אין כמו לשבור את הקרח עם אחווה נשית

המפגש הראשון בסדנת התקציב לנשים הפתיע אפילו אותי. תחושת התקווה, האחווה, הנכונות והאמון שהיו, לא ניתנות לתיאור במילים ואולי אפילו לא בתמונות.

היא שלחה לי הודעה בפרטי כדי לקבל עוד פרטים. זו סדנת פיילוט לחברות הסברתי, 5 מפגשים בימי חמישי. הרגשתי שהיא לוקחת צעד קטן אחורה, "אהה זו לא פגישה אחת ומסיימים עם זה?"  לא, זה תהליך של 5 פגישות. בעצם במהלך הסדנה כל אחת בונה לעצמה את התקציב שהכי מתאים לה. אני נותנת כלים, מכווינה והכל בקצב שלכן.

"אוקי, מה להביא?" כלום, רק אותך עם ראש פתוח. "זהו? מה עם מחשבון?", לא צריך מחשבון. את תראי, יש לנו 5 מפגשים ואני מאוד עדינה.

לא צריך מחשבון, רק לבוא בראש פתוח

לא צריך מחשבון, רק לבוא בראש פתוח

יום חמישי המיוחל הגיע, היא יצאה לדרך ונתקעה בפקק, איחרה קצת, זה הלחיץ אותה. הגיעה לבית אחר, התקשרה להגיד שנראה לה שהגיעה אבל הסתובבה לעשות פרסה כי ז חשבה לעצמה שבטח טעתה בדרך. הסברתי לה איך מגיעים וחיכיתי לה בחוץ.

היא ירדה מהאוטו ונשמה לרווחה. ראתה אותי ורצה לחיבוק. "איך אני שמחה שאני פה, אבל את מבטיחה להיות עדינה איתי, נכון?" אני מבטיחה ואנחנו נכנסות פנימה.

איך אפשר בלי משהו לנשנש? צילום: דניאל לוצקי
איך אפשר בלי משהו לנשנש? צילום: דניאל לוצקי

לאט לאט כולן הגיעו, כל אחת והחששות שלה. התחלנו, דיברתי קצת ונתתי לכל אחת להציג את עצמה ולספר מה היא הייתה רוצה לקבל בסדנה. כל אחת נמצאת במקום שונה בחיים. נשואות, גרושות, רווקות, עם ילדים או בלי, חלק גרות לבד, חלק אצל ההורים, חלק עם בן זוג, חלק עם הילדות וחלק עם הבעל והילדה.

מאוד מהר הבנו כולנו שכל אחת חייה את החיים בצורה שונה, בצורה שלה. חלק עברו תהליך עם כסף והיום הן "לא מפחדות מכסף ולא נגעלות מכסף", חלק "מסתדרות עם כסף כל החיים אבל באו לחידוד הידע", חלק באו "להגשים חלומות" ואני, ישבתי שם מתרגשת ושמחה שהגיעו אלי נשים שרוצות לשנות את חייהן.

אף פעם לא למדנו על כסף בצורה רשמית, לא בבית ספר, לא בצבא ואפילו לא בתואר הראשון. למדנו על הכסף מהסביבה שלנו, מההורים שלנו, מהבית ואולי קצת מהחברים. איך לפתוח חשבון בנק ומה לעשות איתו בכלל? על זה לא דיברו איתנו.

כמעט כל דרך שתבחרי

באותו יום חמישי התחלנו לדבר קצת על הדברים. לפתוח את הנושאים שמציקים לנו לגבי כסף. קצת לקבל נקודות מחשבה שונות. לדעת שיש כל מיני דרכים ולבחור את המתאימה לנו ביותר. לזכור שכדי לדעת עם הדרך באמת מתאימה לנו אנחנו צריכות להתנסות בה תקופה ואז להחליט. לדעת שאנחנו יכולות לשנות את הבחירות שלנו – וזה בסדר לשנות אותן.

המיקוד של המפגש הראשון הוא להבין איפה הכסף? לאן הוא הולך, מאיפה הוא בא וכמה ממנו זז. לסדר את המספרים מול העיניים. לגלות עוד קצת על עצמנו בזכות המספרים ולא להיבהל. לדעת מי אנחנו ומפה להחליט כיצד להתקדם.

סיימנו את המפגש בדיוק בפרק הזמן שהוגדר. נכנסנו כל אחת עם עצמה ויצאנו קבוצה. כמה חזק הוא כוחה של קבוצה. כולן יצאו מלאות תקווה, רוצות כבר לגשת ולעשות את השיעורים, להתחיל בשינוי. נוצרה אחווה תומכת, מרחב בטוח ונעים, בדיוק מה שרציתי שיקרה נוצר, אבל בעוצמות שלא יכולתי לדמיין. היו לי ציפיות גדולות מהמפגש הראשון והנשים המדהימות שהגיעו גרמו למפגש להיות הרבה מעבר לציפיות שלי.

בזכות המפגש הראשון החלטתי לפתוח עוד סדנה, כרגע עוד אין לה תאריך סופי אבל ברגע שיהיה אני אעדכן בדף שלי –  דניאל לוצקי – "לא מתפזרת", יועצת כלכלית בגובה העיניים שלך כנסי ועשי לייק.

רוצה לדעת מתי תיפתח סדנה נוספת לפני כולן? כתבי לי בפרטי ואעדכן אותך ברגע שיהיה תאריך.

דניאל לוצקי - יועצת כלכלית
דניאל לוצקי, יועצת ומנטורית לכלכלת המשפחה, מלווה נשים בכל שלבי החיים להתפתחות וצמיחה כלכלית. נהנית מהחיים, ממצה רגעים, לומדת, משתפת, מחייכת, מצלמת וכותבת.