אליזבט גילברט – מחברת רבי המכר בראיון כנה במיוחד

הנכונות של אליזבט גילברט, סופרת שמכרה מיליוני עותקים מספריה לפנות זמן ומחשבה לשאלות של נשים מכאן, ולענות להן תשובות ארוכות ומלאות ההשראה, מפתיעה, משמחת ואפילו מרגשת. מה שהופך אותה לאחת הסופרות המגניבות בעולם. מומלץ לקרוא

אליזבט גילברט מחברת רבי המכר "לאכול להתפלל לאהוב", ו"להתחתן" ולאחרונה "חותמם של הדברים כולם", פינתה זמן ומחשבה, וענתה בכנות מפתיעה על שאלות שהפנו עליה קוראות "ממועדון הקוראות של זב"מ", ההוצאה המוציאה את ספריה בארץ. הנכונות של סופרת שמכרה מיליוני עותקים מספריה לפנות זמן ומחשבה לשאלות של נשים מכאן, ולענות להן תשובות ארוכות ומלאות ההשראה, מפתיעה, משמחת ואפילו מרגשת. מה שהופך אותה לאחת הסופרות המגניבות בעולם.

 האמת שיש פה יותר מתשובות יש פה הזדמנות לשמוע על מקורות ההשראה שלה, על המסעות הפנימיים והחיצוניים שלה, על רצונה מילדות להיות מספרת סיפורים והמלצות לחיים ללא פחד. מומלץ לכל חובבי קריאה וכתיבה ולמעשה לכולם.

חלק ראשון בטרילוגיה, על מקורות ההשראה שלה לכתיבה:

נועית קרולינסקי: מהיכן את שואבת כוחות בהחלטה לעשות שינויים? ומיהי הדמות שנותנת לך השראה בחייך?

אני לא יודעת אם צריך אומץ כדי לעשות שינוי או שדי בתסכול. נמאס לי כל-כך לחזור על אותן שגיאות שוב ושוב. חלק מאותם דפוסי התנהגות טיפשיים מושרשים עמוק בתוכנו, אבל היתרונות של השינוי כל כך ברורים שזה שווה את המאבק והמאמץ. בידיעה שבסופו של דבר את יוצאת טובה יותר, חזקה יותר וחכמה יותר מכפי שנכנסת לתהליך. אני חושבת שהיה לי מזל יוצא דופן בכך שחונכתי ע"י אימא שדחפה אותי להיות חזקה גם כשאני לא רציתי להיות.

 הפחד הגדול ביותר שלה כהורה היה לגדל בנות שלא תוכלנה לדאוג לעצמן, ולכן היא סירבה להתייחס אלינו כאל תינוקות או לגונן עלינו יותר מדי. אני חושבת על הדוגמה שהיא נתנה לי כאשר אני מרגישה חלשה וחסרת אונים . אני זוכרת שהגעתי משושלת ארוכה של נשים חזקות ושורדות.  גם טוב לזכור כמו שאמר וינסטון צ'רצ'יל שלא הגענו כל כך רחוק משום שאנחנו עשויים מסוכר.

המשימה המשותפת שלנו כבני האדם היא לשאוף קדימה כדי לשרוד, כוח הוא הירושה המשותפת של המין שלנו. אנחנו שוכחים את זה לפעמים כאשר אנו חשים חלשים.

 נעה ניומן: מה ההשראה שלך לכתיבה?

בכתיבה אני שואבת הרבה מאוד מחיי. אבל אני גם יוצאת לעולם ומחפשת סיפורים, מחפשת דמויות,  מנסה להתערות עם מי שאינו חלק טבעי מחיי. ואז, במיוחד כאשר מדובר בכתיבה בדיונית, אני מתחילה לערבב את האמתי עם המדומיין. זה תהליך מוזר,  אבל מספק.

זיוה סוכר: הכתיבה שלך מדהימה, התובנות גרמו לי ממש להזדהות, יש אנשים שחיים חיים אפורים ויש אנשים המסוגלים לפתוח חלון ולהציץ החוצה. נשאבתי לסיפור. מהיכן את שואבת השראה ורעיונות?

 תודה רבה זיוה. אני כל כך שמחה שנהנית מהספר ושהיה משמעותי עבורך. אני חושבת שהתשובה הפשוטה ביותר היא שאני תמיד מחפשת השראה במה שמסקרן אותי, ואני הייתי מציעה לך לעשות את אותו הדבר. לעתים קרובות בחיינו אומרים לנו ללכת בעקבות התשוקה שלנו, אני חושבת שהרעיון הזה יכול להרתיע.  תשוקה היא רגש ענק כמו כוכב רוק  רחוק ומסנוור שלפעמים קשה  להגיע אליו. אבל הסקרנות היא נגישה יותר, והיא זמינה לכל אחד מאתנו בכל רגע בחיים. תתחילי לתרגל ללכת בעקבות הסקרנות. אם משהו לוכד את תשומת לבך, עצרי ושאלי את עצמך למה זה סקרן אותך, יש סיכוי טוב שזה רמז ראשון למסע החיפושים האישי שלך.  זו הסיבה שאני תמיד אומרת  לאלו הרוצים לצאת למסע כמו "בלאכול להתפלל לאהוב" אל תעשו את מה שעשיתי; שאלו את מה ששאלתי.  בגלל שכל המסע שלי נבע מכך ששאלתי את עצמי, תוך תרגול ומשמעת, "מה מסקרן אותי?  מה גורם לי לרצות ללמוד עוד? מה מחייה אותי "? לאט לאט, על ידי שאלת השאלות הללו ומתן כבוד לתשובות, התשוקות שלך והמסעות שלך יחשפו את עצמם.

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il