איפה ניתן לראות כרישים בישראל?

כרישים בים האדום

איפה ניתן לראות כרישים בישראל?

היום לא צריך לטוס עד לקוסטה ריקה, כדי לצפות בכרישים ואף ליהנות מצלילה בחברת דולפינים. גם בארץ תוכלו ליהנות מחוויית צלילה עם היצורים הכי מפחידים (הכרישים) או החכמים (הדולפינים)! מסתבר שאחד המקומות המוצלחים בעולם שניתן לצפות בכרישים נמצא ממש כאן בישראל, בעיר חדרה. טמפרטורת המים החמים של תחנת הכוח של חדרה, מזמנת מדי חורף להקות של כרישים, שהחלו להגיע לכאן בקביעות. מדובר במספר מיני כרישים, שחלקם ענקיים ומגיעים לאורך של שלושה מטרים!

כרישים בתחנת הכוח בחדרה

 זה כבר מספר שנים, בעונת חורף, מתאספים באזור תחנת הכוח "אורות רבין" בעיר חדרה עשרות כרישים. תופעה זו, נחשבת לבלעדית ומסקרנת ביותר בכל העולם ומטיילים רבים מכל הארץ מגיעים על מנת לצפות בקסם הזה וביצורי הטבע שמעולם לא נצפו בארץ עד כה. בתחנה, יש הסברה מקצועית שמופעלת באזור התצפית עבור כל מי שמגיע לצפות ביצור המרתק ששוחה לו בהנאה. הכרישים מגיעים בלהקה של שלושים כרישים בממוצע ממין "עפרורי" וגם ממין "סנפירתן" ואפשר לזהות אותם בקלות לפי הסנפירים שלהם על הגב. אורכו של העפרורי יכול להגיע לארבעה מטרים והוא שוקל מעל ל – 300 קילו והסנפירים על גבו מעוגלים, בעוד שהסנפירתן נחשב ליותר מזערי, הוא מגיע לשלושה מטרים ושוקל כ – 100 קילו ונחשב לכריש שנמצא בסכנת הכחדה.

כרישים בישראל בעומק הים

ישנה אפשרות לראות מיני כרישים נוספים בעומק הים כאשר יוצאים להפלגה אל מעמקי הים התיכון. כאמור, בים התיכון חיים כ – 80 זנים שונים של כרישים. עם זאת, במערב הים התיכון, כרישים שהיו נפוצים בעבר, כבר כמעט לא נצפים. למרות הידלדלותם במערב הים התיכון, בישראל נצפים על ידי דייגים לא מעט כרישים בסמוך לתחנת הכוח בחדרה, באזורי חוף אשדוד ואשקלון וגם בעומק הים. מיני הכרישים שניתן לראות הינם: הסנפירתן, פטישן תמים-חרטום וגם הכריש העפרורי – שהופעתו בים התיכון היא קרוב לוודאי תולדה של הגירה מתעלת סואץ דרך מפרצה של אילת.

כרישים בים האדום

מה מאיים על הכרישים בישראל ובעולם?

כרישים בישראל נחשבים למוגנים, על פי חוק הם אסורים לדיג והם גם נחשבים לחיה לא כשרה. על כן בארץ לעומת שאר המדינות בעולם, הם לא נמצאים בסכנה של דיג. לעומת זאת, בכל העולם הם חשופים לדיג וציד לרבות במזרח הרחוק, שכן הם נחשבים למעדן ולמאכל שיש בו סגולות רפואיות שונות ולא תמיד מובנות. כדי להבין עד כמה חשוב לשמור על היונק הימי הזה כדי לדעת הכרישים משמשים טורפי על במערכת האקולוגית בים, זאת בשל החשיבות שלהם במערכת אקולוגית שהיא גבוהה ביותר. אי לכך, היעלמותם עלולה לגרום להפרה מידית של האיזון האקולוגי במאגר המזון בים התיכון ובאוקיאנוס ולקריסה והכחדה של אוכלוסיות רבות של בעלי החיים ימיים.

התקבצות מיני כרישים בחופי ישראל, נחשבת עדיין למראה זר מאוד וייחודי בנוף הישראלי ויתכן כי ישראל מתחילה להוות עבור אותם כרישים בית גידול אידיאלי בחופי הים התיכון. במידה וסברה זו נכונה, זוהי ראיה שמחזקת את הצורך בשימור בעלי חיים אלה וגם בשאר בעלי החיים הימיים שנמצאים באזורינו ובהגנה נרחבת עליהם, כדי לשמר את כל האיזון של המערכת האקולוגית בים התיכון.