אל תאמינו / צ'רלי דונלי

מה קורה כאשר תוכנית דוקומנטרית מנסה לחקור מה קרה באמת במקרה רצח אשר הוכרע כבר לפני עשר שנים?

בחורה עם מחשב נייד

75580281_1383799611789192_2701589984585973760_o

Don't Believe It q Charlie Donlea, 2018

ז'אנר: מתח

351 עמודים | הוצאה: מטר | תרגום: כנרת היגינס-דוידי | שנת הוצאה בארץ 2019

כשאנחנו מדמיינים את החתונה הרומנטית האולטימטיבית אנחנו מדמיינים אי טרופי, חולות לבנים, מי טורקיז צלולים, שביל המואר בנרות וחופה המעוטרת פרחים ובדים מתנופפים כאשר ברקע שקיעה עוצרת נשימה. בתפאורה הזו התחתנו דניאל ושרלוט בנוכחות חבורתם עוד מימי התיכון. אך את האווירה הנהדרת העכירה גופתו של ג'וליאן.

האירוע הטראגי טרד את שלוות כל המוזמנים והלחיץ את הרשויות באי סנו לוסיה. מקרה רצח זה דבר רע בכלל ורצחני לתיירות באי קטן. היו חייבים למצוא את האשם. חיש מהר האצבע המאשימה הופנתה כלפי גרייס סיבולד, חברתו של ג'וליאן. חבר המושבעים פסק פה אחד: היא הרוצחת.

עשר שנים מאוחר יותר, סידני ראיין, מפיקת סרטים ותוכניות דוקומנטריות, מקבלת על בסיס יומי פניות מאסירים הטוענים לחפותם והמבקשים ממנה שתסייע בחשיפת האמת. אחת מהפונות בשנים האחרונות הייתה גרייס. עת שבחנה את המכתבים ועמדה על טיב הפניות והטיעונים ששטחה לטובתה, החליטה להפיק תוכנית דוקומנטרית בת עשרה פרקים בשם הנערה משוגר ביץ' אשר תעסוק בחשיפת האמת מאחורי מותו של ג'וליאן.

האם סידני תגלה את האמת? האם גרייס נרקבת בכלא על לא עוול בכפה? האם מישהו "תפר" לגרייס תיק? איזה תפקיד שיחקה מערכת החוק והמשפט בסנט לוסיה? מה עם הראיות הפורנזיות? האם התקרבות לאמת תחשוף עוד סודות ותעיר מפלצות מרבצן?

הסיפור מסופר בגוף שלישי. הכתיבה מיוחדת והיא באה בצורת פרקים המחולקים לסיפור העלילה, קטעים מהדיונים של חבר המושבעים וקטעים המביאים את הפרקים  שישודרו. זה סגנון מיוחד כי הוא מכניס את הקורא לעלילה והופך אותו לשותף ומשתתף. מצד אחד הקורא עוקב אחר התגליות של סידני ומצד שני מהווה חלק מקהל הצופים בתוכנית.

המתח וההתרגשות עולים מדרגה ברגע שסידני פונה לד"ר ליוויה קאטי, אותה פגשנו בספר "חטופה" של המחבר, אשר התמחותה רפואה פורנזית. התגליות של ד"' קאטי מסעירות ומרעישות כאחד.

הכתיבה הרגישה לי שילוב של מתח ודרמה וזה מתאים מאוד לאופי העלילה. אהבתי את דמותה של סידני המגלמת את האישה בעידן המודרני, אחת בעלת שאיפות ושאינה נסוגה מפני אתגרים. דמויות המשנה בסיפור היו חידתיות ומסקרנות כאחד ולא הייתה אחת מיותרת.

העלילה בנויה בצורה כזו שבה הקורא נכנס למצב של בלש ומתחיל לבר בין הדברים. מודה שהגעתי לחלק מהתעלומה לבד אך לא בקלות. בשלב מסויים הרגשתי שהנושא הולך לעלות על שרטון אך עם שני תרחישים אפשריים לפיתרון אבל לא, מר צ'רלי דונלי היה חייב להפוך את הקערה על פיה באופן שטרם יצא לי להיתקל בו בתור טוויסט בעלילה וזה היה מחדש, מרענן, מסקרן והעלה את רמת העניין והדריכות שלי מחדש.

נוסף על חקירת מקרה הרצח, הסיפור דן בנושא תרבות הרייטינג בטלוויזיה, היחסים בין בני משפחה, נאמנות לרגשות, רגשי אשם, חברויות לאורך השנים ובחירות מאוד קשות כאשר כל אחת שתתקבל תפגע במישהו ובכך נקלעים למצב של loose-loose, אין מרוויחים אבל מהי ההחלטה שתהווה את הרע במיעוטו? זו גם דילמה.

לסיכום, סיפור פתלתל ומרתק שנהניתי מקריאתו וממליצה עליו בחום. מחכה כבר לספרו הבא של הסופר כי אני אוהבת שסופרים לא דבקים באותה תבנית עלילתית ובכך משמרים את העניין בכתיבתם.

***משתתף בעשירייה של צומת ספרים (נצלו את הימים האחרונים).

משתתף בעשירייה של אתר אינדיבוק במחיר מבצע:

https://indiebook.co.il/shop/אל-תאמינו

ayaib
שמי איה ואני תולעת ספרים, מורה לאנגלית לשעבר ומשפטנית טריה. בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת כדי לשתף אתכם במחשבותיי ובתחושותיי לגביהם. מקווה שתהנו.