקר אותך' מסופר בשני קולות, הקולות של קריסטל וגבריאל שתי הדמויות המרכזיות בספר.
ת'אמת, אחרי הפרולוג רציתי לנטוש. הפרולוג מדכא. הוא זרק אותי בחוזקה אל קיר הטרגדיה של ילדה שאימה נוטה למות, ונחבטתי ממש חזק, עם בוקס חזק בבטן כשהיא מושארת אצל אב שיכור שלא מעוניין או מתעניין בה, והיא רק בת שבע. חשבתי שלא בא לי על ספר שעושה לי כל כך עצוב.
אבל, לא יכולתי להפסיק.

הפרק הראשון של קריסטל, תפס אותי לא מוכנה, קריסטל היא חשפנית במועדון. מיה שרידן נותנת לנו את 'חוויות' מועדון החשפנות, בביסים גדולים ומאד מפורשים ובוטים. אאוצ'.
הפרק השני של גבריאל, איך לומר מבלי להיתפס מגזימה ונסחפת, השאיר אותי המומה.
'איך היא מסוגלת להיכנס עד כדי כך לעומק של סיפור חטיפה של ילד בן 9 שנחטף על ידי פדופיל?' שאלתי-שיתפתי את בן-זוגי. חיפוש קצר בגוגל העלה , שבסוף שנת 2017 יש בארה"ב, מעל 32,000 תיקים פתוחים של ילדים נעדרים מתחת לגיל 18.
המדינה הזו ענקית, אבל המספרים של הילדים החטופים הם מפלצתיים.

מיה שרידן מפליאה בתיאור הרקע של כל אחת מהדמויות, ומושכת עוד ועוד אל תוך הסיפור שלהם עכשיו, עם תיאורים מלאי חיות, ומלאי רגש. כבר אמרתי שבכיתי בקול, לא?
ועם זאת יש בספר אהבה אופטימית וזכה כמו שמזמן לא ראינו בחיים או בסרטים.
ויש בו הרבה סבלנות, ורוך, הכלה וריפוי. ויש בו רגעים של יופי פשוט, כמו כוס קפה בזריחה על מרפסת לפני יום עבודה.

בא לי לספר לכם את כל הספר, וגם את סופו, וגם לגלות לכם מה היה בסופם של האירועים הדרמטיים שמתפתחים לאורכו, אבל בניגוד לספרים אחרים, את הספר הזה לא כדאי לאמ:לק. זה ספר נפלא, שכדאי ליהנות מכל עמוד בו, לאט. בסבלנות. ליהנות מהרכות, ומכוחו המרפא של גבריאל. מהתפתחות הקשר בין השניים. מהגילוי הטהור. מכוחם המפתיע של החיים.

הנה רגע אחד של קריסטל מתוך הספר:
"חציתי את המסדרון לעבר הסלון, וניחוח עשיר ומענג של קפה עלה באפי. נשמתי עמוקות. לא שתיתי קפה כבר שבוע…
קנקן הקפה החשמלי ניצב על הדלפק, מלא למחצה, פתחתי את הארונית שמעל ובתוכה מצאתי את הספלים, ביניהם כוס לנסיעות עם מכסה. לאחר שהוספתי כמות נדיבה של סוכר מתוך כלי שעמד על הדלפק, סגרתי את המכסה, וכשלגמתי ופי נמלא מתיקות עזה, נאנחתי בהנאה.
דידיתי מתוך המטבח, תוך שאני אוחזת בכוס בזהירות, ואז הבחנתי בתזוזה מחוץ לדלתות הזכוכית. רכנתי לעברן כדי להביט החוצה – גבריאל ישב ליד שולחן בפטיו רחב הידיים, אצבעותיו שלובות מאחורי ראשו וכוס הקפה שלו מונחת לפניו. היססתי לרגע, אבל לבסוף צלעתי החוצה. גבריאל הסתובב כששמע את הדלת נפתחת. הוא קם ולקח את כוס הקפה מידי. 'היי, בוקר טוב. איך את מרגישה?'
הנחתי את הקביים בצד והורדתי את עצמי לתוך הכיסא שלידו. הוא הניח את הקפה שלי לפניי…
הבטתי לעבר האופק, אל השמש הזוהרת שעלתה מעל לעצים…
זו הפעם הראשונה מאז אותו לילה בחניון שהרגשתי אנושית."

נקשרתי אל קריסטל וגבריאל. דאגתי להם. גבריאל הוא גבר שפשוט בא לחבק אותו.
ועכשיו אני פשוט מתגעגעת.

בעיקר אותך - מיה שרידן, פסל

בעיקר איתך – מיה שרידן
ובשפת המקור:  Most of all you – Mia Sheridan

315 עמודים.
תרגם מאנגלית: תם פררו
א(ה)בות הוצאת ספרים, 2018