אישה מוסכניקית? כנס ראשון לנשים מעולם הרכב, מעודד נשים להצטרף למקצועות הרכב

הכנס הראשון להעצמת נשים CAR ייריסטיות נערך השבוע בסמוך ליום האישה הבינלאומי ובהחלט הגביר את השיח הנשי סביב מקצועות הרכב הנחשבים מוקצים בעיני נשים. בכנס השתתפו בעלות מוסכים, מכונאיות רכב, נציגות מיבואניות הרכב בישראל וחיילות מחיל האחזקה והטכנולוגיה בצה"ל.

5

חגית אליאס, מנכ"לית מומנטום. צילום: שרה פלד

מוסך לנשים בלבד

לפני כ-5 שנים, באחד הפרברים של פריז, נפתח מוסך חדש שנקרא "רק בנות". במוסך מועסקות רק נשים והוא מיועד לשרת את בעלות הרכבים שנמאס להם שעובדים עליהם במוסך. במוסך הזה המכונאיות סבלניות במיוחד ומסבירות ללקוחות בשפה פשוטה על הענינים הטכניים. את זמן ההמתנה הלקוחות מעבירות בחלל מפנק עם עמדת מניקוריסטית ופינת משחקים לילדים. המוסך מקבל גם לקוחות גברים שמאד מרוצים שדווקא אישה מטפלת ברכבם וסומכים עליה יותר.

"כשנדלקת לי נורה אדומה ברכב, אני מתקשרת לאבא שלי"

מוכר? מדוע אנו הנשים "פוחדות" מענינים טכניים? מחקר מעניין, שהוצג בכנס ע"י סיגל עוז, מנכ"לית "גלגלים" פלטפורמה דיגיטלית להשוואת מחירים לטיפולי רכב, עוסק בסטראוטיפים, עמדות והתייחסות לנשים בעולם רכב. 84% מבעלות רכבים לוקחות את רכבן בעצמן למוסך, כאשר הן אינן בזוגיות, אבל כשזוגיות נכנסת לתמונה, רק 63% מהנשים עושות את זה. האם הגברים לוקחים את זה על עצמם או שהנשים מטילות עליהם? על הסיבה לחוסר הרצון להגיע למוסך, נשים עונות כי בגלל שאין להן ידע מוקדם לוקחים מהן מחיר גבוה יותר וגם, כי לא נעים להיות שם. מעניין שתשובות הגברים על השאלות האלו, דומות לשל הנשים, בעיקר מהסיבה שאין להם מושג בנושאים טכניים. אז מה באמת רוצים לקוחות במוסך לקבל? הנשים והגברים כאחד ענו בשאלון כי הם מעונינים בשקיפות לגבי הטיפול והמחיר. כ-75% ענו כי היו מעריכים נשים מכונאיות וכי היו סומכים עליהן. אבל, כהורים, רק 38% תומכים או מעודדים את בנותיהם ללמוד את מקצועות הרכב.

2

מתוך מצגת סקר של חברת גלגלים שהוצגה ע"י סיגל עוז מנכ"לית החבר. צילום: שרה פלד

חגית אליאס מנכ"לית "מומנטום. מנוע הצמיחה של מקצועות הרכב", מובילה שינוי בתחום הכשרת נשים לעולם הרכב. בשיתוף עם צה"ל וסא"ל אסנת לוי מגירא, מפקדת תכנית "מקצוע לחיים" של חיל האחזקה והטכנולוגיה בצה"ל, הן מובילות הכשרת נשים בתחום הקאר-טק. המטרה להכשיר כח אדם של נשים וגברים בעלי יכולות טכניות וטכנולוגיות גבוהות, אנגלית ברמה טובה ויכולת אנליטית גבוהה, לאבחון וטיפול ברכבים המשוכללים. החיילות שיבחרו בתחום הזה, יקבלו מקצוע לחיים ונסיון תעסוקתי. החסם העיקיר בתכנית הזו, היא כי לאור ההכשרה הארוכה והדרישה בשירות צבאי ארוך מהסדיר, החיילות אינן מוכנות לחתום קבע לתקופה ארוכה. כך יוצא, שנשים יוצאות מהמערך הטכנולוגי ולא משתלבות בעולם הרכב האזרחי.  חגית אליאס מסבירה כי " קיימת הפרדה מגדרית תעסוקתית, במסגרתה מועסקות הנשים בענפים ובמשלחי יד בהם השכר ואפשרויות הקידום נמוכים. החסמים המרכזיים אשר משפיעים על שילובן של הנשים במקצועות הרכב, \\ חסמי תוכן, העדר השכלה והכשרה מתאימה, בעשור האחרון כמעט ולא שולבו נשים במסגרות הכשרה מקצועית לרכב. \\ חסמי סביבה, משק בית, יציאה לעבודה או להסבה בגיל מאוחר, צורך בשעות עבודה גמישות, סביבת עבודה גברית, העדר תנאים פיזיים המותאמים לנשים כמו תאי שירותים ומקלחות מופרדים. \\ חסמי תעסוקה איכותית: ביקוש מוגבל של מעסיקים, רצון במשרות חלקיות, העדר אינפורמציה אודות תעסוקה ומציאת עבודה וכשל בתחום ההתמקצעות. גורמי שירות התעסוקה לדוגמה, לא מכוונים ולא ממליצים לנשים להגיע לענף הרכב, \\ חסמים מגזריים, חסמים ייחודיים בחברה החרדית והערבית להשתלב בהכשרה המקצועית. \\ חסם תדמיתי של מקצועות "גבריים" "מקצועות הצווארון הכחול". דימוי נמוך או שגוי המתבסס על תפיסות לא עדכניות של תכולת המקצוע \\ חסמים תרבותיים –עמדות קדומות וסטריאוטיפיים".

3

סא"ל אסנת לוי מגירא, מפקדת תכנית "מקצוע לחיים" של חיל האחזקה והטכנולוגיה בצה"ל. צילום: שרה פלד

מה למדנו מהכנס?

\\ "ידע הוא כח" ! נשים, כדאי לכן קצת לקרוא על המנוע ועל התקלות האופייניות, לעשות השוואת מחירים לגבי הטיפול ולדרוש מהמוסך להסביר לכם בסבלנות על התקלה, כיצד מתקנים אותה, מהם האלטרנטיבות ומהם העלויות.

\\ אם אתן רואות, ניצוצות התעניינות אצל בנותיכן בתחום הטכני, עודדו אותן ללמוד את התחום ולעסוק בכך. המוסכים המורשים הגדולים, מתאפיינים כיום בציוד משוכלל, רצפת המוסך נקייה ותנאי העבודה טובים. תוכלו להשתלב גם בתפקידים תומכים כמו, שירות ללקוח, מכירות וניהול. כדאי ורצוי לראות נוף נשי רחב יותר בעולם הגברי הזה.

משתתפות הכנס:

\ תאיר איפרגן, מנהלת מה"ט-  מדד המגדר על ספסל הלימודים במכללות הטכנולוגיות בישראל
\ סא"ל אסנת לוי מגירא, אט"ל – מדד המגדר בשדה הצבאי
\ ליטל ברנשטיין, מנהלת משאבי אנוש קבוצת יוניון מוטורס-  מדד המגדר בענף הרכב בישראל  .
\ סיגל עוז, מנכ"לית חברת גלגלים סטריאוטיפ על הליפט. נשים, גברים ומה שביניהם – הצגת ממצאי סקר עמדות ביחס לסוגיות מגדריות בענף הרכב.

\ שיח של נשים אשר בחרו ללמוד ,לעבוד ולקדם תעסוקה בענף הרכב: רותם סולטן, נטליה קליניצנקו, קרן מיימון, ד"ר יוכבד פנחסי אדיב, שרית בלמס.

1

צילום: שרה פלד

\ סיגל יושע – מנהלת את מסע “מלכת המדבר” – מסע שטח אתגרי לנשים בלבד.
\ אשרת עיני – כדורגלנית ופרשנית כדורגל.

קהילות ברשת: \ אורלי סול דהן – מנכ"לית אקומושן, הקימה את קבוצת WOMEN IN MOBILITY \ תהילה גבאי דויטש – מייסדת אוטול'ה ומנהלת את קהילת "תשאלי מוסכניק".