אלון גל: "ברגע שהאמת סוף סוף תצא לאור, כל משפחה בישראל תוכל להגיע לעצמאות כלכלית"

אם תשאלו את אלון גל על מה ולמה כל המהומה בעקבות התוכנית האינטרנטית החדשה שלו "המירוץ לדירה", הוא יסביר לכם בקור רוח ומבט נחוש שאחרי כל השנים והניסיון שלו בהובלת משפחות להצלחה כלכלית, הגיע הזמן לספר לנו (אזרחי ישראל) את האמת למה למרות כל המאמצים מצב חשבון הבנק שלנו עדיין עגום, ואיך אפשר בישראל של 2018 להגיע לעצמאות כלכלית מלאה.

בעקבות יוקר המחיה ומחירי הדיור בישראל, בזמן האחרון המונח המפורסם "עצמאות כלכלית" נשמע מכל עבר. החלום הזה של להגיע לעצמאות כלכלית הפך ללא ספק לחלום הנכסף של כל משפחה בישראל.

לפי גל, החלום הזה בהחלט יכול להפוך למציאות עבור כל משפחה, אבל בגלל ש"בבית הספר לא לימדו אותנו איך להגיע למקום הזה" לטענתו, השאיפה הזו תמשיך להישאר בגדר "חלום נכסף" עד שמישהו ייקח את המושכות לידיים. אכן הגיע הזמן שמישהו יושיע את בני ישראל מעבדות אל חירות, וכדאי מאוד שזה יהיה מישהו בדמות הגיבור הכלכלי של ישראל – אלון גל.

כל זה נשמע כמו התחלה של סיפור גבורה אמיתי ונוסך המון תקווה, אבל מה שמעניין באמת זה הלכה למעשה – האם מי שעבר את המחזור הראשון של התוכנית אכן בדרכו לעצמאות כלכלית?? כינסנו את נועה אחת התלמידות של התוכנית הרשמית, לשמוע את כל הפרטים שרק מישהו מבפנים יכול להעיד עליהם.

alongal_pic1

"בבית הספר לא לימדו אותנו איך להגיע לעצמאות כלכלית, השאיפה אליה תמשיך להישאר בגדר 'חלום נכסף' עד שמישהו ייקח את המושכות לידיים"

היי נועה, תודה שהסכמת לשתף מבפנים על החוויה השלמה שלך מהתהליך. בואי נתחיל מההתחלה, מה בעצם הייתה הסיבה שאת ובן זוגך הצטרפתם לתוכנית? מה היה הטריגר העיקרי? מה הדבר שהכי הפריע לכם וקיוויתם לפתור באמצעותה?

"בגדול רצינו ללמוד לעשות כסף מהכסף, ללמוד איך לחסוך הכי מהר שיש, איך להתנהל בצורה יותר נכונה אפילו יותר ממה שכבר הקפדנו אז מבחינה כלכלית."

מה היה המצב לפני כן?

"מינוס גדול בבנק. משכורות עלובות. רצים סביב הזנב של עצמנו ולא הצלחנו לסגור חודש כמו בנאדם.
לא היו הלוואות. לא היה נכס. היה סכום בצד שנשאר בצד (המחשבה שלנו הייתה לקנות קרקע, אבל עם סכום כמו שהיה לא הייתה אופציה אפילו לקבל משכנתא, אז לא היינו מודעים לזה שיש לנו בכלל אפשרות לתעל אותו איכשהו)."

איך התרחש תהליך ההצטרפות שלכם לתוכנית?

"נחשפנו לסדרת ההדרכות של אלון באינטרנט, שכחלק ממנה היה שידור חי של עם אלון שצפינו בו, התלבטנו
והתחבטנו – ובסופו של השידור החלטנו ללכת על זה."

ומה בפועל קרה בתוכנית?

"הדבר הראשון שקרה זה שנפל לי אסימון. ההבנה הייתה שהכסף שלי הוא שלי (!) גם אם הוא יושב בבנק. אני רשאית לנהל אותו כאוות נפשי, ואני יכולה לנהל משא ומתן בבנק להפחתת העמלות ודמי כרטיס אשראי, ולהבין כל מיני הגדרות ומושגים של כל מיני דברים שלא הבנתי עד אז ושהייתי חייבת להכיר כדי להיות בשליטה על כלכלת הבית שלי ולשפר אותה."

מה למשל?

"לדוגמא, כל נושא קופת הגמל… אני בנאדם שמאוד סולד מלסכן את הכסף שלו… במהלך התוכנית למדתי שאם אני משקיעה את הכסף לטווח ארוך, לכמה שנים טובות – אז הסיכויים שלי לרווח הרבה יותר גדולים מהסיכונים שלי, וסתם חבל לי להשאיר את הכסף לעצמו בלי שיעשה כלום בינתיים. ההבנה הזו חיזקה לי את הביטחון לתעל את הכסף הזה, וחסכה לי את כל הכסף שיכולתי להפסיד מלשכוח אותו שם."

האם מעבר לדברים שהבנת ברמת התודעה יצרת שיפור ממשי בחיים שלכם?

"בתודעה זה באמת שינה המון, אבל גם במציאות עצמה. בחשבון אחד הצלחנו להפחית את דמי כרטיס האשראי לשנה שלמה, בכל החשבונות אנחנו לא משלמים עמלות עו"ש, אנחנו לא מדרדרים לשימוש במסגרת אשראי בשל הבנק (לא נכנסים למינוס) מה שחוסך לנו אלפי שקלים בשנה.
הבנו שיש לנו יכולת להתמקח, ואכן התמקחנו והפחתנו בפועל את העמלות. למשל, באתי לבנק וידעתי בדיוק מה לשאול כדי לקבל מה שמגיע לי, ומאותה פגישה זה 400 שקלים שאני חוסכת בשנה. בנוסף, עשינו מחקר לגבי הפחתת התשלום על האינטרנט ומצאנו אופציות זולות יותר."

אז כמה תכל'ס חסכתם?

"100 ש"ח ברבעון על עמלות בנק, 280 ש"ח ברבעון על עמלות ניצול מסגרת האשראי של הבנק, 30 ש"ח על האינטרנט, 550 ש"ח בחודש על הוצאות מחייה, והיד עוד נטויה, חלקים רבים של התוכנית עוד לפנינו…"

היית אומרת שהצלחתם לחסוך כי הייתם "בזבזנים" לפני התוכנית?

"דווקא ממש לא, הוצאות המחייה שלי תמיד היו מחושבות וצנועות, אף פעם לא היינו בזבזנים, ומאוד הופתעתי שאפילו אנחנו הצלחנו להוריד מהן. אנחנו 3 נפשות (2 מבוגרים + ילד). המחיה שלנו הייתה כ-1,500 ש"ח בחודש, והצלחנו לרדת ל-950 ש"ח בחודש. ותקשיבי לא חסר לי כ-ל-ו-ם בבית, אני ממש יכולה להגיד שאני מתפנקת בקניות שלנו! אני קונה את כל מה שאני זקוקה לו ומעבר. אנחנו במשפחה מאוד אוהבים ירקות ופירות, וכמובן כל הפינוקים של – חטיפים, מתוקים, וכו'… הגדרנו את התקציב בצורה כזו שלא נאלצנו לוותר על שום דבר."

איך זה אפשרי בדיוק שאתם לא מוותרים על כלום ועדיין חוסכים?

"אני אסביר, הקטע של המחיה ממש מגניב: אני ממש מגיעה לסופר, וכל מה שעובר לי בראש זה "אני יוצאת מכאן מנצחת". מה שלא רשום ברשימה – לא קונים. אתה מבין בדיוק איך להתייחס למבצעים, ומה המשמעות של כל מבצע ומתי זה כן משתלם ומתי זה סתם פיתוי."

"אני מקדישה סכום כסף מסוים לקניה, אני מחליטה שהיום אני עושה קניה ב-350 שקלים נקודה. אגב, קניה של 350 שקלים בשבילי היא קניה עצומה, זה אומר שממש אין כלום בבית – חסרים פירות, ירקות, גבינות, עופות, דגים, שימורים, יבשים, סגורים… זו קניה גדולה."

"וואלה אחרי שניסיתי מה שלמדתי בתוכנית, אני מופתעת לטובה ואני ממש מרגישה שאני חוסכת ככה כסף! אני ממש מרגישה (ואני בנאדם שאוהב לעשות סופר בלי שום קשר) שכיף לי לעשות סופר כי אני י-ו-ד-ע-ת שלא מרמים אותי!"

(נעה בנג'ו: "לא חסר לי כ-ל-ו-ם בבית, אני ממש יכולה להגיד שאני מתפנקת בקניות שלנו!")

האם במקום שאתה נמצא במינוס ועמוק בתוך הבלאגן, האם באמת פרקטי לקחת את הכללים שאלון מלמד בתוכנית ולהצליח לעשות שינוי אמיתי בבית?

"תראי, גם 500 שקלים בחודש (ואנחנו כנאמר חסכנו הרבה יותר מזה בינתיים), במיוחד לאנשים שנמצאים בחובות, ומינוס בבנק – זה טירוף. זה עוד 500 שקלים להחזיר הלוואה, זה עוד 500 שקלים לעשות איתם משהו כיפי, זה עוד 500 שקלים שאני יכול להשקיע בצד."

מה עם המינוס שלכם עכשיו?

"לא קיים. מחשבה שהייתה לנו בעקבות התוכנית היא לקחת את הפיקדון, החיסכון שהיה לנו בבנק, ואיתו כיסינו את כל המינוס לפלוס. למה? כי אני כרגע לא עובדת, אני בתקופת מבחנים, ורצינו שיהיה לנו לחודשים הראשונים סכום כסף שיחזיק אותנו שעד עכשיו הביאה המשכורת שלי. והסיבה השניה והעיקרית היא ההבנה שעל הזכות הזאת להיות במינוס אני משלמת כל רבעון כ"כ הרבה ריבית שזה פשוט לא שווה – זה פשוט כסף שהולך לפח! ובמקומו החיסכון לא עושה שום דבר בינתיים… אז כרגע המצב בפלוס, והכי חשוב – אנחנו יודעים גם לשמר אותו ולא להדרדר שוב למינוס."

מה לגבי השקעות?

"קבעו לנו פגישת ייעוץ עם איש מקצוע מ-"אינפיניטי" שמגיעה לנו במסגרת התוכנית. בקרן ההשתלמות יש לנו סכום שאם אני אוציא אותו עכשיו מהקרן אז אני אפסיד, ואם אחכה לסוף החודש – יותר שווה לנו. אז מהתכנים של אלון קיבלנו את הביטחון וההבנה ששווה לנו להוציא אותו בסופו של דבר, אנחנו יודעים מתי, ויש לנו פגישה באופק שבה ינחו אותנו בצורה מקצועית מה לעשות איתו כדי לצאת הכי מורווחים. בנוסף יש לנו חנות באינטרנט, שתניב לנו עוד כמה מאות שקלים בחודש וזה שווה את זה, זה עוד 500 שקלים שלא מגיעים מהמשכורות, זו חנות שהייתה לנו לפני התוכנית, אבל בעקבות התכנים של התוכנית הבנו את המשמעות שלה, מיסדנו אותה, לקחנו אותה ברצינות וזה הרבה יותר מסודר היום."

איך היה התהליך של התוכנית? החוויה? כמה זה דרש מכם ביום-יום?

"ניהנתי מתהליך הלמידה, ויכולה להגיד שזו הייתה חוויה משותפת עם הבן זוג. מבחינת זמנים, לא צריך לעצור את החיים, זה כן דורש זמן איכות עם עצמך פעם בשבוע של בערך שעתיים. זה כן דורש פה ושם טלפונים לאנשים או פיזית ללכת לבנק, אבל שוב – זה חוסך לי את כל הדברים האחרים. היום זמן זה כסף וכסף זה זמן. אז מי שחשוב לו לקום ולעשות משהו עם עצמו ולהגיד 'וואלה אני לא פראייר, אני לא מוכן לשלם עמלות של עובר ושב של 30-40 שקלים בחודש' סתם בלי סיבה, אז מספיק שווה לו להשקיע לזה את הזמן של זה."

בשורה התחתונה, איזה שינוי את יכולה להגיד שעברת בתהליך הזה?

"זה פשוט משנה את ההתייחסות שלך למצב שלך, למצב הכלכלי שלך. למרות שעכשיו אני לא עובדת, אני יודעת שאחרי המבחנים כשבעזרת השם תיכנס לי משכורת סבירה, אז כל הלך המחשבה של מה אני עושה עם המשכורת, איך אני מחלקת אותה, ישתנה. זאת אומרת, היום ברור לי איך לחלק את ההכנסה וכמה להקצות לכל דבר, איך להיות בשליטה על ההוצאות, על העמלות, על הכרטיסים… גם פעם הייתי עם יד על הדופק זה לא משהו שהיה לי חסר, תמיד הייתי בשליטה, אבל עמדת הכח שלי השתנתה, היום אני יודעת שאני בעמדת כח על הכסף שלי, ואם לא מתאים לי מה שעושים לי עם הכסף אז אני קמה והולכת!"

מה המסר שלך לאנשים שמתלבטים לגבי התוכנית? למי זה מתאים?

"שזו תוכנית שממש מתאימה לאנשים שהם מבולגנים, ממש מתאימה לאנשים שמתוסכלים על המצב של המחיה בארץ, על הדיור, על כמה הם צריכים להוציא, ממש מתאים לאנשים שאוהבים לאפות ולבשל ואז אוכל נזרק כל שני וחמישי בכמויות. בקיצור, תתחילו, מקסימום זה יצליח."

אוקי, מודה שהצלחת לסקרן אותי. מה הצעד הראשון למי שצריך לעבור את התהליך?

"שיכנס לצפות בסדרת ההדרכות שהיא מבוא לתוכנית עצמה. היא בחינם, ואחרי שרואים את ההסבר של אלון בסרטונים מבינים בדיוק איך הוא הצליח לעזור לנו (יותר מכל ניסיון שלי לתאר את מה שבאמת קורה שם)."

סדרת הסרטונים החינמית בנושא "המרוץ לדירה תוך 180 יום" פתוחה לצפייה בימים הקרובים בלבד (כל עוד ניתן להירשם לתוכנית הליווי המלאה). הצפייה בסרטונים מצריכה הרשמה קצרה, לאחר מכן תועברו מיד לסרטון מספר 1 ששמו – ה"מחלה הסופנית" שמונעת ממעמד הביניים להגיע לדירה ועצמאות כלכלית מלאה.

קישור להרשמה לתכנית הליווי האינטרנטית –

 

"המירוץ לדירה ב 180 יום של אלון גל"