אל תפנה את מבטך / לינווד ברקלי

מה קורה כשהילד שלך נחטף, אשתך נעלמת, איש לא יודע מה קרה ואז אתה הופך לחשוד העיקרי? מה שווה מילה שלך אל מול ראיות שמישהו אחר דאג שיתפרו אותך היטב?

בחורה עם מחשב נייד

54431914_2153204008093944_5782931103354454016_n

ז'אנר: מותחן פסיכולוגי
458 עמודים | הוצאה: מודן הוצאה לאור | תרגום: נורית לוינסון | שנת הוצאה בארץ 2014

אתחיל בגילוי נאות: הספר הזה יושב אצלי על המדף כנראה מאז הושק ב- 2014 וכן, עצוב לי שרק עכשיו יצא לי לקרוא אותו.

תארו לעצמכם שאתם לוקחים את הילד לפארק שעשועים כדי לבלות ביחד בתור משפחה. ואז תארו לעצמכם שהילד נחטף ואם להוסיף שמן למדורה, האמא נעלמת כאילו בלעה אותה האדמה. מה הייתם עושים?

מפחיד, נכון?

ובכן, זה בדיוק מה שעבר על דיוויד הרווד, עיתונאי בעיתון הסטנדרד המקומי בעיירת פרומיס פולז. איתן, בנו, התגלה רדום בעגלה ואין זכר לג'ן, אשתו. גרוע עוד יותר, אין תיעוד בכלל שהיא נכנסה לפארק ושום מצלמה לא קלטה אותה.

השאלות מתחילות להציף את דייוויד: מי חטף את איתן? איך זה שאיש לא ראה את ג'ן? לאן היא נעלמה? מה עלה בגורלה? האם הדיכאון ממנו סבלה לאחרונה קשור לזה? האם עוללה משהו לעצמה?

עם כל שאלה שהוא שואל את עצמו ואלו שהמשטרה מפנה אליו, חרדתו גוברת, ביטחונו מתערער, הכיוונים אליהם מוחו שולח אותם מסועפים ומסובכים וגרוע מכל, אין שום אינדיקציה שדבר ולו הקטן ביותר יכול לעזור לו לפתור את התעלומה.

ואז תחקיר שהוא מנהל עבור העיתון מתחיל לאותת נורות אזהרה. האם העבודה שלו קשורה בהיעלמותה של ג'ן?

מיואש, הוא נזכר בדבר מה שגילה במקרה בביתו. דבר השולח אותו לבחון את עברה הבלתי ידוע של ג'ן. היא לא שיתפה מעולם פיסות מידע על משפחתה. האם שם ימצא תשובות?

הסיפור מסופר בגוף ראשון בפרקים של דייוויד ובגוף שלישי בפרקים העוסקים במתרחש ושאינו ידוע לדייוויד. אהבתי מאוד את החלוקה הזו כי היא הוסיפה מסתורין. הפרקים עצמם אינם ארוכים כך שקל מאוד לעצור במהלך הקריאה. הכתיבה עצמה קולחת ונהדרת. הסקרנות אופפת את הקורא מתחילת הספר ועד סופו. אהבתי את הדמויות אותן עיצב עבורנו ברקלי. קל מאוד להזדהות איתן, לאהוב, לסלוד ולתמהות על קנקנן.

ישנן הרבה תפניות שמהתלות הן בדייוויד והן בקורא שממש רוצה לדעת מה קרה ומי אחראי למה ובעיקר: מדוע! והסוף פשוט מדהים. עד כמה שבנאדם מתכנן לעצמו דברים, מחשב דרכי פעולה וזאת תוך התעלמות מרגשות, הפן האנושי מרים ראש ופה היה בזה מעין סגירת מעגל ואמירה. הייתי מרותקת! חרף היותו זה הראשון מספריו של לינווד ברקלי שקוראת, הוא בהחלט אינו האחרון. חייבת לשבח את התרגום, העריכה וההגה המעולים שנעשו ושחד משמעית תרמו רבות להנאתי מהקריאה. ממליצה בחום.

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
הסקירות של איה

 

 

ayaib
שמי איה ואני תולעת ספרים, מורה לאנגלית לשעבר ומשפטנית טריה. בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת כדי לשתף אתכם במחשבותיי ובתחושותיי לגביהם. מקווה שתהנו.