איך להימנע מאלרגיה לתכשיטים

נשים רבות מניחות שהן אלרגיות לכל מה שאינו זהב טהור,רובן אינן מודעות לעובדה שהציפויים הנמכרים לנו מכילים ניקל, שהוא היסוד הכימי השכיח ביותר לאלרגיה עורית.

**פוסט זה עודכן והורחב, אתם מוזמנים להתעדכן בהפוסט החדש ממש כאן

הלוואי והייתי יכולה לענוד את העגילים שלך, אבל אני אלרגית,ישר מתחילה לי פריחה, אדום וגירודים באזניים, אני בחורה יקרה יכולה רק זהב.

אם משהו מהמשפטים הזה מוכר לכן,אתן בחברה טובה,אבל מה שרוב הנשים לא יודעות הוא שאם קניתם זוג עגילים מצופה זהב שגרם לכן לרגישות עורית, זה לא בהכרח אומר שהפכתן לזן יקר שצריך להוציא את מיטב כספו על זהב טהור בלבד.

חלק ניכר מן התכשיטים המצופים המוכרים לכן מכיל ניקל בתהליך הציפוי, ניקל זהו יסוד כימי עמיד מאוד לתהליך חימצון וככזה הוא משמר את הציפוי לאורך זמן. על הדרך הוא גם אחד הגורמים השכיחים ביותר לאלרגיה בעור.

החוק באנגליה לדוגמה מגדיר את יכולת החשיפה בניקל למתחת ל0.2 מיקרוגרם מתוך סנטימטר של תכשיט הנמצא בשימוש במשך שבוע. במילים אחרות ניקל פרי. בארה"ב אין חוק מחמיר אבל הצרכן יודע לדרוש ולכן הרשתות יודעות לספק ניקל פרי.

למעשה אם אני אייצר משלוח לחנות שייתפס בבדיקת מכס באנגליה כמכיל ניקל. המשלוח ייעצר, ייקנס, ויישלח חזרה לישראל על חשבוני, לזה תוסיפו עגמת נפש ואובדן לקוח, בחו"ל אין תירוצים.

בישראל הכל מותר והרשות נתונה. קידשנו את מטרת העל "שלא לצאת פראייר במחיר",במקום כה גבוה שלעיתים אנחנו שוכחים לבדוק מה מוכרים לנו באמת.

למה נזכרתי בכל זה? כי בדיוק צדה את עיני הכותרת " ריכוזים חריגים של מתכות בתכשיטים המיועדים לילדים" מאת משרד הבריאות.

ציטוט: "תוצאות הבדיקה של תכשיטים מעידות על תכולה גבוהה מאוד של המתכות הרעילות עופרת וקדמיום. בנוסף, בחלק מהתכשיטים נמצאו רמות גבוהות וחריגות של ניקל, ארסן וכרום. יש לציין שאין בישראל תקינה מחייבת לתכשיטי ילדים. עם זאת, עמדת משרד הבריאות היא שיש סיכון חמור לציבור מתכשיטים עם ריכוזים חריגים של מתכות כבדות. ילדים, ובמיוחד ילדים קטנים, נוטים להכניס חפצים לפה ואף למצוץ חלקי תכשיטים. לפיכך, נוכחות של מתכות כבדות במוצר ייעודי לילדים עלולה לחשוף את קבוצת האוכלוסייה הרגישה הזו לסיכון בריאותי משמעותי. 

בנוסף אני גם אמא שזוכרת איך הקטנים אוכלים את כל התכשיטים האישיים שלי בזמן שאני מחזיקה אותם ונותנת להם למולל הכל רק שאוכל לעשות עוד משהו קטן במשך היום.

sterling-silver-377050_1280

התכשיטים שאני מייצרת מיוצרים ומצופים בישראל,זאת פינת הציונות הקטנה שלי. יש עוד הרבה מעצבים כמוני, ייצור בישראל נותן את האפשרות לפקח על תהליך הייצור, מאפשר להסתכל לספק בלבן של העין, ועל הדרך גם לבקש תעודת אישור לתכולת המוצר.

בתחילת הדרך כשהסתובבתי בדרום תל אביב וחיפשתי חלקים לתכשיטים, התשובה הרגילה הייתה "לא יודע מה זה מכיל" ,"זה הגיע מסין" , "מה שכאן זה מה שיש, אז בלי שאלות". באותה תקופה היה לי המזל לחתום עם מפיץ גדול על חוזה מאיר עיניים וידידותי במיוחד (רמז: לא ממש) שבמידה והסחורה שאני מייצרת תימצא מכילה ניקל או עופרת היא תוחזר לישראל על חשבוני ואני אשא בכל עלויות הייצור, השילוח וביטול ההזמנה. אז לא נשארה לי ברירה אלא למצוא את הספקים שיהיו מוכנים לחתום על חוזה נגדי שבמידה ויימצא ניקל, אתבע אותם בחזרה.

האמת היא שכשאנחנו עונדות עגיל, חלק קטן יחסית ממנו הוא זה שנכנס לנו אל תוך האוזן, למעשה המתלה בלבד. העגילים שלי לדוגמה עשויים ציפוי ניקל פרי של 24 קראט או ציפוי כסף, אבל החלק שנכנס אל האוזן הוא כסף סטרלינג או גולדפילד. אני לא רואה שום סיבה להכניס ציפוי לתוך האוזניים.

כך שגם אם אתן אלרגיות לכל דבר שאינו זהב 14 קראט ומעלה, עדיין יש לכן אפשרות לענוד עגיל אופנה מרשים וגדול בהחלפה קלה ופשוטה של המתלה בלבד לזהב טהור. רוב העגיל אינו נוגע בעור כך שאין בהכרח צורך להוציא המון כסף כדי לבצע כניסה מרשימה.

JEN_1679a-web

**פוסט זה עודכן והורחב, אתם מוזמנים להתעדכן בהפוסט החדש ממש כאן

———-><———-><———-><———-

רוצים לראות מה אני עושה? בואו לבקר באתר הבית שלי

רוצים לראות אותי לייב? מוזמנים לערוץ היוטיוב שלי

הכי הרבה אני אוהבת לעדכן את האינסטגרם שלי

והמתנות הכי שוות בחנות האטסי שלי

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/