אם אין לכם בני זוג, או שיש אך אי אפשר לסמוך עליהם ו/או על ילדיכם- פנו לעריכת ייפוי כח מתמשך

מה בין אפוטרופסות לעריכת ייפוי כח מתמשך, ולמי כדאי לערוך ייפוי כח מתמשך

תיקון מספר 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962 ולתקנות הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (יפוי כח מתמשך, הנחיות מקדימות לאפוטרופוס ומסמך הבעת רצון), התשע"ז-2018, הביאו לשינוי מהפכני בהתנהלות בנושא הדאגה לאנשים שחלה התדרדרות במצבם שפגעה בקושר השיפוט שלהם כתוצאה ממחלה, תאונה, מחלה (כגון דמנציה), מוגבלות נפשית או מוגבלות שכלית.

עד לתיקון לחוק, ניתן היה לפנות לבית המשפט בבקשה למינוי אפוטרופוס, אך רק לאחר שחלה התדרדרות המפורטת לעיל במצבו של האדם. מעתה יכול אדם בגיר מעל גיל 18 למנות מיופה כח שיטפל בענייניו העתידיים כולם או חלקם: הרכושיים, הרפואיים והאישיים, במידה והוא לא יוכל לטפל בהם בעצמו.

בשונה מאפוטרופסות שהדרך לביטולה מורכבת, הפעלת ייפוי כח מתמשך אינה סופית אלא ניתנת לשינוי באם מצבו של הממנה מאפשר זאת.

לכאורה, כדאי לכל בגיר למנות לעצמו מיופה כח. אולם כבר עכשיו מהניסיון המצטבר, ניתן להצביע על פרופיל של אנשים שרצוי שימנו להם מיופה כח:

דוד בן 80, אלמן, מתגורר בגפו בדירתו במרכז הארץ. לדוד שני ילדים, בת בכורה נ+3 ובן. בנו של דוד גרוש+2, לאחרונה יצא משהות ארוכה במרכז גמילה פרטי לסמים וכרגע הוא מחפש עבודה. דוד לא מעוניין שאם יהיה במצב בו לא יוכל להמשיך לטפל בענייניו בנו יטפל בהם באופן מלא או חלקי, ולכן הגיע אלי כדי למנות את בתו כממונה היחידה על ייפוי כח מתמשך ביחס לענייניו הרפואיים, האישיים והרכושיים. בעצם מינוי בתו מראש כמיופת כוחו, דוד ימנע סכסוכים עתידיים בינה לבין אחיה בשאלה מי יהיה האפוטרופס/ים שלו.

תמר כבת 75, נשואה +3, מתגוררת עם בעלה צבי בן ה-78 ומטפל סעודי בדירה באזור השרון. צבי חולה דמנציה מזה מספר שנים. לפני כשנה חלה התדרדרות במצבו של צבי ותמר מונתה לשמש כאפוטרופה לצבי. מאז המינוי העסיקה את תמר המחשבה מי ימונה כאפוטרופוס שלה באם תחול התדרדרות במצבה. לתמר שני בנים המתגוררים בחו"ל ובן אחד המתגורר בקרבתה. תמר סומכת על בנה כי יטפל בענייניה הרכושיים והאישיים, אולם בענייניה הרפואיים היא סומכת יותר על נכדתה בת ה-28, סטודנטית לרפואה בארץ. וכך היה, תמר חתמה על ייפוי כח לבנה בעניים הכספיים ולנכדתה בענייניה הרפואיים.

שרה בת 68 גרושה ללא ילדים. לפני כעשור חלתה בסרטן ומאז סבלה משלוש התפרצויות נוספות של המחלה. שרה החליטה למנות את אחותה היחידה, הצעירה ממנה, להיות מיופת כחה לעניינה הרפואיים, אולם היא לא סומכת עליה בעניינים הרכושיים והאישיים. בעניינים אלו היא פנתה לרואה החשבון שמלווה אותה שנים רבות והפך לידידה, כדי לקבל את הסכמתו להיות ממונה הכח שלה לענייניה הרכושיים והאישיים. ואכן ייפוי הכח שנחתם ע"י תמר כלל את מינוי אחותה לעניינינה הרפואיים יחד עם מינוי איש מקצוע בשאר העניינים.

לסיכום, כדאי ורצוי לערוך ייפוי כח מתמשך לאנשים בודדים, גרושים, אלמנים או שבן/ת זוגם לא יכולים להתמנות כמיופי כח עבורם. כך גם לאנשים שיש סכסוך בינם לבין ילדיהם, או בין ילדיהם לבין עצמם והם לא רוצים שהסכסוך יתעצם כאשר בעתיד כאשר יעלה עניין מינוי אפוטרופוס בעבורם. כדאי גם למי שלא סומכים על בני משפחתם הקרובה שידאגו לכל או למקצת מענייניהם, ולכן היו מעוניינים שאנשי מקצוע יהיו מיופי הכח שלהם בתחומים אלו.

אורנה שפטר, עו"ד ועו"ס, מגשרת זוגית ומשפחתית, 050-5794548

מאמרים נוספים בנושא יפוי כח מתמשך אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/