"אל הנער הזה התפללתי" מאת יונה כהן

יונה (דרעי) כהן מורה לסדנאות כתיבה הוציאה לאור ספר שיגרום לכולנו לחשוב אחרת על נוער בסיכון. הרומן מבוסס על דמות אמיתית, אביחי, שהמחברת היתה עבורו כעוגן לפורקן רגשות וליוותה אותו בדרך הארוכה של שיקום.

ספרה של יונה כהן אל הנער הזה התפללתי צילום כריכה קידמית - יח"צ

…"אני מנסה לטפס אך כשאני נוגע בחריצים, הם נעלמים וכל הקיר נהפך לחלק"…
ספר מיוחד ומפתיע מכל צד ומכל מבחינה. יש בו אחריות של מחנכת נאמנה ומסורה, יש בו חכמה שמקורה בעולם הטיפול הנפשי, יש בו יצירתיות ספרותית רעננה, ויש בו בעיקר אמונה גדולה באדם וביכולתו לפרוץ ולצמוח גם מתוך תהום אפלה.
"אל הנער הזה התפללתי" מאת יונה כהן מביא לנו את סיפורו של נער שהיו לו כל הסיבות לסטות מהדרך הישרה ולהידרדר לעולם הפשע, ובכל זאת הצליח להשתקם. הספר מתאר באמצעות סיפורים שהנער כתב במהלך סדנאות הכתיבה החווייתיות של יונה בחווה שיקום, וכיצד בעזרתם של אנשים טובים, חשיבה ושימת לב, הוא מצליח למצוא את השביל הנכון, משתקם ומשתלב חזרה בחברה הישראלית.

ספרה של יונה כהן אל הנער הזה התפללתי
צילום כריכה קידמית – יח"צ

יונה (דרעי) כהן,בת 56, גרושה + 5, ילידת דנמרקהמתגוררתבתקוע, היא מאלו שחוו באופן אישי וגם הפנימו שהעבודה עם נוער בסיכון יש בה מעין שליחות. עתה,אחרי כ-עשרים שנות עבודה עם נוער בסיכון, היא משחררת את ספרה "אל הנער הזה התפללתי", המורכב מסיפוריו של נער בסיכון החי בחוות שיקום, תרגילי כתיבה שביצע במסגרת סדנא והמשוב שקיבל על הכתיבה שלו. חשוב להדגשי אומרת יונה כי "נערים אלה מקבלים הזדמנות אחרונה לשיקום לפני שהמערכת מרימה ידיים ושולחת אותם לבתי הכלא, ומשם חזרה לחיי הפשע" .
הרומן מבוסס על דמות אמיתית, אביחי, שהמחברת היתה עבורו כעוגן לפורקן רגשות וליוותה אותו בדרך הארוכה של שיקום. אותה מחברת נשארה אצל יונה שקיבלה את הסכמתו לשלב את סיפוריו בספרה החדש. אביחי כיום מנהל חיים עצמאים לאחר שירות צבאי מוצלח בקרבי, נישואים ואבהות טרייה.
מתוך הסיפורים עולה תהליך השיקום הלא פשוט, צורך להוציא כעסים ורגשות עזים החוצה, הקושי להתמודד עם מסגרות, נורמות, בטחון עצמי נמוך, חוסר אמונה עצמי ועוד. "במחברת של אביחיאסופים כל הסיפורים כפי שכתב כשהיה נער בחוות השיקום,עם שגיאות כתיב, עם קללות, עם כעסים ובדיוק כך מופיעים הסיפורים בספר", מעידה יונה.
יונה בוגרת תואר B.A.במשפטים ותואר M.A. בתלמוד באוניברסיטת בר-אילן, עבדה רוב חייה בתיכונים דתיים, במרכז הילה בעיריית ירושלים המשמש כמסגרת לימודית עבור נוער נושר,בחוות שיקום, מרכזי גמילה והוסטלים לנערים.
יונה גיסתו לשעבר של השר אריה דרעי השתלבה במשך 4 שנים בחוות שיקום במדבר שבה העבירה סדנאות כתיבה לנוער בסיכון. שם פגשה נערים רבים שהיוו השראה לספרה. הסדנאות של יונה הוו כלי נהדר לרכישת מיומנות בהבעה בכתב, פיתוח
מודעות אישית ועצמית והזדמנות לקבלת פידבק. "אני מאמינה שלא צריך ללמד חומר בצורה פרונטלית אלא שהמורים צריכים לעסוק בלחנך את הנער המתבגר, לעצב את אישיותו, שיצא מבית הספר עם כלים להתמודד עם החיים האמתיים בהמשך דרכו".
ספרה של יונה כהן אל הנער הזה התפללתי
צילום כריכה קידמית – יח"צ

"אל הנער הזה התפללתי" – 223 עמודים
מחיר הספר: 74 ש"ח
זהו ספר נוסף מהספרייה של מדיה 10- הוצאת ספרים לאנשים פרטיים הרואה את עצמה כמקום להגשמת חלומות ספרותיים של כותבי פרוזה, סיפורת מקורית, שירה, ספרי ילדים ועוד.
ניתן לרכוש את הספר ברשתות צומת ספרים וסטימצקי
או ישירות מאתר החברה http://www.media-10.co.il/
ערכה: נדיה היבא
הצילום באישור שימוש היחצ