אלה טקאץ'-דריזין האישה שלנו שחזרה מהאו"ם

הפוסט הזה שנכתב לפני שנה, יוצא לחלל הבלוגספירה דווקא עכשיו, כי חשוב לי לספר על האישה הנפלאה הזאת, אלה שחזרה לארץ בחודש האחרון ולשתף אותכם בחוויה של ביקור באו"ם ושל היכרות מופלאה

dsc_1931
את הפוסט הזה כתבתי לפני כמעט שנה. לא ממש יודעת למה לא פרסמתי אותו בבלוג שלי שאני שומרת עליו פה כדי לשמר זכרונות. מאז כתיבת הפוסט הזה אלה כבר בישראל. אבל אני לא מוותרת על פירגון לאישה הזאת.

2014

מתעוררת לבוקר קריר של שלכת נובמבר בניו יורק. העיר הומה כהרגלה ובעוד אמריקה עסוקה בהכנות לחג ההודיה אני נערכת בציפייה לקראת מפגש עם אלה טקאץ'-דריזין, האישה שלנו באו"ם. אלה, ראש מטה המשלחת הישראלית לאומות המאוחדות, ויד ימינו של השגריר רון פורשאור, הזמינה אותי להתלוות אליה ליום עבודה שגרתי. או לפחות כך חשבתי.

הרמז הראשון ליום שמצפה לי הגיע כבר בשעה מוקדמת של הבוקר. הטלפון צלצל ועל הקו אלה, ערנית וחדה: "בוקר טוב גברתי הנאווה (כך היא אוהבת לקרוא לי), בטח שמעת את החדשות הנוראיות על הפיגוע בבית הכנסת בשכונת הר נוף. אנחנו פועלים כאן בכל החזיתות כדי לדרוש הודעת גינוי של האו"ם לפיגוע. אהיה קצת עסוקה היום, תרצי לדחות את המפגש ליום אחר?" חשבתי לעצמי שאני עוד לפני הקפה של הבוקר ואלה כבר עוסקת בפיגועים. כמובן שמיד השבתי לה: "אני איתך! לא דוחים שום דבר".

בעודי מתלבשת נזכרתי בספר שקראתי לאחרונה על האומות המאוחדות. בספר תואר הארגון כרוע בהתגלמותו. המחבר תהה על קנקנו של המוסד והרהר מדוע בעידן הדיגיטלי בו ההצבעות באו"ם יכולות להתבצע באמצעות אימייל פשוט, עדיין יש צורך לנקז בצפיפות נציגים מ-193 מדינות בחלקה המזרחי של ניו יורק.  מחבר הספר מציע בסרקסטיות להעביר את מקום מושבו של הארגון ללינקולן, נברסקה (חור שכוח אל) על מנת לבחון אם גם לשם ישתוקקו דיפלומטים להגיע על מנת ליצור עולם טוב יותר. אני זוכרת שחייכתי בזמן קריאת השורות הללו, אין ספק שיש בהן הרבה מן האמת. כישראלית גאה קשה לי להתעלם מהתחושה, שהארגון הזה הוא בעיקר נגדנו. הוא משמש חממה לרודנים המשקיעים את מרבית מרצם ברדיפת ישראל מאשר בהבטחת העתיד של המדינות שלהם.

או"ם שמום אבל לא שעמום – קל מאוד להרים ידיים אל מול המחזה הקודר המתגלה באו"ם. לכן, המאבק היומיומי הבלתי מתפשר שמנהלת המשלחת שלנו באו"ם על צדקת דרכינו מעורר השתאות. נאומיו של השגריר פרושאור הפכו מזמן לסאונדבייט לוהט מרשתות זרות ועד לרשתות חברתיות. כשאנו צופים או מאזינים לנאומיו לא ניתן להתעלם מסגנונו הנוקב והרהוט ולא נותר לנו אלא לתהות מי הן הדמויות שפועלות מאחורי הקלעים, שמלוות אותו ומסייעות לו בהכנת הנאומים ובניהול המערכה הדיפלומטית של ישראל.

כאן נפלה לידי זכות גדולה להכיר את האישה שלנו באו״ם, האישה שמאחורי השגריר. אלה טקאץ'-דריזין, שמזה שלוש שנים משרתת כראש מטה השגריר, משרה מורכבת אשר כוללת בתוכה כובעים לאין ספור.

אלה נולדה במולדובה והגיעה לארץ בגיל שמונה עם הוריה. אחרי תקופה קצרה בפתח תקווה החליטו ההורים להשתכן בשכונת קריית מנחם ברמלה שנבנתה במיוחד כדי לקלוט את העלייה הרוסית בשנות התשעים. היא למדה בתיכון למדעים שנחשב למאוד יוקרתי, ובסיום הלימודים התגייסה לחייל המודיעין שם שירתה במשך שש שנים בתפקידי מפתח בתחום סיכול הטרור, והכירה גם את בן-זוגה אברהם. לדבריה, השירות הצבאי הווה נקודות מפנה חשובה. שם חוותה לראשונה את הסיפוק שטמון בתרומה למדינה וביכולת להוביל שינוי.

השירות הצבאי לא הותיר ספק בליבה של אלה לגבי המשך הקריירה, ולכן בתומו פנתה מיד ללימודים במרכז הבינתחומי לתואר ראשון בממשל,דיפלומטיה ואסטרטגיה.  בכל פעם שמישהו הביע תמיהה על הבחירה ואמר  'זה נורא מעניין אבל מה תעשי עם זה…'  הייתה עונה בציניות שהיא תהיה ראש הממשלה.

היא סיימה את הלימודים בהצטיינות יתרה כמצטיינת דיקן במשך שלוש שנים רצופות. בתום הלימודים הודיע לה אברהם שהתקבל ללימודים בתכנית נחשקת לאדריכלות בניו-יורק, היא מצדה לא היססה ובאסרטיביות הכול כך טיפוסית לה הודיעה לו שגם לה יש בשורה ושהתקבלה לעבודה במשלחת ישראל לאומות המאוחדות. בשלוש השנים האחרונות היא משמשת כראש המטה של השגריר פרושאור. בזמן הזה הספיקה  לסיים תואר שני בהצטיינות יתרה באוניברסיטת קולומביה, ללדת את נבו ולהתקבל להרווארד. בקצב הזה היא, ללא ספק, תגיע רחוק…

זכיתי להכיר את אלה דרך אירה חרקובסקי דותן, אושיית מדיה חברתית וחברת ילדות יקרה של אלה. אירה ואני צלחנו חברות וירטואלית דרך קבוצה של נשים בפייסבוק שהפכה מאז לחברות אישית והולידה את פרק החוויות של נאוה על במת האו"ם.

בבוקר הפיגוע בירושלים בו התלוויתי לאלה הייתי עדה ממקור ראשון ליכולת ניהולית יוצאת דופן. לנגד עיני ראיתי אישה ממוקדת מטרה אשר פיקדה ביד רמה על מספר מאמצים במקביל, החל מכתיבת איגרת תלונה חריפה מטעם השגריר למזכ"ל בנושא הפיגוע, דרך ריצה לראיון של השגריר ב -CNN ועד לפעילות מול מועצת הביטחון לגינוי הטרור הפלסטיני. כמתבוננת מהצד הרגשתי על רכבת הרים אך מבט לעיניה של אלה הבהיר לי שמדובר בעוד יום עבודה, ושהכול תחת שליטה.

לאחר הראיון ב- CNN התלוויתי לסיור מתוכנן מראש שערך השגריר פרושאור עם דיפלומטים בריטים ואמריקאים. במהלך הסיור ביקרנו באולם המליאה של העצרת הכללית ובמועצת הביטחון של האו״ם. עבורי היו אלה חוויות מיוחדות. אחרי הכול אלו מקומות שבדרך כלל אני צופה בהם רק במסכי הטלוויזיה ואין ספק שהרבה החלטות הרות גורל התקבלו שם.

אלה עוסקת גם בפרויקטים חשובים באו"ם שמטרתם להציג ולקבע את הנרטיב הישראלי בקרב משפחת האומות המאוחדות. דוגמה מרגשת לאירוע שכזה היא ערב שנועד להעלות את המודעות העולמית לאוכלוסיית הפליטים היהודיים שגורשו ממדינות ערב.  מדובר במספר עצום, כ- 850,000 יהודים (יותר ממספר הפליטים הפלסטינים ב-48) שסיפורם מעולם לא נשמע. לאירוע הוזמנו שגרירים, דיפלומטים ובכירי או"ם ולצדם ישראלים בעלי סיפורים קורעי לב על הגירוש, על מה שנשאר מאחור ועל ההיסטוריה שנמחקה.  גם אני מצדי ניסיתי לתרום להצלחת האירוע ע"י העשרתו במכרים בעלי ענין ורקע הקשור לנושא והמלצתי על ויקטור ביליה שכותב ספר בנושא יהדות מרוקו ושהשתתף באירוע.

בסיום היום המתיש נפגשנו שוב להמשך הערב המשותף, ועשינו דרכינו חזרה לברוקלין כשנבו יושב בכיסא מאחור, נסיעה מעייפת בשעות השיא של פקקי נוי יורק.  לאחר כשעה הגענו לדירתם החמימה והנעימה.

באותה משימתיות שאפיינה את יום עבודתה, תיקתקה אלה ארוחת ערב מדהימה שכללה,  בין השאר, מרק חצילים קלויים נדיר בטעמו. אלה היא בשלנית בחסד. תוך  שיתוף פעולה מלא מצד אברהם שטיפל בילד ב"נוהל" אמבטיה, פיז'מה ובקבוק. התיישבנו לאחר מכן, לארוחה מושקעת עם כוס יין משובח. אישיותה שובת הלב של אלה גרמה לי להרגיש כאילו אנחנו חברות שנים רבות, אברהם הצחיק אותי מאוד, הוא גבר נבון ובעל חוש הומור מאלף, אדריכל מצליח ולפי מה שראיתי גם אבא נפלא ובן זוג תומך, הרגשתי שזאת יחידה משפחתית מאד מאוחדת, משומנת ויעילה בהתנהלותה. לסיום הערב, אלה ואני נכנסנו לחדר הארונות שלה והיא בחרה את התלבושת המיועדת ליום המחרת. נדמה לי שזהו חלק מסוד ההצלחה – לתכנן הכול ביעילות ועד הפרט האחרון.

עבורי המפגש היה מרומם, והתפעלתי מההתנהלות של אלה בתפקיד כה חשוב מול כל ״אוהדי ישראל״  באו״ם. לצפות באלה במסדרונות האו״ם כשדיפלומטים מארצות שונות עוצרים לידה, מחבקים ומדברים אתה, היה עבורי חוויה ייחודית שריגשה אותי מאוד. נקודת ההתחלה של אלה הייתה לא פשוטה כמי שנאלצה לחוות את המפגש המורכב עם החברה הישראלית, שלא תמיד יודעת לקלוט את עולייה. לכן, בסוף היום, הגאווה הייתה חלק עיקרי מתחושת הפרידה. וכדאי לזכור שהמסע של אלה רק החל.

מאז אלה חזרה לארץ עם בעלה אברהם ובנה נבו והם מתחילים את פרק ישראל במסע החיים של אלה.

אני מאמינה שיש לאלה סיכויים לחזור למסע  נוסף, חובק עולם ודיפלומטי כי היא מסוג הנשים שיכולות לשנות את המפה.

ובינתיים מאחלת לה המון המון הצלחה בכל תפקיד שהיא תמלא כי נשרים ממשיכים לעוף גבוה!

 

נאוה רייץ
Tel Aviv born , living in the USA since 1982 a mother of two boys Ariel 23 and Jordan 21, will live partly in new york city , Amsterdam and mainly Tel Aviv .after a brain surgery in 2012, early retirement from my line of work as a baby bedding designer at www.navasdesigns.com ,attached to dutch guy Albert ~ ~ love my new life in Hebrew and English~