איקסטאזה!

מתמטיקה – להתיידד עם המפלצת באמצעות ספר שמסביר אותה, בבהירות, בהומור, עם דוגמאות מרתקות מחיי היום יום שלנו

מתמטיקה מפחידה ילדים ומבוגרים רבים, קשה לדעת מה הסיבה לכך. אולי בגלל שככל שהיא מסובכת יותר, היא ערטילאית יותר?  האם בגלל שככל שהרמה עולה, קשה יותר לתפוש את הבעיה, קשה לקשר את הנתונים לחיי היום יום ולקבל כיוון לפתרון?

בספר איקסטאזה! מסביר המחבר, פרופסור סטיבן סטרוגץ, נושאים שונים במתמטיקה, מהבסיס ועד למתמטיקה מתקדמת. שפת הספר עדכנית וקצבית. ההסברים מלווים באיורים ושרטוטים רבים שמסייעים להבנה, ומתובלים בדוגמאות מחיי היום-יום.

הספר מחולק לשישה חלקים.

מספרים – הבסיס של המתמטיקה, חישובים בסיסיים ברמה של גן ובית ספר יסודי, וכנראה ברמה של האדם הקדמון. לא במקרה החיבור והחיסור מומחשים באמצעות אבנים לבנות ושחורות שמסודרות בשורות.

יחסים – יחסים בין מספרים

צורות – ממספרים וסימנים עוברים לצורות ולחלל, לגיאומטריה ולטריגונומטריה.

שינוי – חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי בעזרתו אפשר לצפות את תנועת כוכבי הלכת, את מחזורי הגאות והשפל, וכל שינוי קבוע ומתמשך ביקום.

נתונים – הסתברות וסטטיסטיקה. תחום מתמטי שמאפשר לנו לעשות סדר בתחומים הפכפכים, שרירותיים ובלתי צפויים מראש.

איזורי הספר – קצה הידע המתמטי, התפר בין מה שידוע ומה שעדיין אינו מובן. קצה הידיעה המתמטית.

אני לא מאלה שפוחדים ממתמטיקה, ומצד שני אני לא "תותחית" בתחום. הגעתי להישגים נאים בארבע יחידות בתיכון, אבל באוניברסיטה כבר התקשתי לא מעט (למדתי קורסים במתמטיקה במסגרת לימודי הביולוגיה). ניגשתי לקריאת הספר בסקרנות רבה, כי אני יודעת עד כמה מתמטיקה יכולה להיות יפה, ומצד שני יודעת עד כמה היא יכולה להיות קשה. ככל שהתקדמתי בקריאה נדרש ממני ריכוז גבוה יותר, התעמקות, ולפעמים השתהות כדי להרהר בדברים ולהפנים. מצאתי את עצמי מסמנת דברים על גבי השרטוטים, כותבת לעצמי הערות – דבר שמעיד על המעורבות הרגשית שלי בקריאה, ועל כך שהספר הצליח להניע אותי למחשבה. לעיתים חוויתי רגעי הארה כשהבנתי סוף סוף נושא  שהיה מעורפל עבורי. נהניתי מאוד מהספר.

קדמון מתמטיקה

רונית דינצמן
סופרת ומאיירת, חובבת ספרות, אומנות, עיצוב ואדריכלות. כאן כותבת על ספרים, תערוכות, וכל מה שמעניין ומרחיב את הדעת ואת הלב. יש לי בלוג נוסף בסלונה, שעוסק בספרות ילדים ונוער: "לגדול עם ספרים".