אישי או פוליטי? – קום איל פו – קולקציית סתיו/חורף 2016/17

בחורה עם מחשב נייד

2S3A6580 copy copy

לאחר שבקולקציית הקיץ קראו ב- comme il faut תיגר על אמות המידה הקובעות איך נשים צריכות להיראות – נושא חשוב מעין כמוהו אך כזה שלא ירד בשנה האחרונה מהכותרות – ממשיכים בקולקציית סתיו/חורף 2016/17 של המותג לבחון את הנושא השנתי שכותרתו: Measure Me Not מהפן שמורד במוסכמה אחרת ורדיקלית יותר, זאת הקובעת איך נשים צריכות להתנהג.

בדיוק כמו אידיאל היופי הדורש מנשים להתאים את עצמן לאיזו נוסחה מוכתבת מראש, כך גם תפיסות חברתיות הנוגעות למהות הנשית ולדרך שבה נשים צריכות להתנהג – גם היום אחרי המהפכה הפמיניסטית ועם כל הקדמה.. הן כל כך מושרשות ומוטמעות בתוכנו, שרובנו כלל לא מנסות לערער עליהן.

עם צבע במדרכה-Recovered

ובכן נשות –  comme il faut לא מהססות לבחון את המובן מאליו ולקחת השראה מנשים פורצות דרך, מורדות ואף לוחמות חופש של ממש. וכיון "שהאישי הוא הפוליטי", אחת מאותן נשים הולכות נגד הזרם אשר נתנו השראה לקולקציה היא תאיר קמינר, בתה של סיביל גולדפיינר הבעלים של comme il faut, שישבה חצי שנה בכלא צבאי, בשל סירובו של צה"ל לאפשר לה לעשות שירות לאומי על רקע התנגדותה לכיבוש. שרון דאובה המעצבת של קום איל פו סיפרה כי בשל הקרבה האישית, סיפורה של קמינר נגע במיוחד לליבה וכי מהמחקר התיאורטי והוויזואלי שעשתה כהכנה לקולקציה, עלה כי הרצון של נשים לפרוץ גבולות בא לידי ביטוי לא רק במעשים, אלא גם בשיח ובלבוש, אשר במקרים רבים היה מורכב מניגודים של שילוב הנשי עם הגברי, הצבאי עם האזרחי ומסורתי עם מודרני.

כך יש אלמנטים גבריים וצבאיים רבים בקולקציה, כמו ריבוי כיסים וכפתורים מודגשים (כולל סיכות דש עם כיתובים בעלי רפרנס פוליטי), אשר שולבו עם אלמנטים נשיים ורכים יותר. למשל בג'קט "כרמן" ארוך מג'ינס בגזרת אוברסייז מתונה ובסגנון הסטריט וור, שנלבש מעל חליפת קטיפה מחויטת ואצילית למראה. מעבר לאמביוולנטיות שבצירוף המיוחד, הג'קט הרחב שנלבש מעל החליפה האלגנטית, הוא דוגמה לאלמנט נוסף שדאובה איתרה והדגישה בקולקציה – השימוש של נשים בכסות שהיא מעין שריון אשר מתקבל מלבוש בשכבות וכיסוי הפנים, אלמנטים שנועדו להגן כביכול על הנשים, כשהן יוצאות לקרב המטאפורי שלהן.

2S3A7264 copy copyהמחווה לכיסוי הפנים הודגש בצווארונים גבוהים במיוחד, שניתן להרים לגובה המכסה את הסנטר וכמעט עד האף. למשל בחולצת כותנה לבנה ופריכה – מאלה שורסיות שונות שלהן נמצאות בכל קולקציה של comme il faut שנלבשה מעל מכנסי סיגר באורך הקרסול עם כיסי צד – שני פריטים גבריים במובהק, שבטיפולה המדויק של דאובה יצרו מראה סופר שיקי ועדכני. השימוש בניגודים המשלבים אלמנטים מסורתיים עם אלמנטים מודרניים, בלט בעוד אינספור שילובים מרובי שכבות ונוקשים עם רכים, כמו בשמלת שיפון שקופה ודקיקה שנלבשה מעל מכנסיים בגזרה צרה, או בג'קט קצר בצבע בורדו עמוק שנלבש מעל ג'קט ארוך, שנלבש מעל חצאית, שנלבשה מעל מכנסיים צמודים דמויי טייץ. בהתאם לאופי עונת החורף, בקולקציה מגוון ג'קטים גדול מסוגים שונים ודגש על פריטים מחויטים – נקודת חוזק קבועה של המותג.

2S3A8042 copy

ומילה על בדי הקולקציה הנפלאים באיכותם ובגיוונם: בדברי הפתיחה שלה עם הצגת הקולקציה, הזכירה סיביל גולדפיינר את דבריה של חזאית הטרנדים המשפיעה לי אדלקורט, כפי שפורסמו במניפסט "אנטי אופנה" אשר מנה את הרעות החולות בתעשיית האופנה העכשווית. בין השאר השימוש הנצלני בכוח עבודה זול ובבדים פשוטים במיוחד, המאפשרים לרשתות האופנה למכור בזול תוך כדי הכחדה של תעשיית הטקסטיל ואומנויות שונות – אריגה, טוויה וכ"ו – שפשוט נעלמות מן העולם. לפיכך ב – comme il faut שמים דגש מיוחד על איכות הבדים ומשתמשים בבדים יוקרתיים ויקרים בלי להתנצל וכסוג של הצהרה אידיאולוגית. השימוש בטכנולוגיות חדישות בצירוף מסורות עבודה עתיקות, כגון רקמה ושזירה של חבל ונוצות המדמים עבודת יד, יצרו עושר נפלא של טקסטיל בבדי צמר, קשמיר וקטיפה נפלאים ובצבעוניות שמעבר לזו המונוכרמטית המזוהה עם המותג, נוספו לה בחורף הנוכחי בורדו, חרדל ותכלת מעושן.

האישי כאמור הוא בהכרח פוליטי, אבל היו עונות שהאג'נדה הפוליטית ש- comme il faut קידמו הייתה בעלת אמירה משמעותית ונחרצת יותר מהקולקציה עצמה. בחורף 2017 הקולקציה והאג'נדה נמצאים בסנכרון מוחלט שהוליד קולקציה חזקה ובועטת כאחד.

2S3A7809_copy

1

2S3A8241 copy copy

2S3A8515 copy (11)

2S3A7420 copy copy

*

צילומים: אסף ליברפרוינד

טווח מחירים

מכנסיים: 690 ₪  – 1100 ₪; חולצות: 590 ₪  – 890 ₪; שמלות וחצאיות: 790 ₪  – 2290 ₪; ג'קטים ועליוניות: 1290 ₪  – 1690 ₪

 חנויות:

האנגר 26, נמל ת״א; איינשטיין 40, קניון רמת אביב קומה ב׳; שבזי 54, נווה צדק; ויצמן 1 רחובות; אוסישקין 44 רמת השרון; אחוזה 170 רעננה

עוד מתמונות הקולקציה באתר

*

מתוך הבלוג של אלישבע כספי

אלישבע כספי
קוראת ווג מתמידה בערך מגיל שמונה (עם שתיים וחצי מילים באנגלית, בלבד) אשר משתגעת על ירחוני אופנה ועיצוב מילדות, עוד מהימים בהם היה אבא חוזר מנסיעותיו בחו"ל עם ערימת מגזינים, ומביא לה את ריח העולם הגדול. למדה ועשתה תארים (LL.B במשפטים ו- MBA במנהל עסקים) אז היא גם עו"ד, אבל מעדיפה לעסוק במה שהיא אוהבת באמת, כתיבה ואופנה ביחד ולחוד.