אישה מעבר לים / שרית ישי לוי

ספרה השני של שרית ישי לוי, כמו ספרה הראשון 'מלכת היופי של ירושלים' הוא מסוג הספרים, שקשה להתנתק מהם. הרצון לגלות כיצד מתפתחת העלילה לא מרפה. ממליצה!

אישה מעבר לים הוא ספר מרתק ומפתיע. ספרה הראשון של שרית ישי לוי 'מלכת היופי של ירושלים' סחף אחריו רבים ותורגם לשפות רבות.

גם בספרה השני הסופרת מתמקדת בנשות המשפחה לדורותיהן. גם כאן, גורל הנשים קשור זה בזה, וכדי לשנותו, הן חייבות להתמודד ולהכיר את ההיסטוריה המשפחתית. משימה קשה ומאתגרת, שהן מנסות לדחות עד שלא ניתן עוד.

הנשים בספריה של ישי לוי חזקות, דעתניות, והייתי אומרת, פמיניסטיות. הן רגישות, ושבריריות, נחושות ומלאות עוצמה. לגברים יש מעמד משני ומקבלים דמויות תומכות, המקדמות את העלילה.

הספר מתמקד באליה, לילי ובאישה שמעבר לים. כל אחת עברה טלטלות קשות בחייה, שהובילו אותה למעשים קיצוניים. מעשים שישפיעו בבוא היום על שאר נשות המשפחה. האם יש דרך לשבור את המעגל ולהבטיח לשושלת העתידית חיים טובים יותר?  כתיבתה של ישי לוי ותיאור קורותיהן של הנשים סוחפים ומאפשרים לקורא להרגיש, להריח ולראות יחד איתן, לכאוב, לכמוה ולייחל.

תקופות העלילה מגוונות, ומאפשרות הצצה למה שקרה בארץ בימים שלפני קום המדינה ועד שנות ה-70, לימים שלאחר מלחמת יום הכיפורים. גם כשהעלילה זולגת לפריז ולאנגליה, ישי לוי מרבה לפרט באופן מפעים מקומות שהיו, דמויות, שמות של בתי עסק, רחובות, ובכך מצליחה לצייר תמונה עשירה מוחשית ומזמינה. אין ספק שכתיבת הספר דרשה תחקיר מעמיק, אם כי, יש תחושה שהתיאורים מגיעים ישירות מזיכרונה של הסופרת.

אחד התיאורים שהכי אהבתי בספר הוא התיאור של סבא אלברט צורף, שדיבר על כך שצריך ללמוד "….. לסלוח, לתקן ולאחות, כפי שמאחים תכשיט ישן ויקר ערך, בעדינות ובקפדנות, חוליה אחר חוליה. כי גם מה שנדמה כשבור ואבוד הוא אוצר שנזקק ליד אוהבת."

לסיכום, ספר סוחף, שכיף לקרוא. בטוחה שיהיה מי שייקח ממנו מסקנות לחייו האישים.

ממליצה בחום