אל על הורתה לזוג קשישים לרדת מהמטוס – ותשלם להם פיצוי

בחורה עם מחשב נייד

בית המשפט קיבל תביעה שהגישו זוג נוסעים בני 75 ו-78, שהיו אמורים לטוס לתל אביב מיוהנסבורג, אך הורדו בבושת פנים מהמטוס בטענה כי הם סבלו ממחלה מדבקת.

במסגרת פסק דין שניתן על-ידי בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב, נדונה תביעה שהגישו זוג נוסעים כבני 75 ו-78, שרכשו כרטיסים לטיסות של אל על מתל אביב ליוהנסבורג וחזרה, במסגרתם נקבע בין היתר, כי טיסת החזרה תהיה ביום 2.3.19 בשעות הערב.

אולם לטענת הנוסעים, ביום הטיסה הם הגיעו אל שדה התעופה ביוהנסבורג ועלו על המטוס כמתוכנן, אך  לאחר שהם כבר ישבו במטוס וחיכו להמראה, פנתה אליהם לפתע דיילת ושאלה לשלומם, וכעבור מספר דקות הגיע להפתעתם צוות רפואי וביצע להם בדיקות רפואיות, ובסיומן מסרו להם נציגי חברת התעופה כי הם לא יכולים לטוס בטיסה, והורו להם לרדת ממנה מבלי שסופק להם כל הסבר על כך.

לאור זאת נאלצו בני הזוג לרדת מהמטוס בבושת פנים, ולאחר מכן הועברו לטיסה חלופית של חברת אתיופיאן איירליינס, שהמריאה רק יום למחרת באיחור של כ-16 שעות ביחס למועד הטיסה המקורי, וכללה עצירת ביניים באדיס אבבא.

לאחר שובם של בני הזוג לישראל, הם פנו לאל על וביקשו לקבל פיצוי על כך שהם הורדו מטיסתם ללא כל סיבה, אך אל על סירבה לפצותם בטענה כי הם הורדו מהמטוס בגלל שהם היו חולים, דבר שהוכחש בתוקף על-ידי בני הזוג. לכן נאלצו בני הזוג לפנות לבית המשפט בתביעה, ובמסגרתה ביקשו לקבל מאל על פיצוי כספי על ביטול טיסתם המקורית מכוח חוק שירותי תעופה.

במסגרת ההליך המשפטי טענה אל על בין היתר, כי בני הזוג הורדו מהטיסה בהנחיית קברניט המטוס ולאחר שהוא התייעץ עם צוות רפואי, לאחר שעלה חשש שהם חולים ועלולים לסכן את ציבור הנוסעים שהיה נוכח במטוס בעקבות מחלה מדבקת. עוד נטען, כי בני הזוג עלו למטוס בידיעה שהם חשים ברע וסבלו מבחילות והקאות, ואף סירבו להישמע לבקשות צוות המטוס לרדת מהטיסה, ורק לאחר שהתערבותו של הקברניט הם הואילו לרדת מהטיסה.

השופט עידו רוזין, מבית משפט לתביעות קטנות בתל אביב, דן בטענות הצדדים, והחליט לקבל את מרבית התביעה של בני הזוג, וחייב את חברת אל על לשלם להם פיצוי בסך של כ-6,500 ₪.

השופט קבע בין היתר, כי אל על לא עמדה בנטל להוכיח שההחלטה על הורדת בני הזוג מהמטוס התבססה על מידע רפואי מספק, זאת לאחר שאל על נמנעה להציג בפני בית המשפט כל מסמך רפואי שהיה בפני קברניט המטוס בעת שהחליט על הורדת בני הזוג מהמטוס. עוד קבע השופט, כי גרסתם של זוג הנוסעים על כך שהם לא סבלו ממחלה – נמצאה בעיניו אמינה.

עוד ציין השופט, כי לאחר שבני הזוג הורדו מהמטוס, הם הועברו על-ידי אל על לטיסה חלופית של חברת אתיופיאן איירליינס, אך החל ממועד הורדתם מהטיסה המקורית ועד למועד עלייתם לטיסה החלופית (בחלוף 16 שעות), לא נערכה להם כל בדיקה רפואית נוספת, ולכן הביעה תמיהה על כך שהם הועלו לאחר מכן לטיסה חלופית מבלי שאל על בדקה את כשירותם הרפואית, לאחר שנטען כי הם לא היו כשירים לטוס בטיסה המקורית.

עוד קבע השופט, כי בני הזוג הורדו ככל הנראה מהמטוס משיקולים של "זהירות יתר", זאת לאחר שהיו במטוס מספר נוסעים אחרים שכן היו חולים וסבלו מהקאות, אך אל על לא הוכיחה שהיה צורך להוריד את בני הזוג מהמטוס בשל מצבם הבריאותי. עוד קבע השופט, כי הגיע למסקנה כי היה על חברת התעופה להתייחס לבני הזוג שהם אנשים מבוגרים בני 75 ו-78 באופן מכובד יותר.

לבסוף חייב בית המשפט את אל על לשלם לבני הזוג פיצוי בסך של 6,240 ₪ בגין סירובה להטיס אותם בטיסתם המקורית. שיעור הפיצוי שנפסק התבסס על מרחק הטיסה שבין יוהנסבורג לתל אביב ובהתאם להוראות חוק טיבי, וכן חייב אל על לשלם לבני הזוג הוצאות משפט בסך של 250 ₪.

מאמר זה נכתב על-ידי – עו"ד אהוד פאי

אין במאמר זה, בכדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.