אליה וסוד בה: שכיות חמדה מבודדות לטייל בהן בארץ

כשצריך לשמור על מרחק של שני מטר בין אדם לאדם ואסור להגיע למקומות צפופים ולהתקהל, מה הם המקומות המבודדים אליהם ניתן לקחת את הילדים לגיחה קצרה לאוויר ושמש?

משרד הבריאות ממליץ לא להגיע לחופי ים ופארקים, אבל אחרי כשבוע פלוס בבית אני והילדים מטפסים כבר על הקירות, אז החלטנו לצאת לגיחת טיול בארץ. כמובן שחיפשנו מסלולי טיול, כאלו שמבודדים גם כאשר עם ישראל כולו יוצא לטייל ולשמור על מרחק נאות בין בני בתים שונים. השכרת רכב בארץ היא אפשרות חסכונית ונעימה לטיול מהיר של יום אחד. אמנם יש לי רכב עירוני קטן וחסכוני, אבל אם כבר גיחה, העדפתי לשדרג את הטיול עם רכב מרווח כדי לחסוך את ויכוחי הצפיפות מאחור. אחרי שבוע בבית, צפוף, למה לא ליהנות לכל הפחות מרכב מרווח?. לא שכחתי להצטייד במגבונים לחים וניקיתי את משטחי הרכב לפני הכניסה אליו, ונכנסו בחדווה לגיחת הטבע לנשמה. כיוון שכבר אספתי המלצות ומסלולים חשבתי גם לשתף בכמה המלצות למסלולים מהירים שישאירו אתכם לבד עם הטבע ובלי התקהלויות מיותרות.

מערות סמך
מסלולי מעגלי קצר של 5 ק"מ עובר לצד אפיקו של נחל נועם. המסלול קליל ומתאים לכל המשפחה. לאורכו תמצאו מצפורי טבע וכחמש עשרה מערות חצובות בסלע ששימשו בעבר כמכלאות לבעלי חיים ולמטרות נוספות. היום תוכלו לצפות בציפורים המקננות במערות פעמון אלו. בין המערות ישנה רחבה קטנה שבעונה זו של השנה היא ירוקה ופורחת.
בכדי להגיע למקום, הגיעו למושב לכיש ועברו את הכניסה בכמה עשרות מטר, ופנו ימינה לכביש עפר. המשיכו ישר לאורך חורשת האקליפטוס הראשונה והחנו ליד השנייה. מרחק החניה מהפניה לשביל העפר – כחמישה וחצי ק"מ.

נחלי נריה ומורן
נחלי נריה ומורן שבתחתיתו של הר מירון מהווים תחליף מבודד וראוי לטיול בפסגת ההר. פריחת האביב מרהיבה וההליכה בחורש מוצלת גם בימי שמש חמים. לאורך המסלול תגלו בוסתנים ושדות, בריכת מים ומפלים קטנים ונסתרים בינות לצמחיה. המסלול מעט מאתגר אך גם מי שאינו מטיב לכת יוכל ללכת לאורכו. המסלול מעגלי ונמשך כששה וחצי ק"מ. הכניסה היא ליד החנייה לבית ספק שדה הר מירון והיציאה היא כשלוש מאות מטר מהכניסה. השכרת רכב בארץ מתאימה לטיול זה במיוחד כיוון שזמן הנסיעה למסלול עשוי להיות ארוך יחסית, אז למה לא להעבירו בנוחות מקסימאלית ברכב שמתאים לטיולים?

נחל קינה במדבר יהודה
מסלול יפה שמוכר מעט יותר הוא נחל קינה במדבר יהודה. אם תתרחקו מגב המים העמוק, מרבית הסיכויים הם שעדיין לא תתקלו במטיילים נוספים. המסלול המקוצר מתחיל דרומית לפארק ערד ליד שלט החניה לנחל קינה. המסלול המקוצר נמשך כחמישה וחצי ק"מ, וחשוף לשמש. תחילת המסלול בחורבת עוזה ומשם המסלול ממשיך בירידה תלולה לערוץ הנחל על המפלים היבשים שבו וגב המים העמוק שבמרכזו.

מערות כפר שמריהו
מול בניין הסניור בכפר שמריהו, ממש במרכז הארץ, יש מתחם עצי אורן ובו עשרות מערות קבורה שומרוניות חצובות. אמנם לא מדובר במסלול טיול של ממש, אבל לגיחה מהירה ומבודדת עם הילדים היא מתאימה בהחלט. דאגו להשאר על השבילים והיזהרו מבורות פתוחים שישנם באזור.

הבית של שלגיה בשביל נורמן
מעט מדרום לכפר ורדים שבגליל המערבי מצוי סלע ענקי שלצידו סדק צר, הסלע ממוקם בחורש אלונים סבוכים כך שהמסלול מוצל כל ימות השנה. המסלול הוא פרי דמיונו של נורמן, איש כפר ורדים, שהטמין לאורך השביל רמזים לאגדות וסיפורים. מלבד הסלע שהוכתר כבית של שלגיה ניתן גם למצוא את שביל הלבנים הצהובות, ביתו של מיץ פטל ואפילו מנהרת גמדים שמעבר בה דורש זחילה.

ליפתא
בסביבות ירושלים חבוי כפר ערבי נטוש המשמר את הזמן כפי שהיה לפי כשישים שנים. אפשר לארגן מסלול טיול מרענן ומבודד בין חורבות המבנים שנותרו במקום, בבוסתנים שסביב ובמעיין הנובע שבאזור. רצוי להגיע בשעות אחר הצהריים, להחנות מתחת לגשר הולכי הרגל ברחוב מי נפתוח הקטן ולהמשיך על פי השילוט שבאזור.

מערת נחל חלילים
כקילומטר ממבשרת ציון, כשיוצאים מכיכר חלילים בשביל הירוק מגיעים למבוך חללים המהווה מערה ענקית שפתחה הוא גם תצפית נוף מרהיבה. למי שזקוק לשעת התרעננות ללא המוני אדם סביבו – מערת נחל חלילים יכולה בהחלט לענות על הדרישה. הכניסה לחללים היא בימי חול בלבד.

נחל כלח והצינור שבתוכו
בכרמל, ממזרח לאוניברסיטת חיפה, אפשר לצאת למסלול קצר בנחל כלח. לאחר כקילומטר של צעידה בחורש סבוך ומוצל, מגיעים לסלע שבנוי כצינור ונמשך כמה עשרות מטרים. המסלול הוא מעגלי אך רצוי להצטייד במפה של המסלול והאזור ולהגיע בשעות אור יום בלבד. ההליכה לא קשה אך ניתן ליפול, וחבל לפספס את הנוף הנשקף מהמסלול.

אם כבר החלטתם לצאת ולהתאוורר קצת באוויר הצח, ארזו את המשפחה ברכב שכור שיהפוך את הגיחה לנעימה יותר ובחרו במסלול קצר ומבודד שיגלה לכם פינות נסתרות שאולי אחרת לא הייתם מגלים.